Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Co přinesl týden: Dva nové uhelné zdroje v Evropě před spuštěním. Ropa z Družby již teče

27. 05. 2019
14:00
ENERGY-HUB Simon Dytrych

Nové uhelné elektrárny v Polsku i Německu. Ropa z Družby již proudí do Česka. Globální instalovaný výkon FV prudce roste. ČEZ mění strategii, hodlá se soustředit na český trh.

# automotive
# OZE vítr
# OZE slunce
# uhlí
# ropa
# elektřina
# politika
# emise
# infrastruktura
# životní prostředí
Co přinesl týden: Dva nové uhelné zdroje v Evropě před spuštěním. Ropa z Družby již teče

Konec uhelné energetiky v Evropě? Ne tak docela. Polsko letos plánuje spustit dva nové 900 MW bloky uhelné elektrárny Opole, Uniper v Německu pravděpodobně zprovozní nový 1,1 GW zdroj Datteln 4. V Austrálii z voleb vzešla vítězná pravicová koalice, která chce ve využívání fosilních zdrojů pokračovat. Ceny uhlí navíc stále klesají, suroviny je nadbytek. Na druhou stranu obnova uhelných regionů stojí mnoho peněz. Německo do jejich rozvoje investuje miliardy eur.

Do Maďarska i na Slovensko již proudí ropa, Polsko si na vyčištění své větve Družby ještě počká. Dle Ruska si za to země může sama kvůli upřednostňování požadavků na finanční kompenzaci před řešením problému. Bělorusko se s Moskvou na vyčištění již dohodlo, proces dokončí do dvou měsíců. Česko se čisté suroviny dočkalo dnes, plné obnovení strategických zásob však zabere až půl roku. Nejvíce na situaci každopádně tratí Rusko. Příjmy z vývozu za dva týdny klesly o miliardu USD. Cena ropy tento týden překvapivě poklesla, tuzemské pohonné hmoty však stále zdražují.

Polsko kromě uhlí sází i na fotovoltaiku. V zemi její výkon letos roste v průměru o 1,6 MW instalovaného výkonu denně. Organizace SolarPower Europe odhaduje, že globálně by výkon FVE mohl do roku 2022 přesáhnout 1000 GW. Pokrok se nevyhýbá ani větrné energii. Ve Francii vyrobili první lopatku na světě delší než 100 metrů. Budoucnost tkví spíše v offshore větrných parcích. Například Čína ty na pevnině od roku 2021 přestane dotovat.

Emise z automobilů v EU rostou i přes snahu o opak. Na vlně elektromobility se nyní veze i Škoda, představila bateriové varianty modelů Superb a Citigo. Čeští vědci úspěšně otestovali nové biopalivo z odpadní biomasy. Údajně je k motorům šetrnější než řepka, která se přimíchává nyní.

Německo urychluje stavbu přenosové soustavy. Její stabilizace zemi každoročně vyjde na 1,5 miliardy eur. Na vině je nestálá produkce obnovitelných zdrojů.

ČEZ mění strategii. Plánuje se stáhnout z Rumunska a dalších zemí a více se soustředit na český trh.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019 10:00 - 12:00
HubHub Palác Ara, Perlová 5
Přijďte se podívat na letošní finálové projekty a chytré nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii.

Oslavy 100 let ČPS - Dny otevřených dveří

20.06.2019
celá ČR
Při příležitosti 100. výročí vzniku ČPS se veřejnosti představí zajímavé lokace a zařízení spojené s českým plynárenstvím.

Představení finalistů E.ON Energy Globe 2019

20.06.2019
HubHub Palác Ara, Perlová 5 Praha
Rádi bychom Vám odtajnili deset unikátních projektů, které pomáhají šetřit přírodu a jež se probojovali do finále prestižní soutěže o ekologické oskary E.ON Energy Globe.

související články

Autodrom Most nabízí rychlé dobíjení pro elektromobily

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Novou veřejnou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily najdou ode dneška řidiči elektrických aut v Mostě. Stojan je k dispozici u areálu Autodromu, kde doplní dosavadní stanici normálního dobíjení. Celkově už v Mostě fungují 4 veřejné dobíjecí…

# automotive
# elektřina
# technologie
# infrastruktura
# doprava

Autodrom Most nabízí rychlé dobíjení pro elektromobily

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

Novou veřejnou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily najdou ode dneška řidiči elektrických aut v Mostě. Stojan je k dispozici…

# automotive
# elektřina
# technologie
# infrastruktura
# doprava

Informace z JE Dukovany 19/6/2019

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

PROVOZ ELEKTRÁRNY: Bloky č. 1, 3, 4 jsou provozovány na 100% výkonu. Blok č. 2 je v plánované odstávce pro výměnu paliva.…

# jádro
# elektřina
# infrastruktura

INFORMACE Z JE TEMELÍN 112/2019

19. 06. 2019
13:27
ČEZ

První blok i druhý blok jsou v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

# jádro
# elektřina
# infrastruktura

Izraelská firma představila elektrické dopravní letadlo

19. 06. 2019
13:27
Novinky.cz

Izraelská společnost Eviation na pařížském aerosalonu představila malé dopravní letadlo na čistě bateriový elektrický pohon. S…

# elektřina
# technologie
# doprava

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

43753
Počet publikovaných novinek
1465
Počet publikovaných akcí
343
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika