Čtyři země spustily společný podnik, který má vyvážet elektřinu z Kavkazu do EU
Rumunsko, Maďarsko, Gruzie a Ázerbájdžán dnes spustily společný podnik, jehož cílem je přivést podmořským kabelem do Evropské unie více elektrické energie z obnovitelných zdrojů z východního Kavkazu. Projekt, který předloni schválili vedoucí představitelé čtyř zemí, nabral na rozmachu poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Ta postavila do popředí pozornosti i závislost EU na ruské energii, zatímco ceny elektřiny prudce vzrostly. Sedmadvacítka se od té doby snaží obejít se bez ruské elektřiny, poznamenala agentura AP.
Kabel by propojil Ázerbájdžán, který má značný potenciál vyrábět elektřinu ve větrných elektrárnách v Kaspickém moři, s Rumunskem a Maďarskem, tedy členskými státy EU, přes Gruzii.
Ministři čtyř zemí spustili společný podnik na dnešním setkání v rumunském hlavním městě. Projekt podle nich pomůže posílit energetickou bezpečnost a snížit ceny elektřiny pro spotřebitele.
Rumunský ministr energetiky Sebastian Burduja uvedl, že projekt má strategický význam pro jeho zemi a EU. "Když se podíváte na energetickou mapu Evropy za posledních několik měsíců, vidíte, že na východním křídle v poslední době platíme velmi vysokou cenu, a to proto, že zde chybí dostatečná diverzifikace,“ řekl Burduja.
Ázerbájdžánský ministr energetiky Parviz Šabazov uvedl, že využití obnovitelné energie pomůže řešit problémy se změnou klimatu. Podmořský kabel je nejen důležitý pro energetickou bezpečnost, "ale zároveň bude poskytovat zelenou energii, což je velmi vysoko v agendě mezinárodního společenství", řekl.
K úternímu jednání se připojil i náměstek bulharského ministra energetiky a diskutovalo se také o připojení této členské země EU k projektu.
Burduja a Šahbazov uvedli, že příští jednání o projektu se bude konat na konferenci OSN o změně klimatu, která se uskuteční koncem letošního roku v Ázerbájdžánu.
Související články
Slovensko sa stalo v Európe energetickým premiantom. No pre krajinu to má fatálne dôsledky
Keď sa v roku 2022 rozbiehala energetická kríza, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulíkprišiel s ambicióznom návrhom. Ten ho…
Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy
Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta nejspíš promění tamní energetický sektor. Na horší časy se připravují firmy,…
Štát hľadá miesto pre uloženie jadrového odpadu. V dotknutých obciach nič netušia
Štát vytypoval päť lokalít pre uloženie vyhoretého jadrového odpadu. Štyri z nich sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.
Do Grónska míří zlatá horečka, tání ledu otevírá zmrzlý ostrov těžařům
Obrovské přírodní zdroje Grónska včetně zásob kritických nerostných surovin jsou kvůli velkému úbytku ledu v posledních stále víc…
Vypořádání připomínek k Metodice cenové regulace pro VI. regulační období
Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil připomínky z veřejného konzultačního procesu k Metodice cenové regulace pro VI. regulač…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.