MŽP: Česká strana analyzuje polské návrhy na úpravu smlouvy o Turówu
Zástupci české delegace v současnosti analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dolu Turów. ČTK to dnes za ministerstvo životního prostředí napsal Ondřej Charvát. Kdy se uskuteční telefonát ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou, podle něj zatím není jasné. Hubáčková po úterním jednání ve Varšavě avizovala, že si budou dnes telefonovat. Moskwová dnes ráno v polské rozhlasové stanici uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně také tvrdí, že je konec sporu na dohled.

"Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou," uvedl Charvát. "Kdy proběhne telefonát s polskou ministryní, v tuto chvíli nevíme," dodal. K prohlášením Moskwové se tak ministerstvo ani ministryně zatím přímo nevyjádřily.
Hubáčková po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně dolu Turów zatím uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní.
Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu půl milionu eur denně (12,2 milionu korun), kterou však Polsko neplatí. Mluvčí unijní exekutivy dnes oznámil, že Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů by pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhla. Brusel pak Varšavu uvědomí a ta bude mít deset dní na vyjádření. Poté Brusel částku strhne.
Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.
Související články
Premiérka severoněmeckého regionu chce LNG terminál na Baltu i kvůli Česku
Německo potřebuje terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) nejen na pobřeží Severního moře, ale kvůli zásobování východu země a ta…
Stát musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu, míní odborníci
Stát nyní musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu. Jednání o získání kapacit v terminálech pro zkapalněný zemní plyn (LNG)…
Přebytek emisních povolenek na trhu poklesl meziročně o 130 milionů kusů
Přebytek emisních povolenek na trhu, který odpovídá počtu emisních povolenek v oběhu, poklesl meziročně o 130 milionů kusů na 1,44…
Projekty společného zájmu pomáhají transformovat energetiku
Rychlejší schvalovací procesy a možnost ucházet se o financování z nástrojů Evropské unie. To jsou klíčové benefity plynoucí ze za…
Reuters: Z ruské ropné firmy Rosněfť odcházejí kvůli sankcím zahraniční manažeři
Pět zahraničních viceprezidentů Rosněfti rezignovalo v reakci na sankce Evropské unie, které zakazují evropským občanům nebo Rusům…
Kalendář akcí
Dotace EU a programové období 2021-2027
21. energetický kongres ČR
Kariérní webinář pro obory budoucnosti - udržitelnost a životní prostředí
Konference Bioplyn a legislativa 2022
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.