Tripartita se mimořádně sejde začátkem února k novému návrhu rozpočtu
Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu. Tripartita měla novou podobu státní pokladny původně projednávat už dnes. Nakonec tento bod odsunula, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se účastnil jednání ministrů EU. Mimořádné jednání tripartity k novému rozpočtu by se mělo uskutečnit ve středu 2. února, upřesnil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Tripartita dnes debatovala o Zelené dohodě a klimatickém balíčku Fit for 55. O energetice, klimatických změnách a dalších tématech by měli společně jednat i ekonomičtí ministři. "Shodli jsme se na tom, že obnovíme tradici porad ekonomických ministrů za účasti zaměstnavatelů a odborů... Tady došlo ke vzácné a nekoordinované shodě, my jsme se domluvili na obnově, sociální partneři požádali o účast," uvedl premiér. Podle něj by se jednání měla konat pravidelně.
S průběhem a podobou prvního jednání tripartity po nástupu nové vlády byli odboráři i zaměstnavatelé spokojeni. Podle Středuly členové kabinetu ukázali, že umějí naslouchat, nechtějí informace zatajovat a o názory odborů a zaměstnavatelů stojí.
Další řádné tripartitní zasedání se má konat v březnu. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by na něm měli jednat o výstavbě silnic či čerpání evropských peněz. Debatovat by mohli i o zaměstnávání cizinců.
Související články
Podzemní zásobníky plynu v ČR a EU: Velké změny
Přírodní ložiska fosilních paliv jsou v České republice malá, a proto využíváme umělé rezervoáry. Podzemní zásobníky plynu v ČR pa…
Německo s Katarem podepsaly energetické partnerství
Německo s Katarem uzavřelo energetické partnerství, které Berlínu pomůže se snížením závislosti na ruském plynu. Dnes to v Berlíně…
Drahota u pump: S maržemi rafinerií nic nezmůžeme, přiznalo ministerstvo
Vysoké ceny pohonných hmot, proti nimž se vláda rozhodla bojovat dočasným snížením spotřební daně, ukončením povinného přimícháván…
Dnes vyprší termín, do kdy se musí zaplatit ruský plyn novým způsobem. ČEZ zaplatil
Energetická společnost ČEZ uhradila dubnovou dodávku za ruský plyn. A to v eurech podle nového mechanismu prostřednictvím účtů v G…
Premiérka severoněmeckého regionu chce LNG terminál na Baltu i kvůli Česku
Německo potřebuje terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) nejen na pobřeží Severního moře, ale kvůli zásobování východu země a ta…
Kalendář akcí
Dotace EU a programové období 2021-2027
21. energetický kongres ČR
Kariérní webinář pro obory budoucnosti - udržitelnost a životní prostředí
Konference Bioplyn a legislativa 2022
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.