ČVUT má povolenou výstavbu druhého štěpného jaderného reaktoru, poslouží výzkumu

K výuce studentů i výzkumu poslouží nový štěpný jaderný reaktor, který bude vybudován na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) před několika dny získala povolení k jeho výstavbě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zástupci fakulty to dnes oznámili na setkání s médii v Praze. ČVUT tak bude provozovat dva jaderné reaktory. Na škole totiž už od roku 1990 funguje školní reaktor VR-1 Vrabec. Nový reaktor zvaný VR-2 má být spuštěn koncem letošního roku ve stejné halena katedře jaderných reaktorů v Praze 8.

ČVUT má povolenou výstavbu druhého štěpného jaderného reaktoru, poslouží výzkumu

Vedoucí katedry jaderných reaktorů Jan Rataj uvedl, že půjde o takzvaný podkritický reaktor - tedy reaktor, který díky uspořádání a množství paliva nemůže samostatně udržet štěpnou reakci a jeho provoz lze zajistit pouze pomocí externího zdroje neutronů. Po odpojení zdroje ustane i jaderná reakce. Rataj vysvětlil, že tento reaktor má jednodušší design i konstrukci oproti takzvanému kritickému reaktoru a také menší nároky na prostor.

Akademik uvedl, že nový štěpný reaktor bude postaven proto, že již běžící zařízení se dostalo na hranice možnosti využití. Kromě ČVUT totiž školní reaktor využívají i studenti a výzkumníci z jiných škol, včetně lidí z univerzit v Polsku, Švédsku, Finsku a Spojených státech, ale i další instituce a firmy pro různá školení. Ročně ho při exkurzích navštíví také kolem 900 středoškoláků.

Podle Rataje nový reaktor vyjde na zhruba deset milionů korun, z čehož šest milionů korun pokryly peníze z evropských fondů a zbytek financovala škola z vlastních zdrojů. Upozornil, že část nákladů škola ušetřila tím, že měla či vyrobila některé základní komponenty a od finské Aaltovy univerzity také dostala zdarma jaderné palivo, pro které už tamní univerzita neměla využití. Samotná přeprava paliva pak vyšla na další tři miliony korun.

Rataj podotkl, že v reaktoru budou využívány proutky s obohaceným i přírodním uranem. Zásoba by podle něj měla stačit na desítky let provozu.

"Spouštění reaktoru bychom chtěli zvládnout ještě v letošním roce, pokud nenastane klíčový problém," řekl vědec. Standardní provoz bude podle něj zahájen v roce 2023. Rataj uvedl, že před počátkem provozu reaktoru je třeba získat ještě povolení k fyzikálnímu spouštění.

Na dotaz k nákladům na provoz reaktoru Rataj sdělil, že je celkem drahý. Přímé náklady jsou podle něj kolem čtyř milionů korun ročně, další peníze pak směřují na různé potřebné investiční aktivity.

Zástupci fakulty dnes také uvedli, že počátek tendru na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny, který vláda a společnost ČEZ oznámily minulý týden, se už projevuje v růstu zájemců o studium na FJFI.

Po vybudování nového reaktoru na ČVUT bude v Česku deset jaderných reaktorů - vedle reaktorů z ČVUT, jsou další dva výzkumné reaktory v Centru výzkumu v Řeži a celkem šest reaktorů je v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelíně. Do součtu se nepočítá fúzní jaderný reaktor Golem, který také provozuje FJFI.

sar rdo

 

 

 

 

 

 

Související články

Analytici: Rozhodnutí EP o jádru a plynu je dobrou zprávou pro českou ekonomiku

Praha 6. července (ČTK) - Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu, který podpořil dočasné zařazení jádra a plynu mezi takzvané zel…

Čeští europoslanci podpořili taxonomii, její přínos podle nich ukáže čas

Téměř všichni čeští europoslanci dnes při klíčovém hlasování o pravidlech označovaných jako taxonomie podpořili dočasné zařazení e…

Fiala: Rozhodnutí EP o jádru a plynu je výborná zpráva pro ČR i Evropu

Praha 6. července (ČTK) - Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu, který podpořil dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené inves…

Evropský parlament vyslechl Fialu a schválil zelené označení pro jádro a plyn

Český premiér Petr Fiala dnes vystoupil na plénu Evropského parlamentu (EP), aby poslance informoval o plánech své vlády pro české…

CERN znova spustil najväčší urýchľovač

Tento týždeň mal jeho najväčší objav 10. výročie.

Kalendář akcí

Životní prostředí - prostředí pro život

12. 09. 2022 10:00 - 14. 09. 2022 18:00
Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 2710/6, Praha 6- Dejvice
Česká informační agentura životního prostředí pořádá za podpory Ministerstva životního prostředí a pod záštitou Technologické agentury ČR tentokrát tř...

Jaderná energetika a Green Deal

14. 09. 2022 09:00 - 15. 09. 2022 16:00
Plzeň
Zajímá vás jaderná energie? Znáte energetické problémy současnosti? Chcete vědět, jak funguje jaderný reaktor? Je jaderná energie bezpečná? Ekologick...

Energetika 2022

21. 09. 2022 11:00 - 22. 09. 2022 19:00
Brno
UDRŽITELNOST BEZ ZRANITELNOSTI

Veletrh FOR ARCH 2022

20. 09. 2022 10:00 - 24. 09. 2022 18:00
Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

70960
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
804
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika