První jaderná elektrárna v arabském světě zahájila komerční provoz
První jaderná elektrárna ve Spojených arabských emirátech, která je současně první jadernou elektrárnou v arabském světě, dnes zahájila svůj komerční provoz. Na twitteru o zahájení provozu informoval předseda vlády emirátů a dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Jaderná elektrárna Baráka se nachází na pobřeží Perského zálivu v emirátu Abú Zabí. Je součástí snahy SAE diverzifikovat energetický mix země.
"První megawatt z první arabské jaderné elektrárny vstoupil do národní energetické sítě," oznámil předseda vlády. Korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján dodal, že je to historický milník pro zemi, která letos slaví 50 let od svého vytvoření.
Výstavba elektrárny se potýká se zpožděním, protože země staví svůj jaderný průmysl od nuly. První blok obdržel provozní licenci od jaderného úřadu v roce 2020, tedy tři roky po původně plánovaném spuštění. Loni v srpnu byl první blok připojen k národní energetické síti. Druhý blok získal provozní licenci letos v březnu. Celkem má mít elektrárna čtyři reaktory a celkovou kapacitu 5600 megawattů, napsala agentura Reuters.
Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji jihokorejská společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Katar předloni podal stížnost k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) z obav o vlastní bezpečnost a nedostatek spolupráce v rámci regionu. Emiráty ale tvrdí, že elektrárna je naprosto bezpečná a vybudovaná s nejvyššími bezpečnostními standardy.
SAE jsou důležitým producentem ropy a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), své energetické zdroje ale chtějí rozšířit. Země se rozhodla postavit jadernou elektrárnu, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině a měla více ropy na vývoz.
Související články
‚Strůjce byl identifikován.’ Írán odhalil muže, který údajně stál za sabotáží v jaderném zařízení
Írán identifikoval muže, který údajně stál za nedávnou sabotáží v jaderném zařízení v íránském Natanzu. Uvedla to v sobotu íránská…
Jaderný vesmírný pohon v rukou dalšího vývojáře
Americká agentura pro obranné výzkumné projekty (DARPA) udělila zakázku na demonstraci jaderného vesmírného programu do roku 2025.…
Šnobr: Hamáček jede do Moskvy kvůli Dukovanům. Hrad stupňuje tlak
Cesta pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy je zástěrkou pro jednání o výstavbě nového bloku Jaderné elektrá…
Modernizace francouzského závodu zajistí nepřetržité dodávky paliva pro výzkumné reaktory
V závodě na výrobu jaderného paliva TRIGA International v Romans-sur-Isère na jihovýchodě Francie byl dokončen velký renovační pro…
INFORMACE Z JE TEMELÍN 73 / 2021
První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní p…
Kalendář akcí
Vliv holin na vodní režim lesních stanovišť
Kurz CHELEPO
PRECHOD Z UHLIA NA ZEMNÝ PLYN - VYUŽITIE ZEMNÉHO PLYNU V TEPLÁRENSTVE A PRIEMYSLE
Finanční udržitelnost u vodohospodářských projektů
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.