Olomoučtí vědci zkoumají využití nanomateriálu při výrobě sirných baterií
Na efektivní výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností se zaměřili olomoučtí vědci z institutu CATRIN Univerzity Palackého. Využívají k tomu své znalosti vlastností nanomateriálu z předchozího výzkumu, který se nyní snaží uvést do praxe. Tyto baterie mohou pomoci uspokojit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem, informovali ČTK zástupci CATRIN. Pod projektem je podepsán fyzikální chemik Michal Otyepka, který uspěl v soutěži o prestižní grant od Evropské výzkumné rady s dotací zhruba 3,6 milionu korun.

Grant umožní výzkumníkům z CATRIN připravit dostatečné množství nanomateriálu na bázi fluorografenu a ve spolupráci s komerčním partnerem ověřit jeho využití v lithium-sirných bateriích. Elektrodový materiál vznikl na základě bohatých zkušeností týmu s takzvanou 2D chemií, tedy pochopením chemických pravidel dvojrozměrného světa ultratenkých uhlíkových nanomateriálů. "Na základě těchto znalostí vědci hledali nové, superfunkční materiály odvozené od grafenu pro konkrétní využití. V tomto případě zvolili jednoduchou metodu a v laboratorním měřítku připravili sírou funkcionalizovaný grafen, který postoupili Evropskému patentovému úřadu," uvedli zástupci institutu.
Podle fyzikálního chemika Michala Otyepky by tato jednoduchá metoda mohla být velmi efektivní pro výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností. "Tyto vlastnosti jsme prokázali v laboratorním měřítku," podotkl Otyepka. Doplnil, že odborníci nyní budou moci výrobní postup ještě vylepšit a materiál ověřit při průmyslovém testování v reálných zařízeních.
Lithium-sirné baterie (LSB) jsou podle něj jednou z možností, jak řešit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem technologií a současně snížit závislost na toxických chemikáliích či surovinách, které zatěžují životní prostředí. Síra je ekologický, šetrný, dostupný a levný materiál, baterie s jejím využitím se navíc obejdou bez přítomnosti toxických kovů, jako je nikl či kobalt. Skutečnost, že LSB jsou dobíjecí, pomůže v dlouhodobém výhledu snížit množství elektronického odpadu.
Související články
Jihomoravský kraj podal žalobu na báňský úřad v kauze těžby na Hodonínsku
Jihomoravský kraj podal žalobu proti rozhodnutí Českého báňského úřadu, který potvrdil stanovení dobývacího prostoru pro těžbu ště…
Třetinu Prahy může vytápět odpadní voda. Zajistí to tepelná čerpadla na Císařském ostrově
Praha připravuje na Vltavě rozsáhlý energetický projekt. V příštích deseti letech chce omezit spotřebu plynu díky tepelným čerpadl…
Senát schválil zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček
Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Schválil to v…
Francie v době veder zmírňuje regulaci jaderných elektráren
Povolení vypouštět teplejší vodu do řek prodloužil pětici francouzských jaderných elektráren tamní regulátor. Stalo se tak navzdor…
Hodonín bude vyrábět energii ze Slunce pro energetickou soběstačnost
Zacíleno na energetickou soběstačnost Město Hodonín již dříve reagovalo na vypsaný dotační titul, jehož prostřednictvím chce zaji…
Kalendář akcí
Seminář: Dotace na úsporu energií pro veřejný sektor
VYKUROVANIE EXTRA 2022
Alternatívne zdroje energie (ALER) 2022
Životní prostředí - prostředí pro život
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.