Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Smart Metery jsou základem chytré sítě

09. 09. 2020
15:00
pro-energy.cz

Investice do distribuční sítě E.ON Distribuce přesáhnou do roku 2025 hranici 28 miliard korun. Na implementaci chytrých technologií a digitalizaci z toho směřuje víc než 7,3 miliardy Kč. 

# technologie
# infrastruktura
# smart
# investice
Smart Metery jsou základem chytré sítě

ABSTRACT: In a few years, many electricity customers will have a Smart Meter in the CZ. This is the first essential part of the future Smart Grid (SG). Investments in the SG within the distribution area of E.ON Distribuce will reach more than CZK 7.3 million by 2025.


Vpříštích desetiletích bude distribuční síť v energetice vypadat jinak, než dnes. Digitalizace už není jen vizí do budoucna, ale už probíhá – viditelně i méně viditelně – v celém oboru. Také společnost E.ON Distribuce na tyto trendy reaguje a mění svoji síť tak, aby odpovídala potřebám budoucnosti.

V současnosti je v České republice naprostá většina odběratelů vybavena standardním fakturačním elektroměrem, který neposkytuje možnost dálkového odečtu. To se změní poměrně rychle, a to během několika let.
 

ZAČÍNAJÍ NA PÍSECKU

V roce 2027 by měla být na základě platného zákona všechna odběrná místa s roční spotřebou nad 6 MWh vybavena chytrým řešením, v první řadě jde o chytré elektroměry – Smart Metery. Instalace Smart Meterů je proto jedním z prvních kroků k tzv. chytré síti, kterou E.ON už nyní buduje. Jen v síti E.ON by se mělo jednat o 250 tisíc elektroměrů. Týkat se to bude domácností s vyšším odběrem i podnikatelů. Smart Metery se budou instalovat také ve výrobnách a odběrných místech s výrobnou na hladině nízkého napětí (NN).

Společnost E.ON Distribuce se na tuto situaci připravuje. V srpnu začala na Písecku s instalací první tisícovky Smart Meterů. Do konce roku plánuje přidat dalších šest tisíc. V prosinci 2021 by mělo být v její síti nainstalováno 27 tisíc chytrých elektroměrů.

„Tyto moderní technologie včetně výhod a přínosů budou sloužit pro naše koncové zákazníky, ale stejně tak jsou důležité i pro rozvoj naší energetické infrastruktury. Provozovatel distribuční soustavy i zákazník ve své domácnosti získají díky konceptu chytrých sítí v budoucnosti nové možnosti v rozhodování, jak využívat elektrickou energii,“ říká David Šafář, člen představenstva E.ON Distribuce.

V rámci tohoto projektu bude E.ON Distribuce nasazovat chytré elektroměry plošně v několika lokalitách, které si vytipoval. Pilotní projekt se začal uskutečňovat v části města Písek a v obci Čížové poblíž okresního města. Postupně se pak budou chytré elektroměry rozšiřovat na oblasti kolem Mirovic, Pacova a nakonec na Brno – Nový Lískovec. Některé lokality byly vybrány kvůli technickým důvodům. Společnost by v nich musela investovat do výstavby vysílačů HDO, tj. stávajícího dálkového ovládání pro přepínání nízkého a vysokého tarifu v průběhu dne, a tak situaci vyřešila nasazením nové technologie.
 


 

PŘÍNOSY NOVÝCH TECHNOLOGIÍ

„Jako takzvané chytré sítě se označují elektrické sítě, které kromě základního přenosu silové elektrické energie nabízejí i rozvoj datové komunikace. Ta následně umožňuje monitoring, ovládání a aktivní řízení toků energie. Cílem je přichystat distribuční sítě na příští desetiletí, aby byly připraveny na připojování elektromobilů, baterií, obnovitelných zdrojů a dalších inovativních zařízení, která si zákazníci budou přát,“ uvádí David Šafář.

Chytré elektroměry přinesou pro zákazníky E.ON řadu výhod už v současné době, další se objeví v budoucnu. Tou současnou největší výhodou je, že se nebude provádět klasické odečítání elektroměrů, jak ho lidé znají. Elektroměry budou posílat data o spotřebě každý den samy a na webu E.ON Distribuce budou mít zákazníci okamžitý přehled o své spotřebě.

S tím souvisí i řada dalších věcí. Chytré elektroměry umožní v téměř reálném čase optimalizovat vlastní spotřebu, využívat energii efektivně a v důsledku tak snížit náklady či dopady na životní prostředí. Vždy aktuální informace o naměřených hodnotách se budou hodit například při změně dodavatele, při přepisu odběrného místa, při mimořádné fakturaci nebo při změně ceny.

Mezi technologie Smart Grids můžeme zařadit inteligentní trafostanice, detektory poruch, měřiče námrazy, budování optických sítí, akumulaci elektrické energie či již právě zmíněné chytré měření. Zákazníkovi tak E.ON nabídne stabilní distribuční síť s minimem výpadků. Potenciální poruchy bude moci díky chytrým technologiím lépe identifikovat a lokalizovat a rychleji odstraňovat.
 

JAK VÝMĚNA PROBĚHNE?

S klasickými měřidly už elektroenergetika v budoucnosti nepočítá, proto výměna postupně proběhne na celém distribučním území E.ON. Lidé ani firmy za výměnu elektroměrů nic platit nebudou. Ani dnes totiž svůj elektroměr nevlastní, náklady proto hradí distributor.

E.ON jen do pilotního projektu Smaragd, díky kterému se objevují první chytré elektroměry, investoval na 200 milionů korun. Část peněz získal z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Ministerstva průmyslu a obchodu. Další velké investice do distribuční sítě ho ještě čekají. Jen do roku 2025 přesáhnou hranici 28 miliard korun, z toho více než 7,3 miliard korun připadne na implementaci chytrých technologií a digitalizaci.

Nepůjde jen o chytré měření, ale právě to je první změnou, kterou zákazník může zaznamenat. Může ji také využít ve svůj prospěch – i když to také dělat nemusí. Na svém účtu na eon-distribuce.cz bude mít k dispozici diagram, podle nějž se ve své spotřebě lépe vyzná. Může ho to také inspirovat ke krokům, kterými svou spotřebu sníží.

Při výměně elektroměru zákazník dostane uživatelský návod a může například přesně vědět, kdy elektroměr spíná do nízkého či vysokého tarifu. Na displeji elektroměru se v pravidelných intervalech tyto údaje zobrazují. Pokud zákazník své odběrné místo nemá v provozu trvale, může být zvyklý vypínat hlavní jistič. Zajímá ho proto, zda to nemůže mít negativní vliv na chytré měření. Smart Meter však má vnitřní hodiny, ty řídí spínání tarifů, které se přitom pravidelně synchronizují. Když se jistič znovu zapne, elektroměr začne spínat tarify podle předem nastaveného kalendáře. Pravidelné vypínání jističe tedy jeho činnost nijak nenarušuje.

související články

Starší koncept, nové výsledky: V hlavní roli síra

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Snažím se stát oběma nohama pevně na zemi a být spíše střízlivý v očekáváních, říká o sobě Tomáš Kazda z VUT Brno, autor evropského patentu na úpravu lithium-sirných bateriových článků.

# technologie
# účinnost
# AKU-BAT

Revoluce v energetice už probíhá

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

říká v rozhovoru pro PRO-ENERGY magazín Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure a dodává: „Musí dojít k revoluci v…

# elektřina
# technologie
# trhy
# smart

Thorium: Naděje jaderné energetiky, nebo další bublina?

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Co když se jaderný průmysl již dávno vydal špatným směrem? Ve stínu uranu se skrývá mnohem dostupnější thorium. Palivo z něj…

# jádro
# paliva
# elektřina
# technologie
# ceny

Maximální bezpečnost: u jádra jde o denní chléb

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Odstávka jaderných bloků v elektrárně Dukovany (JEDU) probíhá podle plánu i v době nouzového stavu. 

# jádro
# paliva
# elektřina
# technologie
# bezpečnost

Výpočet přeshraničních kapacit v kontextu regionální koordinace

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Stále větší závislost společnosti na stabilní a bezpečné dodávce elektřiny, tlak ze strany Evropské unie na vzájemnou spolupráci…

# elektřina
# bezpečnost
# EU
# infrastruktura
# OZE

14. medzinárodná konferencia ENEF 2020

09. 02. 2021 - 10. 02. 2021
Hotel DIXON, Banská Bystrica, SK
14. ročník Medzinárodnej konferencie "enef" nadväzuje na úspešnú históriu konania tohto podujatia, ktoré sa v dvojročnej periodicite organizuje na Slovensku už od roku 1994. Téma konferencie je „ČISTÁ, BEZPEČNÁ A EFEKTÍVNA ENERGETIKA PRE ĽUDÍ". - původní termín říjen 2020.

e-SALON

11. 03. 2021 - 14. 03. 2021
PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, 199 00 Praha 9 - Letňany
Specializovaný odborný veletrh zaměřený především na kontraktační jednání s tuzemskými  a zahraničními vystavovateli, výrobci a obchodníky.

BIOMASA

11. 04. 2021 - 14. 04. 2021
Výstavište Brno
Veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA jsou přesunuty, uskuteční se na jaře 2021. Veletrh BIOMASA navazuje na zemědělské a lesnické veletrhy TECHAGRO a SILVA REGINA. Prezentuje možnosti využívání lesní a zemědělské biomasy a odpadu z živočišné výroby, což pro zemědělce a lesníky představuje logickou nástavbu na jejich každodenní činnost a další pracovní příležitost.

Komoditní data

18.01.2021
€/MWh okte
Base
66.9788
26.4864 %
Peak
77.1917
35.4477 %
Offpeak
56.7658
16.046 %
18.01.2021
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
17.01.2021
€/MWh ote
Base
54.1354
-3.79988 %
Peak
59.6733
-3.34215 %
Offpeak
48.5975
-4.35603 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

54724
Počet publikovaných novinek
1775
Počet publikovaných akcí
601
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika