ERÚ podává trestní oznámení kvůli přerušení dodávek tepla ve Strakonicích

Spory ve Strakonicích znovu vyústily v přerušení dodávek tepelné energie. Během půl roku přitom dodávky tepla tamním spotřebitelům byly omezeny či přerušeny již poněkolikáté. Vzhledem k tomu, že má Energetický regulační úřad (ERÚ) jen omezené pravomoci, jak řešit soukromoprávní spor, jehož důsledky však podstatně a negativně dopadají na spotřebitele, přistoupil k podání trestního oznámení na konkrétní osoby figurující v celé kauze.

ERÚ podává trestní oznámení kvůli přerušení dodávek tepla ve Strakonicích

Spor společností Teplárny Strakonice a Energo Strakonice je dlouhodobé povahy. Jeho počátky se datují mnohem dříve, než se ERÚ případem mohl začít zabývat. Obě strany se v tuto chvíli obviňují z neuhrazených závazků ve statisících, resp. milionech korun. O oprávněnosti těchto nároků přitom dosud rozhodují soudy, jejichž verdikt je zásadní pro řešení celé situace.

„Teplárna Strakonice se po nás opakovaně dožaduje postupu, který není v souladu s energetickým zákonem, což její vedení, zná-li zákon regulující jeho činnost, musí vědět. V této aktivitě je navíc podporuje starosta města Strakonice, který upřednostňuje zájmy teplárny vlastněné z většiny městem, před zdravím vlastních občanů. Celá situace vygradovala natolik, že ji již nemůžeme řešit jen na půdě úřadu a je nutná součinnost orgánů činných v trestním řízení. Rozhodli jsme se proto podat trestní oznámení na konkrétní osoby," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Trestní oznámení ERÚ míří na starostu města Strakonice, advokáta Teplárny Strakonice a členy statutárního orgánu Teplárny Strakonice.

ERÚ samozřejmě řeší opětovné přerušení dodávek a související kroky i v rámci své dozorové činnosti. Sankční řízení však nevyřeší samotný spor, respektive nejde o řešení, které by spotřebitelům pomohlo okamžitě.

„Úspěšné vyřešení je podmíněno součinností obou stran, ochotou spor skutečně řešit. Reálný stav je právě opačný, řízení provázejí obstrukce, nebo je požadováno, abychom v rámci řízení rozhodovali i o záležitostech, které nespadají do naší kompetence. Rád bych zdůraznil, že agresivní a nepravdivé mediální výpady teplárny nejsou předmětem trestního oznámení. Příčinou je bezohledný postup vůči spotřebitelům, kterému z pohledu našeho zmocnění nemůžeme zabránit dostatečně rychle," doplňuje Stanislav Trávníček.

„Je to komerční spor, stát má omezené nástroje, jak do věci vstupovat. Proto jsem zvolil cestu smírčího řešení, ve Strakonicích jsem byl a pokusil se všechny strany přesvědčit k dohodě. Ta bohužel vydržela jenom krátce. Pro mě je naprosto nepřijatelné, že si kdokoliv z aktérů bude brát občany jako rukojmí v rámci řešení svých obchodních sporů. To bohužel teplárna opakovaně udělala. Proto podporuji všechny kroky ERÚ," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Více informací zde.

Související články

Velkým zdrojům byla vrácena budoucnost. Snad…

Poslaneckou sněmovnou prošel zákon o podporovaných zdrojích energie včetně návrhu kompenzace ceny povolenek pro dodavatele tepla a…

Radní ERÚ Martina Krčová obhájila svůj mandát

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se obměňuje každý rok, když k 31. červenci vždy jednomu z radních končí pětileté funkčn…

INFORMACE Z JE TEMELÍN 146 / 2021

První blok je v provozu. Druhý blok je v odstávce pro výměnu paliva. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby blo…

Informace z JE Dukovany 30/7/2021

PROVOZ ELEKTRÁRNY: Bloky č. 1, 2, 3, 4 jsou v provozu. Od začátku uvedení elektrárny do provozu v roce 1985 vyrobila Jaderná elekt…

Reakce na schválení novely zákona o POZE (3.): Vyjádření poškozených investorů

Ve středu 14.7.2021 Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila kontroverzní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nov…

Kalendář akcí

Waste to Energy 2020 - Energetické využití odpadu 2020 - zrušeno, přesun jaro 2021

23. 08. 2021 00:00 - 24. 08. 2021 18:00
Clarion Congress Hotel Prague
Energetické využití odpadu 2020 -  konference se v původním březnovém termínu neuskuteční - nový termín jaro 2021.

Dny teplárenství a energetiky

14. 09. 2021 09:00 - 15. 09. 2021 18:00
Clarion Congress Hotel, Olomouc
Termín konání mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky se přesouvá z dubna na září, rozhodla o tom výkonná rada Teplárenského sdružení ČR....

Jesenná konferencia SPNZ

16. 09. 2021 09:00 - 17. 09. 2021 17:00
Horný Smokovec

ALTERNATÍVNE ZDROJE ENERGIE

16. 09. 2021 08:00 - 17. 09. 2021 18:00
Liptovský Mikuláš

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

60632
Počet publikovaných novinek
1887
Počet publikovaných akcí
667
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika