O přiměřenosti podpory obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat vláda

O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento, IRR, zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohla pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. V novele zákona o podporovaných zdrojích energie to doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se k tomu vyjádřil kladně. Návrh předložil poslanec ANO Pavel Pustějovský.

O přiměřenosti podpory obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat vláda

Výbor současně za Havlíčkova kladného stanoviska podpořil návrh sociálního demokrata Petra Dolínka, aby i fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2009 hradily desetiprocentní solární daň. Fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 by místo dosavadních deseti procent platily daň dvacetiprocentní.

Havlíček již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy Kč v rámci IRR. Podle Havlíčka jde na podporu obnovitelných zdrojů nyní ročně 47 miliard korun. Z toho 27 miliard Kč jde ze státního rozpočtu. Zbytek hradí spotřebitelé a průmysl.

Vláda v novele navrhla snížit podporu například pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Bruselem. IRR by mělo podle ní činit 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů mělo být vyšší. Havlíček ale již dříve řekl, že ministerstvo průmyslu už na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele nelpí a plánuje pro všechny stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta. K tomu se právě přiklonil hospodářský výbor.

Výbor nezaujal stanovisko k návrhu zemědělského výboru, který chce zvýšit stanovené vnitřní výnosové procento u malých vodních elektráren ze sedmi procent na 10,6 procenta. Havlíček s tímto návrhem nesouhlasil.

Výbor dnes za Havlíčkova souhlasu doporučil schválit návrhy předsedy lidovců Mariana Jurečka a sociálního demokrata Dolínka, které proti vládnímu návrhu rozšiřují podporu také na fotovoltaické elektrárny uváděné nově do provozu. Malé zdroje s výkonem do jednoho megawattu by získávaly podporu systémem zelených bonusů a zdroje nad jeden MW aukcí, informovalo Hnutí Duha. "Je to hodně zásadní," řekl ČTK energetický odborník Hnutí Duha Tomáš Jagoš.

To, že by do plánovaných energetických aukcí mohly být zařazeny i solární zdroje, označil za průlomové rozhodnutí také Svaz moderní energetiky. "Vládní novela zařadila mezi zdroje, které by mohly získat aukční podporu pouze větrné a vodní elektrárny či skládkový plyn. Hospodářský výbor podpořil opravu ve formě rozšíření o fotovoltaiku. Tento krok dává smysl z pohledu spotřebitelů. Solární elektrárny jsou totiž nejlevnější zdroj, který může Česko využít pro postupnou dekarbonizaci energetiky," uvedl dnes programový ředitel svazu Martin Sedlák.

V debatě o vnitřním výnosovém procentu se podle Jagoše zapomíná na to, že jedním z hlavních cílů novely je nastavit podporu pro nově budované obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo průmyslu podle něj nechtělo původně podporovat ze státního rozpočtu žádnou fotovoltaiku. Zmíněné pozměňovací návrhy míří k tomu, aby i fotovoltaické projekty mohly pobírat provozní podporu.

Související články

Richard Sulík o národnej vodíkovej stratégii

Brífing ministra hospodárstva sledujte v HNtelevízii naživo.

Vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan je oprávněné, soudí Žáková. Podle Luzara zůstala jen druhá liga

Lex Dukovany, zákon, který mimo jiné brání ruským a čínským firmám podílet se na výstavbě nového jaderného bloku, do měsíce projed…

Unicorn umožní  zapojení malých flexibilních zdrojů energie do balancování soustavy

Menší flexibilní zdroje se můžou začít podílet na bezpečném provozu přenosové a distribuční soustavy. Unicorn prostřednictvím plat…

Hydrogen Eagle: PKN Orlen plánuje postavit v ČR, Polsku a na Slovensku síť vodíkových center s využitím zelené energie

Sázka na vodík Pod názvem Hydrogen Eagle realizuje PKN Orlen projekt, jehož cílem je mít do roku 2030 roční výrobní kapacitu pades…

Lex Dukovany projednají senátní výbory. Horní komora se má předlohou zabývat za měsíc

Senátní výbory se budou zabývat takzvaným zákonem lex Dukovany, který mimo jiné brání ruským či čínským firmám podílet se na výsta…

Kalendář akcí

Den s INSPIRE

24. 06. 2021 13:00 - 15:00
Online
V rámci semináře budou prezentovány aktuality z oblasti INSPIRE, nová verze validátoru a napojení Národního geoportálu INSPIRE na Národní katalog otev...

Problémy spotřebitelů v energetice 2020/2021

24. 06. 2021 10:00 - 22:00
Online
Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci, která bude věnována spotřebitelským problémům v energetice za rok 2020 a letošní první pololetí. Před...

Konference Nekonvenční zdroje elektrické energie 2021

23. 06. 2021 - 25. 06. 2021
Hotel Ryšavý, Vémyslice
Srdečně vás zveme na 42. ročník konference Nekonvenční zdroje elektrické energie (NZEE), který se uskuteční ve dnech 23. 6.–25. 6. 2021 v příjemném pr...

Školení provozovatelů BPS

23. 06. 2021 - 25. 06. 2021
Náchod; Hotel Vyhlídka
Po delší době jsem pro Vás opět připravili školení provozovatelů bioplynových stanic, které proběhne v tradičním formátu osobního setkání.

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

59409
Počet publikovaných novinek
1872
Počet publikovaných akcí
667
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika