Vláda věděla, komu prodává Mosteckou uhelnou, řekl soudu finančník de Groote

Vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana v roce 1999 věděla, že prodávaný minoritní podíl státu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) zůstane v českých rukou. U českého soudu to dnes ve své svědecké výpovědi zopakoval belgický finančník Jacques de Groote, kterého Švýcarsko za okolnosti převzetí MUS stíhalo společně s českými manažery. Česká obžaloba tvrdí, že manažeři podvodně uvedli vládu v omyl, když vzbudili zdání, že státní podíl kupuje místo nich prostřednictvím firmy Investenergy americký investor Appian Group.

Vláda věděla, komu prodává Mosteckou uhelnou, řekl soudu finančník de Groote

Čtyřiadevadesátiletý de Groote vypovídal u pražského městského soudu prostřednictvím videokonference z Belgie. I kvůli tlumočení z francouzštiny se jeho výslech protáhl na zhruba pět hodin.

"Myslím, že někteří museli vědět, že MUS zůstává v českých rukou. Například tehdejší ministr (Jaroslav) Bašta," uvedl de Groote na dotaz státního zástupce, zda představitelé státu věděli, že společnost Appian byla "nastrčená" a stáli za ní jiní lidé. Na otázku soudkyně, proč jmenuje právě exministra bez portfeje Baštu, ale finančník nedokázal konkrétně odpovědět. "Můj celkový dojem byl, že to bylo obecně známo," shrnul.

De Groote v ČR působil na základě smlouvy, kterou uzavřel v roce 1998 s firmou Investenergy. Navenek reprezentoval provázaný Appian jako amerického investora, který usiluje o akcie v MUS. Pro politiky byl důvěryhodný i pro to, že v minulosti zastával vysoký post ve Světové bance a v Mezinárodním měnovém fondu.

"V té době bylo nesmírně důležité představit zahraničního investora. Věděl jsem, že společnost zůstane v českých rukou, ale nemohl jsem to říct,“ uvedl s odkazem na smlouvu. "Zahraniční investor tam nikdy nebyl," dodal.

Uzavření smlouvy mu podle něj navrhl obžalovaný Jiří Diviš z Investenergy. "Pan Diviš mi říkal, při jakých příležitostech mám vystupovat," řekl de Groote. Trval také na tom, že do jednání o odkupu státního podílu se nezapojoval a s nikým ministrů se nesetkal.

Finančníkovu výpověď si k soudu přišli poslechnout obžalovaní Diviš, Marek Čmejla a Antonio Koláček. Zatímco Koláček s omluvou odešel v jejím průběhu, Diviš a Čmejla de Grootemu v závěru poděkovali za jeho svědectví.

"V žádném případě není lhář, jak to bylo tvrzeno ve švýcarském procesu, ale persona, které si velice vážím a cením,“ prohlásil Diviš. Zdůraznil, že zmiňovaná smlouva je příkazní smlouvou, která se v západním světě velice často používá. "V žádném případě není nelegální, jak se nám tady určité hlasy snaží tvrdit," poznamenal.

"Hodně se podivuji, když slyším pochyby o tom, že stát, jeho úředníci, ministři a premiér nebyli v obraze ohledně toho, že Investenergy je zřejmě vlastněna managementem a že prostředky, které byly použity na koupi minoritního podílu, pocházejí z MUS,“ doplnil.

Podobně se vyjádřil i Čmejla. "Tomu, kdo měl pochyby o tom, kdo je konečným vlastníkem, stačilo číst noviny a poslouchat rozhlas," podotkl. Zároveň se ohradil proti tomu, že v jednací síni se používají termíny jako "nastrčená společnost" nebo "vyvádění" namísto "převod" finančních prostředků. "Dochází k apriorní kriminalizaci finanční transakce. Považuji to za naprosto nekorektní," uvedl.

Vláda současného prezidenta Zemana prodala v červenci 1999 firmě Investenergy 46procentní státní podíl v dolech za 650 milionů korun. Kritici to označovali za příliš nízkou cenu. Podle státního zástupce vláda nevěděla, komu akcie prodává a že za ně bude zaplaceno penězi pocházejícími z MUS.

Koláček, Diviš, Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký podle obžaloby nejprve utajeně získali kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla, a od státu koupili jeho podíl přes Investenergy za výrazně nižší cenu. Způsobenou škodu vyčíslil státní zástupce na 3,2 miliardy korun, obžalovaným hrozí až desetileté vězení. V případu svědčili Zeman i tehdejší ministři. Shodně vypověděli, že nevěděli o tom, kdo za Investenergy a AppianGroup stál.

Stíhání ve Švýcarsku, po kterém soud v Bellinzoně potrestal v roce 2013 české manažery vězením a de Grooteho peněžitým trestem, začalo na základě trestního oznámení někdejšího Belgičanova obchodního partnera Alaina Aboudarama. De Groote to dnes několikrát připomněl. Muži mezi sebou měli finanční spor a Aboudaram se následně obrátil na švýcarské orgány s tím, že de Groote pere špinavé peníze. V té souvislosti pak Švýcaři začali vyšetřovat i české manažery.

Související články

Polský náměstek: Jednání s ČR ohledně dolu Turów by mohla brzy pokračovat

Polsko by mohlo za několik málo dní pokračovat v jednáních s českou stranou o sporu kolem provozu polského uhelného dolu Turów ned…

„Ruce pryč od Turówa.“ Před sídlem soudu EU protestují stovky polských odborářů

K sídlu Soudního dvora EU se sjely stovky polských odborářů z organizace Solidarita (Solidarność) kvůli nedávnému rozhodnutí tribu…

Ruce pryč od Turówa! Polští odboráři protestují před českým velvyslanectvím

Polští odboráři protestují v pátek před Soudním dvorem EU v Lucemburku. Nelíbí se jim verdikt, že má Polsko platit pokutu půl mili…

Před soudem EU a ambasádou ČR v Lucembursku protestovali polští odboráři

Lucemburk 22. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - V Lucemburku dnes protestovala nejméně tisícovka polských odborářů z organizace Sol…

Ruce pryč od Turówa. Poláci odpalují dýmovnice před unijním soudem

K sídlu Soudního dvora Evropské Unie v Lucemburku se v pátek sjely stovky polských odborářů z organizace Solidarita kvůli nedávném…

Kalendář akcí

JAK NAVRHOVAT NOVÉ BUDOVY DNES A PO ROCE 2022 - TEORIE A PRAXE NZEB

26. 10. 2021 08:30 - 15:30
online
Od 1. 1. 2022 se znovu zpřísní požadavky na výstavbu nových budov, což si vyžádá změnu způsobu, jakým budou navrhovány. Energetická optimalizace, kter...

Seminár SAPI: FOTOVOLTIKA A OZE V ROKU 2022

26. 10. 2021 09:00 - 16:30
Hotel Bratislava
Milí priaznivci OZE a SAPI, dovoľujeme si Vás pozvať na 11. ročník výročného praktického seminára FOTOVOLTIKA A OZE V ROKU 2022, ktorý pripravuje Slo...

Digitální řešení pro bezpečné, energeticky úsporné budovy a provozy

03. 11. 2021 09:00 - 12:00
Online
Na semináři se dozvíte, jak navrhovat a provozovat chytré budovy i energeticky náročné provozy.

TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů

03. 11. 2021 11:00 - 19:00
Masarykova kolej, Praha
S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy n...

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

63363
Počet publikovaných novinek
1931
Počet publikovaných akcí
702
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika