Vědci vyvinuli nanomateriál, který dokáže odhalit těžké kovy ve vodě

Olomoučtí vědci společně s dalšími odborníky vyvinuli levný, účinný a recyklovatelný nanomateriál, který dokáže ve vodě odhalit a zlikvidovat těžké kovy, zejména kadmium a olovo. Takzvané grafenové tečky výzkumníci už využili pro přípravu papírového detektoru. Jednoduchý test prokáže přítomnost nebezpečných těžkých kovů bez nákladných přístrojů zhruba do 30 minut, informovali ČTK zástupci vědeckého institutu CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci. Vědci podali žádost o patentovou ochranu objevu.

Vědci vyvinuli nanomateriál, který dokáže odhalit těžké kovy ve vodě

Vědci novým výzkumem reagují na problém kontaminace odpadních vod průmyslovou činností, a to zejména olovem, kadmiem a rtutí, které se řadí mezi nejtoxičtější těžké kovy. Podle zástupců CATRIN je důležité mít k dispozici levnou technologii, která dokáže tyto vysoce škodlivé látky ve vodě odhalit i v malém množství a současně je elegantně a rychle odstranit. "Nově vyvinutý materiál dokáže obojí - ve formě papírového senzoru spolehlivě identifikuje kadmium či olovo a následně ve formě nanočástic tyto kovy odstraní s rekordní účinností," uvedl jeden z autorů výzkumu Radek Zbořil.

Na výzkumu olomoučtí vědci spolupracovali s kolegy z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Katalánského institutu pro nanovědy a nanotechnologie v Barceloně. Grafenové tečky, které olomoučtí vědci studují řadu let, mají vedle dalších výjimečných vlastností schopnost fotoluminiscence. To znamená, že po ozáření světélkují. Právě tato vlastnost hrála při výzkumu důležitou roli. "Zjistili jsme, že pokud se na povrch našeho senzoru naváže kadmium nebo olovo, dojde ke zhášení fotoluminiscence. Tím jsme schopni daný kov odhalit. A to ve velmi malém množství, mnohonásobně nižším, než jsou Evropskou unií povolené limity pro obsah těchto prvků v pitné vodě," uvedl první autor práce David Panáček z CATRIN.

Výzkumníci vyvinuli také papírový detektor, pro stanovení těžkých kovů tak nepotřebují speciální a nákladné technické vybavení ani školený personál, což bylo potřeba u stávajících technologií. "Základ tvoří levný chromatografický papír, na nějž jsme nanomateriál nanesli. Takový detektor je extrémně levný a nenáročný na použití. Po ponoření papírku do vody pouhým okem poznáme, jestli se ve vodě těžké kovy nacházejí, nebo ne," vysvětlil Panáček.

Podle spoluautora výzkumu Michala Otyepky se dá má nově vyvinutý uhlíkový nanomateriál využívat opakovaně, je recyklovatelný, netoxický pro životní prostředí a není problém ho vyrábět ve velkém měřítku. Uplatnění by mohl najít například ve formě filtrů pro zabránění kontaminace vod nebezpečným olovem či kadmiem, doplnil Otyepka.

Související články

Bioplynka na pražské zbytky má nového vlastníka. Zpracování gastroodpadu přebírají Francouzi

Bioplynových stanic je v Česku několik stovek, energetický zdroj společnosti Anaerobic Power Biogas Benešov (APBB) v Přibyšicích u…

Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu

Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce…

Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 projektů z Národního plánu obnovy

Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy v gesci ministerstva zemědělství (…

Nenechme ji odtéct. Národní plán obnovy podpoří zadržování vody v krajině

Státní fond životního prostředí ČR otevřel dvě nové dotační výzvy, které pomohou české krajině se lépe adaptovat na negativní proj…

Německá technologie dává bateriím z elektroaut druhý život

Po návštěvě největší skládky elektroodpadu na světě v africké Ghaně, kde se ročně hromadí 250 000 tun elektrošrotu z ledniček, tel…

Kalendář akcí

PKV talk #3: O fotovoltaikách, plynu a udržitelnosti s GasNet

15. 06. 2023 10:00 - 12:00
online
Na další PKV talk si vyhraďte více času. Přinášíme vám totiž více než hodinu cenných informací o energetice a udržitelnosti. Díky panu Michnovi ze spo...

Bezpečnostné, technické a právne výzvy slovenského plynárenstva

15. 06. 2023 09:00 - 16. 06. 2023 18:00
Žilina
Konferencia má za cieľ v piatich paneloch predstaviť najzaujímavejšie a najdôležitejšie témy, ktoré ovplyvňujú plynárenstvo na Slovensku i v Európe. D...

FOR ARCH

19. 08. 2023 10:00 - 23. 08. 2023 18:00

Fotovoltaika v praxi

14. 09. 2023 09:00 - 18:00
Praha, hotel Artemis - Olympik
Další konferenci o rozvoji fotovoltaiky, legislativním prostředí pro rozvoj FVE a zkušenostech z realizovaných projektů. Konference je určena pro inve...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

77995
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
912
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika