Další školy v Libereckém kraji budou mít na střechách fotovoltaické elektrárny
Liberec 4. dubna (ČTK) - Další školy v Libereckém kraji budou mít na střechách solární elektrárny. Kraj aktuálně vybral dodavatele fotovoltaik pro budovy Gymnázia v České Lípě a Střední odborné školy v Liberci, další projekty připravuje. Před vydáním stavebního povolení je elektrárna na střeše Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, solární panely budou také na Muzeu Českého ráje v Turnově, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Na střeše Gymnázia v České Lípě otestuje Liberecký kraj lehčí solární panely, ty dosud používané jinde by podle Ulvra tamní střecha neunesla. "Jde v rámci kraje o pilotní projekt," doplnil náměstek. Solární elektrárna s instalovaným výkonem 30 kilowattů (kW) přijde kraj včetně DPH na 1,203 milionu korun. Vyrobenou elektřinu by měla spotřebovat škola, případné přebytky spotřebují jiné krajské organizace v jejím okolí. Hotovo by mělo být v září.
Liberecká střední odborná škola bude mít na střeše elektrárnu s instalovaným výkonem necelých 50 kW, kraj to přijde zhruba na 1,136 milionu korun. V plánu byla původně elektrárna s větším výkonem, podle Ulvra se ale ukázalo, že střecha není v dobrém stavu. Panely tak budou jen na části, která je v pořádku, s rozšířením elektrárny se počítá až po rekonstrukci střechy. Obě zakázky kraj zadal v režimu design & build (vyprojektuj a postav), který se osvědčil u dopravních staveb a pomáhá projekty urychlit a snížit náklady.
Cílem Libereckého kraje je co největší energetická soběstačnost, proto se na fotovoltaické elektrárny zaměřil a počítá s nimi i každá nově projektovaná krajská budova. První fotovoltaická elektrárna vyrostla v roce 2023 na budově Střediska ekologické výchovy v Hejnicích, od té doby kraj vybudoval sedm elektráren o instalovaném výkonu 240 kW. Zatím největší je elektrárna s instalovaným výkonem 93,6 kW na budově D vedle sídla kraje, dalších 14 projektů o výkonu téměř 900 kW je v přípravě.
Největším projektem, který Liberecký kraj připravuje, by měla být solární elektrárna na letišti Hradčany v Ralsku. Při realizaci maximální varianty s instalovaným výkonem přes 100 megawattů by zařízení bylo schopné trojnásobně pokrýt roční spotřebu kraje a jeho organizací, náklady se odhadují zhruba na tři miliardy korun. Přípravu projektu zajišťuje nová krajská společnost Energie Ralsko, kraj do ní chce převést i pozemky bývalého letiště, které dnes spravuje Krajská správa silnic Libereckého kraje.
Související články
Kuba chce zlepšit fungování své energetiky zvýšením podílu fotovoltaiky
Havana 5. dubna (ČTK) - Kuba chce zlepšit dodávky elektrické energie a snížit spotřebu fosilních paliv větším zapojení fotovoltaik…
Indický premiér na Srí Lanke posilní obrannú a energetickú spoluprácu
Očakáva sa, že prezident Srí Lanky a indický premiér podpíšu ekonomické a obranné dohody, ale hlavným bodom návštevy bude slávnost…
Najväčší konkurent Tesly prišiel na Slovensko, šoférovali sme BYD Seal
Leopoldova brána je dosť úzka, a tak zapíname kamerový systém a z areálu bratislavského hradu vychádzame v konvoji moderných, ale…
Trend úspor elektřiny a plynu skončil, spotřeba rostla druhý kvartál po sobě
Trend úspor elektřiny a plynu v Česku skončil. První letošním čtvrtletí bylo od energetické krize v roce 2022 druhým po sobě, kdy…
Trend úspor elektřiny a plynu v ČR skončil,spotřeba rostla druhý kvartál po sobě
Trend úspor elektřiny a plynu v Česku skončil. První letošním čtvrtletí bylo od energetické krize v roce 2022 druhým po sobě, kdy…
Kalendář akcí
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Energetické úspory ve firmách
SOLAR FVEST
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.