Před soudem EU a ambasádou ČR v Lucembursku protestovali polští odboráři

Lucemburk 22. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - V Lucemburku dnes protestovala nejméně tisícovka polských odborářů z organizace Solidarita (Solidarność) kvůli nedávnému rozhodnutí Soudního dvora EU ohledně uzavření hnědouhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. Demonstranti se nejprve sešli před sídlem evropského soudu, následně se přesunuli před české velvyslanectví v Lucembursku. Protest byl pokojný, někteří účastníci pouze odpalovali dýmovnice a dělobuchy. Policie uzavřela oblast kolem sídla soudu i české ambasády drátěným plotem, na situaci dohlížely stovky těžkooděnců s obrněnými vozidly.

Před soudem EU a ambasádou ČR v Lucembursku protestovali polští odboráři

Demonstranti, které na protest dovezly desítky autobusů, měli vesty s nápisy "ruce pryč od Turówa", mávali polskými vlajkami a někteří z nich nosili odznáčky s přeškrtnutou vlajkou Evropské unie. "Včera horníkem, zítra žebrákem," stálo na jednom z transparentů. Asi desítka lidí nesla plachtu nadepsanou "nezávislost není na prodej".

Na místo protestu postupně přicházeli členové Solidarity z různých koutů Polska, přijeli odboráři z Katovic, Gdaňsku, či například z Lublinu. Podle odhadů ČTK se v Lucemburku sešlo více než tisíc Poláků, agentura AP hovoří až o dvou tisícovkách demonstrujících.

"Přijeli jsme protestovat, protože když důl zavřou, ztratíme práci, bude to znamenat úpadek pro celý region," řekl ČTK jeden z protestujících. Dodal, že podle něj jednání o urovnání sporu s Polskem přerušila česká vláda. "To se nám Polákům nelíbí," poznamenal.

Další z demonstrantů ČTK řekl, že bez Turówa "umře" jeho město, čímž zřejmě narážel na nedalekou Bogatyni. Na otázku ohledně vyjednávání českých a polských špiček prohlásil, že nevěří ani jedné ze stran. "(Polský premiér Mateusz) Morawiecki a (šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw) Kaczyński vedou válku s EU i se všemi, čímž nám, Polákům, velmi ubližují," dodal.

Protestující před polednem dorazili před sídlo českého velvyslanectví v Lucembursku, kde vyjádřili svůj nesouhlas s postojem české strany. "Češi svými hloupými a neopodstatněnými požadavky způsobili, že Soudní dvůr EU rozhodl o uzavření dolu," řekl Jaroslaw Grzesik, šéf odboru Solidarity pro energetiku a hornictví. "Přišli jsme sem také pro to, abychom předali petici adresovanou celému českému národu, abychom ukázali, že nesouhlasíme s tím, že nás dělí," dodal.

Velvyslanec Vladimír Bärtl ČTK řekl, že zastupitelský úřad od pondělí úzce spolupracoval s místní policií a dokonce jí udělil zvláštní povolení vstoupit na území ambasády. Místní pořádkové sily se totiž podle něj obávaly případných nepokojů ze strany některých protestujících, zajistily tak zejména místa, kudy by se dalo na českou ambasádu proniknout. Před český úřad postavili i obrněná vozidla. "Nechtěli zřejmě nic nechat náhodě," poznamenal český diplomat.

Šéf odborové organizace Solidarita (Solidarność) Piotr Duda před protestem řekl, že odboráři demonstraci zorganizovali proto, aby vyslali signál eurokratům i polským politikům, že za svobodu, za polské hodnoty a pracovní místa "bude Solidarita válčit". V Lucemburku odboráři předali petici s výzvou, aby Soudní dvůr EU dodržoval unijní právní předpisy.

Duda také míní, že soud musí přerušit činnost do doby, než příští rok na jaře odboráři rozhodnou o jeho legálnosti. "Pokud nějaká soudkyně může sama o sobě zavřít důl, i když k tomu nemá práv, může i předseda Solidarity zavřít Soudní dvůr EU," řekl portálu Solidarity tysol.pl.

Na otázku, zda Solidarita plánuje kvůli Turówu také protesty proti Česku, odpověděl, že "to není ani tak vina Čechů, ale českých oligarchů". Česká pozice nicméně bude mít podle odborového předáka "fatální následky pro naše vzájemné vztahy" i ve Visegrádské skupině, tedy uskupení, kde je kromě Polska a ČR také Slovensko a Maďarsko.

Soudní dvůr EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v obcích v Libereckém kraji. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země.

Polská a česká vláda jednají o vzájemné dohodě, rozhovory se ale ocitly na mrtvém bodě kvůli neshodě o trvání vzájemných závazků. Přerušeny prakticky byly také kvůli českým parlamentním volbám a formování nové vlády v Praze.

Související články

CENIA organizuje 36. setkání evropských agentur životního prostředí

Česká informační agentura životního prostředí hostí 36. plenární zasedání sítě EPA network (Environmental Protection Agencies netw…

V sibiřském dole našli dalších 18 z 51 obětí exploze metanu

V uhelném dole v Kemerovské oblasti na Sibiři, kde 25. listopadu explodoval metan, objevili těla dalších 18 obětí. Podle agentury…

Advokát soudu EU se ke sporu Česka a Polska o důl Turów vyjádří 3. února

Advokát Soudního dvora Evropské unie zveřejní své stanovisko k české žalobě na pokračování těžby v polském hnědouhelném dole Turów…

KOMENTÁŘ: Green Deal smete vlna odporu a obětmi budou evropští občané

Green Deal je ukázkou toho, co se stane, když se náboženství volného trhu srazí s náboženstvím zeleným: oběťmi budou evropští obča…

Hubáčková: Největším úspěchem by bylo, kdyby ukončení využívání uhlí nastalo v roce 2030

Senátorka za KDU-ČSL Anna Hubáčková je ve vznikající vládě koalic Spolu a Pirátů se Starosty kandidátkou na ministryni životního p…

Kalendář akcí

TZB-info Energetická náročnost budov

01. 12. 2021 08:30 - 15:40
Masarykova kolej, ČVUT, Praha 6 - Dejvice
5. ročník konference TZB-info Energetická náročnost budov (středa 1. 12. 2021) je zaměřen na nové požadavky a podmínky energetického hodnocení od ledn...

Webináře k programu Nová zelená úsporám a kotlíkovým dotacím: Nabídka dotací pro bytové domy

01. 12. 2021 16:30 - 17:30
online
Účastníky webinářů seznámíme s novinkami v programu Nová zelená úsporám, který aktuálně nabízí ještě výhodnější podmínky a ši...

SEMINÁŘ DEKSOFT - ONLINE

01. 12. 2021
online i Praha, Hotel DUO Praha (Teplická 492/19, Praha 9)
Celodenní tradiční podzimní seminář DEKSOFT již 8 ročník bude letos kombinovanou formou - tedy osobně nebo online. 

Co se děje v energetice? Ceny, regulace, fungování trhu.

02. 12. 2021 09:00 - 09:00
Praha 8-Karlín
Evropské i světové energetické trhy prošly v posledních měsících vývojem, který nikdo nepamatuje. Ceny elektřiny i plynu skokově vzrostly na rekordní...

Partneři portálu

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

64586
Počet publikovaných novinek
1968
Počet publikovaných akcí
703
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika