Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Co přinesl týden: Nord Stream 2 se teprve staví, na evropském trhu je již nyní přebytek plynu

15. 04. 2019
11:00
ENERGY-HUB Simon Dytrych

Cena plynu klesá, ropa naopak zdražuje. Teplárny mají po mírné zimě problémy. Vláda odmítla zrušit povinné přimíchávání biopaliv. Emisní povolenky jsou nejdražší za deset let.

# paliva
# ropa
# plyn
# trhy
# legislativa
# infrastruktura
Co přinesl týden: Nord Stream 2 se teprve staví, na evropském trhu je již nyní přebytek plynu

V Krušných horách začala stavba plynovodu s přezdívkou Antilopa, který se potáhne podél staršího potrubí s názvem Gazela. Jedná se o přípravu na spuštění Nord Streamu 2, z nějž bude velká část plynu proudit přes Česko. Již nyní je na Evropském trhu suroviny přebytek. Importovat na kontinent totiž chtějí jak Rusko, tak Spojené státy. Cena reaguje poklesem na nejnižší úroveň za několik let. Extrémní situace pak nastala v americkém Texasu, kde se ceny plynu dostaly dokonce o záporných hodnot.

Naopak ceny ropy se dále zvyšují. Mohou za to stále nižší dodávky na globální trhy zapříčiněné hlavně situací ve Venezuele. Dalším faktorem se stala zpráva o výrazném poklesu zásob v USA.

Ačkoli minulý rok probíhala téměř celosvětová hospodářská konjunktura, některým podnikům se přesto nedařilo. Například automobilka Tesla musela kvůli finančním problémům zastavit plán na rozšíření výroby v Gigafactory 1. V Česku pak mají velký problém teplárny, za jejich ztráty může hlavně mírná zima. Dařilo se naopak firmě ČEPS. Ta dokázala zvýšit zisk před zdaněním o 14 % na 3,3 mld. Kč.

Vláda Andreje Babiše odmítla zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzínu. Ministr zemědělství Miroslav Toman rozhodnutí odůvodnil tím, že změna by nepřinesla pokles zájmu o pěstování řepky, pouze by šla na vývoz. Tuzemská výroba příměsí do bionafty loni meziročně stoupla o 23,4 %.

Odstupující ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková představila opatření, která mají občany chránit před tzv. energetickými šmejdy. Podomním prodejcům by měla znemožnit uzavírat smlouvy nevýhodné pro zákazníka.

Ceny emisních povolenek EU ETS stouply nejvýše za deset let. Může za to odložení odchodu Velké Británie z EU.

ČEZ ukončil kupní smlouvu se společností Intercom, která měla zájem o koupi jeho bulharských aktiv. Prodej dle české společnosti znemožnil protiprávní přístup bulharského státu.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019 10:00 - 12:00
HubHub Palác Ara, Perlová 5
Přijďte se podívat na letošní finálové projekty a chytré nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii.

Oslavy 100 let ČPS - Dny otevřených dveří

20.06.2019
celá ČR
Při příležitosti 100. výročí vzniku ČPS se veřejnosti představí zajímavé lokace a zařízení spojené s českým plynárenstvím.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019
HubHub Palác Ara, Perlová 5 Praha
Rádi bychom Vám odtajnili deset unikátních projektů, které pomáhají šetřit přírodu a jež se probojovali do finále prestižní soutěže o ekologické oskary E.ON Energy Globe.

související články

Společnost ČEZ aktualizuje dividendovou politiku

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Představenstvo společnosti ČEZ, a.s. dnes rozhodlo o aktualizaci dividendové politiky společnosti. Změna spočívá ve zvýšení výplatního poměru na 80 – 100 % z konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy. Hlavním důvodem…

# TZ
# trhy

Pozvánka na valnou hromadu ČEZ

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

# TZ
# trhy
# strategie

Pavel Cyrani nadále členem představenstva ČEZ

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Dozorčí rada dnes v zájmu zachování kontinuity zvolila Pavla Cyrani členem představenstva na nové čtyřleté funkční období s…

# TZ
# trhy
# personálie
# strategie

Hermos se stala členem skupiny Elevion

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Skupina německých podniků HERMOS se stala stoprocentní dceřinou společností německé společnosti Elevion, která je z 95 procent…

# technologie
# TZ
# trhy

Hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí 2019

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Přinášíme vám hospúodářské výsledky Skupiny ČEZ za první čtvrtletí roku 2019.  V níže přiložených souborech najdete tiskovou…

# TZ
# trhy
# strategie

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

43753
Počet publikovaných novinek
1465
Počet publikovaných akcí
343
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika