Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku

15. 04. 2019
11:20
ČTK ENERGY-HUB

Česká skupina Energo-Pro příští rok dostaví dvě vodní elektrárny v TureckuKarakurt a Alpaslan 2. Druhá jmenovaná bude mít nádrž větší než nejrozlehlejší přehrada v Česku, kterou je s 4870 hektary Lipno. Alpaslan 2 bude mít rozlohu asi 5500 hektarů a instalovaný výkon 280 megawattů. Podobný výkon má v Česku třeba elektrárna na Orlíku s 364 megawatty. Menší Karakurt má mít rozlohu 1400 hektarů a výkon 99,5 megawattů. Energo-Pro to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Obě turecké elektrárny budou stát dohromady v přepočtu přes 16 miliard korun.

# OZE voda
# elektřina
# infrastruktura
České Energo-Pro příští rok dostaví 2 vodní elektrárny v Turecku

Elektrárna Karakurt je nyní podle Energo-Pro hotova asi ze dvou třetin. Skupina chce koncem roku napouštět vodní nádrž. Do sítě má být elektrárna připojena do dubna 2020. Větší elektrárna Alpaslan 2 je hotova asi z poloviny. Do provozu ji chce Energo-Pro spustit k srpnu 2020. Podle firmy bude Alpaslan 2 devátou největší přehradou v Turecku a největší soukromou nádrží. Osm větších přehrad vlastní turecký stát.

"Během příštích dvou let tak skupina s hlavním sídlem v Praze navýší instalovaný výkon svých vodních zdrojů v této zemi (Turecku) na zhruba pětinásobek," uvedla mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Firma v souvislosti se stavbou elektráren spustila nový dceřiný závod Litostroj Türkiye na výrobu turbín a generátorů v Ankaře. Prvními díly, které vyrobil, byly spirály pro elektrárnu Karakurt. "Na zakázce pro Karakurt se podílí i další významná firma z naší průmyslové části - česká společnost Litostroj Engineering (dříve ČKD Blansko Engineering), která zajistila jak vývoj, tak kompletní hydraulické testy Francisových turbín," doplnil výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa.

Náklady na elektrárnu Alpaslan 2, včetně nových silnic a přenosových elektrických sítí, přesáhnou podle Energo-Pro 500 milionů dolarů (asi 11,32 miliardy korun). Náklady na elektrárnu Karakurt činí asi 220 milionů dolarů (zhruba 4,98 miliardy korun).

Skupina Energo-Pro provozuje vodní elektrárny ve střední a východní Evropě, kolem Černého moře a na Kavkazu. Firma postupně expandovala do Bulharska, Gruzie a Turecka. Společnost se zabývá i distribucí a prodejem elektřiny, účastní se rovněž mezinárodního obchodu s elektřinou.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019 10:00 - 12:00
HubHub Palác Ara, Perlová 5
Přijďte se podívat na letošní finálové projekty a chytré nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii.

Oslavy 100 let ČPS - Dny otevřených dveří

20.06.2019
celá ČR
Při příležitosti 100. výročí vzniku ČPS se veřejnosti představí zajímavé lokace a zařízení spojené s českým plynárenstvím.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019
HubHub Palác Ara, Perlová 5 Praha
Rádi bychom Vám odtajnili deset unikátních projektů, které pomáhají šetřit přírodu a jež se probojovali do finále prestižní soutěže o ekologické oskary E.ON Energy Globe.

související články

E15: MF chce nahradit opční program ČEZ novým odměňovacím modelem

19. 06. 2019
08:37
ČTK

Ministerstvo financí (MF) chce v energetické společnosti ČEZ ještě letos nahradit stávající opční program, který mohou manažeři firmy využít k nákupu akcií společnosti, novým odměňovacím modelem. Podle dozorčí rady ČEZ má být více navázán na…

# elektřina
# politika
# trhy
# personálie
# strategie

Kanadská vláda dala zelenou kontroverznímu ropovodu

18. 06. 2019
23:16
ČTK

Kanadská vláda schválila rozšíření ropovodu Trans Mountain, které má téměř ztrojnásobit tok ropy z dehtových písků v Albertě k…

# ropa
# politika
# infrastruktura
# životní prostředí

Indickému velkoměstu Čennaí dochází voda, zásobárny zcela vyschly

18. 06. 2019
20:35
ČTK

Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny pitné vody vlivem extrémních…

# OZE voda
# klima

Na Boskovicku mají od loňska omezený odběr vody, hledá se řešení

18. 06. 2019
14:48
ČTK

Lidé v 11 obcích či místních částech v okolí Boskovic na Blanensku mají již od loňska omezený odběr vody, nemohou ji používat na…

# infrastruktura
# strategie
# životní prostředí

Transněfť od 1. července plánuje běžný provoz ropovodu Družba

17. 06. 2019
19:21
ČTK

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť plánuje obnovit dodávky ropy všemi trasami ropovodu Družba ve standardní kvalitě a objemu…

# ropa
# EU
# trhy
# infrastruktura

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

43753
Počet publikovaných novinek
1465
Počet publikovaných akcí
343
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika