ČEZ jako první česká firma získal certifikát pro své klimatické cíle

Plán Skupiny ČEZ snížit emise z výroby elektřiny na polovinu do roku 2030 posvětila celosvětově uznávaná odborná iniciativa SBTi. Oficiální potvrzení, že deklarované cíle největší české energetiky jsou v souladu s Pařížskou dohodu o omezení globálního oteplování, získal ČEZ jako vůbec první česká firma. Mezinárodní ověření dekarbonizačních cílů čím dál častěji od firem požadují například banky, pojišťovny, ale i investiční fondy.

ČEZ jako první česká firma získal certifikát pro své klimatické cíle

V loni vyhlášené strategii Vize 2030 se Skupina ČEZ zavázala do konce tohoto desetiletí snížit emise skleníkových plynů ve výrobě o 50 % oproti referenčnímu roku 2019 a stát se klimaticky neutrální do roku 2050. Následně připravila podklady a své cíle zaslala k vyhodnocení a validaci mezinárodní iniciativě SBTi (Science Based Targets initiative), která poskytuje firmám z celého světa odborné posouzení jejich klimatických cílů z hlediska nejnovějších vědeckých poznatků. Iniciativu SBTi podporují celosvětově uznávané instituce jako Organizace spojených národů či Světový fond na ochranu přírody. Své klimatické cíle má u ní přihlášeno přes 3 000 firem napříč kontinenty.

Verdikt SBTi potvrdil, že plánované dekarbonizační kroky ČEZ splňují podmínky Pařížské dohody o omezení globálního oteplování výrazně pod 2 °C (well-bellow 2 °C). ČEZ se tak stal první českou společností, která se tímto certifikátem může pochlubit. 

„Naše cíle v oblasti snižování emisí nyní mají mezinárodně uznávanou validaci. Laicky řečeno, to, že přispíváme ke splnění globálních klimatických závazků a tím ke zmírnění dopadů změny klimatu, už neříká jen ČEZ, ale potvrzuje to i odborná světová komunita. Pro nás je to důležitý signál, že jsme Vizi 2030 nastavili správně,“ říká generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Potvrzení od SBTi je zároveň důležitým ESG ukazatelem: vyžaduje jej čím dál víc finančních institucí, jako jsou banky či pojišťovny, ale i významné investiční domy (například Blackrock, JP Morgan AM, BNY Mellon, Capital Management, Goldman Sachs AM apod.), podílové fondy či akcionáři.

„Přestože získání této validace je důležitý milník, neznamená to, že máme splněno a obrazně si můžeme dát nohy na stůl. Požadavky bank a investorů se neustále zpřísňují a my chceme zůstat mezi nejlepšími. Proto se již nyní připravujeme na krok dva, kdy budeme u SBTi usilovat o posouzení ještě ambicióznějšího záměru, který by splňoval přísnější cíl udržení globálního oteplování na úrovni 1,5 °C,“ doplňuje Beneš. 

„SBTi je ve svých certifikacích velmi přísná. O to víc nás těší, že jsme tu naši získali rok po vyhlášení nové Vize zaměřené na parametry ESG. Pro naše stakeholdery je to jasný signál, že dekarbonizaci myslíme skutečně vážně,“ říká ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.

Více informací zde.

Související články

MŽP: Česko získá 1 234 miliard z balíčku Fit for 55

ČR spoluvyjednala pojistku, že ceny povolenek nebudou raketově růst, jak se stávalo v posledních měsících a letech. Vznikl samosta…

Snižte emise. Hned, nařídil soud. Verdikt může změnit i energetickou koncepci

Česko nedělá dost, vyhověl městský soud v Praze klimatické žalobě. Ve zdůvodnění verdiktu dává za pravdu vědcům. Klimatická krize…

Greenpeace chce žalovať Európsku komisiu, aktivistov pobúrilo pridanie plynu a jadrovej energie medzi zelené investície

Organizácia Greenpeace podnikne právne kroky voči Európskej komisii a jej návrhu na zaradenie fosílneho plynu a jadrovej energie d…

Taxonomie: Poslanci nejsou proti zahrnutí činností v oblasti zemního plynu a jaderné energie

Parlament zamítl návrh, který odmítal zařazení jaderné energie a zemního plynu mezi ekologicky udržitelné hospodářské činnosti.

Shell postaví v Nizozemsku závod na výrobu obnovitelného vodíku

Britsko-nizozemská energetická společnost Shell postaví závod na výrobu takzvaného obnovitelného vodíku. Závod by měl zahájit prov…

Kalendář akcí

Životní prostředí - prostředí pro život

12. 09. 2022 10:00 - 14. 09. 2022 18:00
Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 2710/6, Praha 6- Dejvice
Česká informační agentura životního prostředí pořádá za podpory Ministerstva životního prostředí a pod záštitou Technologické agentury ČR tentokrát tř...

Jaderná energetika a Green Deal

14. 09. 2022 09:00 - 15. 09. 2022 16:00
Plzeň
Zajímá vás jaderná energie? Znáte energetické problémy současnosti? Chcete vědět, jak funguje jaderný reaktor? Je jaderná energie bezpečná? Ekologick...

Energetika 2022

21. 09. 2022 11:00 - 22. 09. 2022 19:00
Brno
UDRŽITELNOST BEZ ZRANITELNOSTI

Veletrh FOR ARCH 2022

20. 09. 2022 10:00 - 24. 09. 2022 18:00
Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

70960
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
804
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika