Zemědělská bioplynová stanice v Herálci má vyrábět plyn pro jihlavské autobusy
Zemědělská bioplynová stanice v Herálci u Humpolce začne vyrábět biometan, tedy plyn s vlastnostmi zemního plynu. Sloužit bude k pohonu městských autobusů v Jihlavě, dopravovaný tam bude stlačený ve vysokotlakových láhvích od letošního července. Vyplývá to z dnešních informací společnosti Prodeval, která je dodavatelem technologie úpravy bioplynu, a Dopravního podniku města Jihlavy.

Jihlavský dopravní podnik má kromě 39 trolejbusů 27 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Podle předpokladu předsedy představenstva Radima Rovnera bude možné v první fázi nahradit novým BioCNG zhruba 70 procent plynu potřebného pro městské autobusy. Uvedl, že je to palivo se stejnou kvalitou jako CNG. "Pro naše autobusy je přípustné, to víme," řekl. Dodavatel podle něj zajistí také technologii pro plnění autobusů. Testovací provoz potrvá půl roku.
Dopravní podnik tím získá další možný zdroj plynu pro své vozy, a to od lokálního dodavatele. "Je zde samozřejmě i efekt ceny," uvedl Rovner. Doplnil, že smlouva bude nastavená tak, že cena nově dodávaného paliva bude odpovídat spotovým cenám zemního plynu na trhu ve druhém pololetí letošního roku.
Zemědělská bioplynová stanice v Herálci funguje od roku 2012, podle tiskové zprávy ji společně s tamní farmou provozuje investiční společnost SUR LIE. Z bioplynu se tam zatím vyrábí elektřina a teplo, které se využívá v navazující potravinářské výrobě. "Herálec patří v České republice k pionýrům úpravy bioplynu na biometan (BioCNG), dlouhodobé zkušenosti v širokém měřítku u nás prakticky neexistují," uvedl Ondřej Malinovský, manažer bioplynové stanice.
Investice do nové technologie, včetně přepravy a výdejního zařízení v Jihlavě budou podle společnosti téměř za 50 milionů korun. Technologie na úpravu bioplynu dodá Prodeval, přepravní zásobníky biometanu a plnicí a výdejní zařízení BioCNG firma ADAST. Jádrem technologie Prodevalu je podle zprávy jednotka membránové separace s polymerovými membránami. Mají podobu tisíců drobných stébel, uložených podélně v kovovém válci, do kterého je z jedné strany vtláčen bioplyn. V dutém stéblu se oddělují molekuly oxidu uhličitého a metanu. Výhodou této technologie je podle firmy její vysoká účinnost.
Prodeval je francouzská společnost, dceřiné firmy působí v ČR, Itálii, Německu, Kanadě a USA. V Evropě má v provozu přes 200 jednotek pro výrobu biometanu.
Související články
The Guardian view on Cop28: a phase-out of fossil fuels is the only decision that makes sense | Editorial
It was never really in doubt. But the first week of Cop28, which ended with a rest day on Thursday, made one crucial fact impossib…
Vlani spôsobili ošiaľ, teraz padajú. Solárne panely výrazne zlacneli. Tlačí nás Čína, tvrdia predajcovia
Minulý rok sa na Slovensku rozbehol solárny boom. Domácnosti obvolávali predajcov a na strechy domov si chceli za každú cenu namo…
Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu sú tam kde pred rokom
Ruské príjmy z ropy a zemného plynu dosahujú v druhej polovici roka podobnú úroveň ako v roku 2022. Podľa analytikov sa Rusku da…
Aliance: Zapojení firem z ČR do stavby dukovanského bloku může být jasné do jara
Způsob a rozsah zapojení českých firem do stavby nového jaderného bloku v Dukovanech by mohly být definované již v prvním čtvrtlet…
Vláda zmrazí ceny energií aj pre vily s bazénmi. Bude to stáť viac ako miliardu
Slovensko má jedny z najnižších cien energií v Európe. Kým v susednom Česku sa ceny elektriny a plynu pre domácnosti zvyšujú, lebo…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky
PRO-ENERGY CON 2024
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.