Obce a kraje odmítají návrh k urychlení využívání OZE, podle nich je poškozuje
Obce a kraje odmítají současný návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podle nich poškodí obce a zatíží kraje. Stěžují si navíc na to, že ho stát s nimi dostatečně neprojednal. Zástupci samospráv proto vyzvali k otevření odborné diskuse a k přepracování zákona. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR.

Návrh zákona vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj. V současnosti je v připomínkovém řízení. Jeho cílem má být celkové zjednodušení podmínek pro povolání staveb produkujících zelenou elektřinu. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.
Materiál navazuje na usnesení vlády z letošního dubna, v němž kabinet schválil postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich má trvat do 12 měsíců.
Podle zástupců obcí a krajů je však současný návrh nepřehledný a nedopracovaný. Například povolovací proces je podle nich v zákoně vymezen zmatečně a může vést k průtahům a soudním sporům.
"Ministerstva naprosto nepochopitelně vymýšlejí ve standardizovaných procesech nové postupy a nástroje, aniž by sama dokázala celý systém náležitě vysvětlit a nastavit. Nevidíme smysl ve vytváření systému, který zbytečně dále zatěžuje zejména krajské úřady, zvyšuje byrokratickou zátěž a nevede jednoznačně k naplnění cíle, kterému ale navíc neodpovídá aktuální stav a kapacita přenosové soustavy," řekl ředitel kanceláře Asociace krajů ČR Jan Hodovský.
V zákoně podle samospráv není adekvátně ošetřeno, kdo a co na jaké úrovni vymezuje. Jako nesystémové nebo nedořešené označují také lhůty, střet veřejných zájmů, vazby na stávající územní plány i náklady na jejich změnu. Zmiňují také dotčené investice a plánovaný rozvoj obcí stejně jako nedostatečnou kapacitu přenosové soustavy a její modernizaci. Návrh navíc podle samospráv předpokládá významné zásahy do územně plánovacích dokumentací, bez ohledu na plány rozvoje či investiční záměry dotčených obcí a krajů.
"Samosprávy na obecní úrovni byly při přípravě návrhu výrazně znevýhodněny oproti zájmovým svazům a komorám, neboť nebyly přizvány k přípravám návrhu zákona. Apelujeme proto na stažení návrhu a podrobné projednání úprav s asociacemi a sdruženími zastupujícími kraje a obce," řekla předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková. "Požadujeme partnerský dialog a dohodu, která naplní ústavní právo na samosprávu a dá jistotu investorům, že mohou stavět obnovitelné zdroje energie bez nejistoty," dodal místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.
Související články
U.S. Pushes $900M for Small Modular Reactors
The U.S. Department of Energy has put US $900 million on the table to push small modular reactors (SMRs) from design to reality. W…
VAK Náchod loni zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou 72.000 lidí, loni zvýšila zisk o 14 procent na 17…
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovite…
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime
Pre škody na kľúčovej infraštruktúre v dôsledku útokov ruských síl dosahujú zásoby plynu na Ukrajine historické minimum a štát bud…
KHNP chce do podpisu smlouvy o Dukovanech zajistit podíl českého průmyslu 30 pct
Korejská společnost KHNP předpokládá, že v době podpisu smlouvy o stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany bude smluvně zaj…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.