Vláda se podle Síkely nechystá snižovat cenové stropy na energie
Vláda se nechystá snížit cenové stropy, které stanovila na dodávky elektřinu a plyn. Budou platit na celý letošní rok, jak bylo plánováno, řekl dnes po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zároveň uvítal, že se na trhu objevují nabídky obchodníků na dodávky energií pod úrovní cenového stropu.

Vláda loni na podzim stanovila cenové stropy energií, a to na 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Maximální ceny vláda schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a na konci roku i pro velké společnosti.
Síkela dnes řekl, že cílem cenových stropů bylo dát lidem i firmám jistotu, že energie nezdraží nad určitou hranici. Nynější nabídky obchodníků pod úrovní stropů ale nevidí jako důvod se stanovenou hranicí pohybovat. "Není v našem zájmu teď cenové stropy snižovat, v našem zájmu je co nejrychleji se vrátit k normálnímu fungování," řekl. Cenové stropy tak budou platit celý letošní rok. A pokud by se ukázalo, že nadále nejsou potřeba, kabinet od nich od příštího roku upustí, uvedl ministr.
Nabídky obchodníků pod cenovým stropem Síkela vítá. Podle něj to pomůže nejen domácnostem a firmám, ale i finančnímu zdraví státu. Náklady na rozdíl mezi cenou energií a cenovým stropem nese stát, odhady úřadů zatím počítají s částkami od 100 miliard Kč do 240 miliard Kč za rok. Vláda chce na pokrytí těchto výdajů využít příjmy z loni přijatých mimořádných odvodů. Jde především o daň z neočekávaných zisků, která se vztahuje na energetické, petrochemické a těžební firmy a některé banky, a mimořádné odvody z nadměrných tržeb energetických firem.
Síkela dnes také ocenil energetické úspory, jichž Česko letos dosáhlo. Podle něj je pro letošní zimu vyřešená otázka zásobování plynem a jsou i dobré vyhlídky pro příští topnou sezonu. Podle něj by dostatečné naplnění zásobníků po zimě mohlo přispět k tomu, že nebude v Evropě nárazová vysoká poptávka po plynu, a tím pádem nenastane ani podobný cenový šok jako v loňském roce.
Související články
Platit vyšší zálohy nezvládají jednotky procent klientů E.ON, meziročně podobně
Domácnosti, jimž dodává plyn firma E.ON, spotřebovaly loni meziročně asi o 20 procent plynu méně. Úspory v elektřině budou proti r…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 27.1.2023
Pivot: 2,8200 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 2,8200 s cílem na 3,0500 a dále pak až na 3,1200. Alternativní scénář…
Ranní zpráva pro tradery: Co se děje na finančních trzích 27.1.2023
Americké akcie včera zpevnily. Zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pokračov…
IEEE Discusses 6 Simple Solutions to Climate Change at COP27
Simple, effective solutions that can help lessen the impact of climate change already exist. Some of them still need to be impleme…
Ceny ropy díky optimistickému výhledu poptávky v Číně rostou
Ceny ropy dnes rostou o více než jedno procento. Investoři očekávají, že poptávka se zvýší kvůli otevření čínské ekonomiky. Čína j…
Kalendář akcí
INVESTICE - ENERGETIKA - DOBRÁ PRAXE
AQUATHERM Nitra
E-Mobilita 2023, cesta k soběstačnosti
Energetický management pro města a obce
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.