U hranic s ČR má vzniknout jedno z nejvýkonnějších bateriových úložišť v Evropě
V bavorském městě Wunsiedel, zhruba 20 kilometrů od hranic s Českem, chce společnost Siemens postavit jedno z nejvýkonnějších bateriových úložišť v Evropě. České zastoupení firmy o tom dnes informovalo ČTK. Úložiště o výkonu 100 megawattů (MW) a kapacitě 200 megawatthodin (MWh) by podle společnosti mělo sloužit k akumulaci energie z obnovitelných zdrojů a pokrýt poptávku ze sítě v době špičky. Projekt na ploše 5000 metrů čtverečných by měl být schopen zásobovat elektřinou zhruba 20.000 průměrných domácností ročně, uvedla firma. V Česku ukotvení akumulace v zákoně chybí.

Předběžnou dohodu o výstavbě bateriového úložiště v Wunsiedelu podepsaly společnosti Siemens Smart Infrastructure a Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH (ZENOB). Systém lithium-iontových baterií dodá společný podnik společností Siemens a AES – firma Fluence. Siemens uvedl, že bude mít na starosti řízení projektu, koncept technické implementace i výstavbu vysokého napětí rozvodného systému a připojení k síti velmi vysokého napětí. Součástí předběžné dohody je mimo jiné i vytvoření konceptu financování.
"Neustálé spouštění a vypínání velkých průmyslových zařízení v určité oblasti vždy představuje velké změny zatížení v síti s vysokými ztrátami energie," uvedl dnes projektový manažer Siemensu Andreas Schmuderer. Na začátku července byl ve Wunsiedelu slavnostně položen základní kámen pro výstavbu zařízení na výrobu vodíku o kapacitě 8,75 megawattů. Po uvedení do provozu v roce 2022 by se zde mělo ročně vyrobit až 1350 tun vodíku výhradně s využitím obnovitelných zdrojů, například solární nebo větrné energie.
V Česku širšímu rozvoji bateriových úložišť brání legislativa a jako úložiště zde fungují hlavně přečerpávací elektrárny. Sněmovna v polovině července rozhodla, že akumulaci neukotví v aktuální novele energetického zákona, kterou poslanci schválili. Výkonný ředitel oborové asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek reagoval, že Sněmovna tím dala další ránu rozvoji moderní energetiky v ČR. Zákonné zakotvení akumulace energie do novely neprosadil předseda opozičních lidovců Marian Jurečka.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve vyjádřil obavu z toho, aby pod vlivem dobrých myšlenek nenastal bateriový boom, který by se mohl vymknout kontrole ve smyslu podpory. Při hlasování se k úpravě postavil neutrálně. Fousek tehdy uvedl, že Evropa má více než 500 velkých bateriových úložišť, Česká republika zatím čtyři, z toho dvě i po několika letech fungují jen v testovacím režimu právě z důvodu legislativního vakua. AKU-BAT CZ opakovaně uvádí, že návrh nezavádí žádné dotace.
Související články
MŽP se snaží vyjednat dotace na výměnu starých plynových kotlů
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se snaží vyjednat zavedení dotací na výměnu starých plynových kotlů. Dotace musí schválit E…
Počet zájemců o dotaci na střešní soláry je již nyní vyšší než za celý rok 2021
Žádostí o dotace na střešní fotovoltaické elektrárny letos meziročně přibylo. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) již nyní evid…
MŽP: Česko získá 1 234 miliard z balíčku Fit for 55
ČR spoluvyjednala pojistku, že ceny povolenek nebudou raketově růst, jak se stávalo v posledních měsících a letech. Vznikl samosta…
Pri Šali chcú vyrábať zelenú energiu. V okrese má vyrásť veterný park
Elektrinu z neho budú šíriť aj regionálne distribučné spoločnosti.
Zistenie HN: Volvo je len začiatok, pri Košiciach môže vyrásť gigafactory
Výhradným dodávateľom pre švédsku automobilku je spoločnosť Northvolt, ktorú pred rokmi ako startup založili bývalí manažéri z Tes…
Kalendář akcí
Životní prostředí - prostředí pro život
Jaderná energetika a Green Deal
Veletrh FOR ARCH 2022
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.