ČEZ letos do modernizace vodní elektrárny Dlouhé stráně investuje 60 mil. Kč

Více než 60 milionů korun letos investuje energetická společnost ČEZ do modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Investice budou směřovat hlavně do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrárny, která kromě dodávek elektřiny zajišťuje také stabilitu české přenosové soustavy. "Požadavky na bezporuchový provoz elektrárny se v poslední době zvyšují v souvislosti s rostoucím podílem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů," sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

ČEZ letos do modernizace vodní elektrárny Dlouhé stráně investuje 60 mil. Kč

Přečerpávací vodní elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku. Tehdy naopak elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

"Význam Dlouhých strání si uvědomujeme a pravidelně investujeme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Letos například v elektrárně nainstalujeme speciální systém, který zvýší bezpečnost transformátoru. Umí automaticky předcházet situacím, při kterých by hrozilo zahoření plynu a tím i zakouření podzemního prostoru," uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Další investice budou zaměřeny na modernizaci diagnostického systému, který měří vibrace turbín.

Na horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně kromě pravidelných oprav bodových poruch pláště, které byly provedeny v první polovině června po vypuštění nádrže, stavbaři zahájili také práce na utěsnění objektu u horní nádrže. Tato investiční akce si podle Sobola vyžádala dočasné přesunutí bufetu i parkoviště, které využívají hlavně autobusy s exkurzemi.

Další omezení pro turisty bude znamenat chystaná sanace svahů v okolí komunikace vedoucí k horní nádrži. "Letos byla zahájena odstraňováním náletových dřevin a příští rok bude pokračovat zabezpečením skalních objektů v okolí cesty. V době prací musí turisté počítat s omezením pro kola i koloběžky," upozornil Sobol.

Jedna z letos zahájených investic bude zaměřena také na výtah mezi podzemními prostory elektrárny a horní nádrží, který personál elektrárny využívá hlavně v zimě. "Místo napájení trolejí bude vozík tažený lanem, takže se dá říct, že vybudujeme podzemní lanovku. Výsledkem bude spolehlivější, rychlejší a zejména bezpečnější provoz," řekl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař. Letos bude instalována spodní část lanovky a příští rok se dělníci přesunou na druhou polovinu.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Loni návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny po předchozím poklesu zaviněném pandemií koronaviru meziročně vzrostla. Elektrárnu za celý rok 2021 navštívilo 95.044 lidí, o takřka 7000 více než v roce 2020. Návštěvnost se tak dostala na úroveň roku 2019.

Související články

MŽP se snaží vyjednat dotace na výměnu starých plynových kotlů

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se snaží vyjednat zavedení dotací na výměnu starých plynových kotlů. Dotace musí schválit E…

Počet zájemců o dotaci na střešní soláry je již nyní vyšší než za celý rok 2021

Žádostí o dotace na střešní fotovoltaické elektrárny letos meziročně přibylo. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) již nyní evid…

MŽP: Česko získá 1 234 miliard z balíčku Fit for 55

ČR spoluvyjednala pojistku, že ceny povolenek nebudou raketově růst, jak se stávalo v posledních měsících a letech. Vznikl samosta…

Pri Šali chcú vyrábať zelenú energiu. V okrese má vyrásť veterný park

Elektrinu z neho budú šíriť aj regionálne distribučné spoločnosti.

Česká firma kvůli elektrárně zatopila 6 tureckých vesnic. Zaplatila miliardu

Skupina Energo-Pro 16. nejbohatšího Čecha Jaromíra Tesaře musela kvůli vybudování ohromného vodního díla a elektrárny v Turecku za…

Kalendář akcí

Životní prostředí - prostředí pro život

12. 09. 2022 10:00 - 14. 09. 2022 18:00
Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 2710/6, Praha 6- Dejvice
Česká informační agentura životního prostředí pořádá za podpory Ministerstva životního prostředí a pod záštitou Technologické agentury ČR tentokrát tř...

Jaderná energetika a Green Deal

14. 09. 2022 09:00 - 15. 09. 2022 16:00
Plzeň
Zajímá vás jaderná energie? Znáte energetické problémy současnosti? Chcete vědět, jak funguje jaderný reaktor? Je jaderná energie bezpečná? Ekologick...

Energetika 2022

21. 09. 2022 11:00 - 22. 09. 2022 19:00
Brno
UDRŽITELNOST BEZ ZRANITELNOSTI

Veletrh FOR ARCH 2022

20. 09. 2022 10:00 - 24. 09. 2022 18:00
Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

70960
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
804
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika