Podnik Diamo dokončil navážení materiálu na zasypání jam Dolu Frenštát
Státní podnik Diamo dokončil navážení materiálu na zasypání jam nevyužívaného černouhelného Dolu Frenštát v Trojanovicích na Novojičínsku. Důl má v plánu zasypávat v srpnu po vyřízení všech náležitostí. ČTK to dnes řekla mluvčí Diama Jana Dronská.

Zásypový materiál začal podnik do areálu dolu navážet loni v červenci. Navážení zhruba 200.000 tun hlušiny dokončil s tříměsíčním předstihem. "Kvůli minimalizaci hluku a emisí z dopravy probíhal návoz postupně. Množství dovezeného materiálu nepřesáhlo 1500 tun za den, to znamená maximálně 50 nákladních aut denně, a to pouze v pracovních dnech. V průměru to bylo 38 aut za den," uvedla Dronská. Hlušina se vozila z odvalu D v Paskově.
"Příprava likvidace nevyužívaného Dolu Frenštát, po které tamní obce dlouho volají, pokračuje podle plánu. Díky úpravě přepravních parametrů, snížení počtu aut a příznivému počasí proběhl návoz zásypového materiálu rychleji a s menším dopadem na životní prostředí," uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar.
Obec Trojanovice, v jejímž katastru se důl nachází, dokončení návozu vítá. Zasypání dolu jí umožní spustit nové projekty. "Jsme rádi, že náš cíl, kterým je zasypání dolu a nové využití léto lokality, se blíží. Spolupracujeme se státním podnikem Diamo na přípravě převodu nemovitostí a intenzivně pracujeme na přípravě rozvojového projektu Cérka, který postupně celý areál promění v nadčasové místo. Areál Dolu Frenštát, který jsme dlouhodobě vnímali jako hrozbu, se tak v budoucnu stane místem, které bude mít nejen pro Frenštátsko velký přínos," uvedl trojanovický starosta Jiří Novotný (Naše Beskydy - SNK).
Po zasypání jam budou následovat demolice povrchových objektů vybudovaných při výstavbě dolu a sanační a rekultivační práce. "Hlavními důvody likvidace Dolu Frenštát jsou dlouhodobé nevyužívání dolu k těžbě, s tím související vysoké náklady na udržování dolu v zajišťovacím provozu. Významnou roli sehrál také mnohaletý tlak představitelů obcí, ochranářů přírody a neziskových organizací," uvedla Dronská.
Výstavba Dolu Frenštát začala v roce 1981. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo a zásoby byly už před 20 lety odepsány. Od roku 1991 je důl v konzervačním režimu, to znamená, že je v dole zajištěno trvalé větrání, čerpání přitékajících vod, dělají se pravidelné prohlídky a údržba jam a obslužných provozů. Okolní samosprávy a spolky léta bojovaly proti možnému zahájení těžby a usilovaly o likvidaci dolu. Podnik Diamo převzal zakonzervovaný Důl Frenštát od těžební společnosti OKD předloni.
Související články
Hron poškodzuje toxická voda. Štát čističku platiť odmieta, „potiahne“ už len mesiac
Hroziacu ekologickú haváriu v obci Nemecká oddialili o ďalšie štyri týždne. Štát už rok núdzovo platí prevádzku čistiarne odpadový…
Další rána pro čínské továrny. Japonsko omezí vývoz zařízení na výrobu polovodičů
Japonsko omezí vývoz 23 typů zařízení používaných k výrobě polovodičů. Toto opatření má sladit kontrolu nad obchodem s vyspělými t…
Beštia novej éry: Lamborghini predstavilo svoj prvý plug-in hybrid, má vyše tisíc koní
S potrebou plniť emisné ciele je nutné elektrifikovať a týka sa to aj značiek ako je Lamborghini. Aktuálna novinka Revuelto dostal…
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 29. březnu 2023
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Sprá…
Německo je jako náměsíčné, pro dekarbonizaci je jádro klíčové, říká šéf Westinghousu
Americké společnosti Westinghouse se podařilo získat miliardový kontrakt na dodávky jaderného paliva pro stávající dukovanské blok…
Kalendář akcí
Aprílové Velikonoce
STAVEBNICTVÍ-THERM-DOMOV-ZAHRADA
22. energetický kongres ČR
Konference Bioplyn a legislativa 2023
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.