Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje

Jedním z nejčastějších podání na energetické zprostředkovatele, se kterými se aktuálně obracejí spotřebitelé na Energetický regulační úřad (ERÚ), je porušování zákazu podomního prodeje. Stížnosti na tento problém se kupí i na obcích.  ERÚ proto ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) připravuje informační kampaň cílenou kromě spotřebitelů také na zastupitele měst a obcí, jak mohou nájezdům tzv. energošmejdů zabránit.

Energošmejdi porušují zákazy podomního prodeje

„Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej,“ říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková a pokračuje: „Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami.“

Energetičtí zprostředkovatelé se po loňské novelizaci energetického zákona dostali pod dozor ERÚ. Úřad je nejen registruje, dozoruje také jejich činnost a může na ně uvalit sankce. Za případné porušení zákazu podomního prodeje je však přímo ERÚ pokutovat nemůže.

„ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec. Obrátit se na městskou policii je důležité i kvůli rychlosti, s jakou mohou místní policisté zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

ERÚ a SMO ČR zároveň připomínají jeden z praktických důsledků novely energetického zákona. Vzhledem k tomu, že zprostředkovatelé energií vykonávají (po novelizaci) svou činnost podle něj, a nikoliv podle živnostenského zákona jako v minulosti, musí si zastupitelé, kteří podomní prodejce energií v ulicích nechtějí, upravit své předpisy. 

 „Dnes už obce či města na energošmejdy nedosáhnou zákazem podomního prodeje podle živnostenského zákona. Nicméně mohou použít paragraf 11p energetického zákona. Ten jasně hovoří mj. o možnostech obce stanovit, že je poskytování služeb prováděných mimo obchodní prostory při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích v obci nebo v její části zakázáno,“ popisuje možnosti Radka Vladyková.

„Vzhledem k nedobrým zkušenostem s praktikami podomních prodejců bych zákaz, resp. úpravu tržního řádu, doporučila přinejmenším ke zvážení všem obcím a městům. Spotřebitel tím o nic nepřijde. Pokud chce využít služeb zprostředkovatelů, vždy je může oslovit sám, po řádném uvážení a porovnání nabídek, nikoliv pod nátlakem, kterým jsou podomní prodejci proslulí,“ doporučuje Markéta Zemanová.

SMO ČR a ERÚ proto společně připravují souhrn informací a metodiku, která pomůže zástupcům samospráv ochránit občany před „nájezdy“ a spekulacemi nepoctivých zprostředkovatelů. Na možná rizika spjatá s energetickými zprostředkovateli obě organizace soustavně upozorňují také samotné spotřebitele.

Více informací zde.

Související články

Cena plynu pro evropský trh stoupla téměř o pětinu, vrátila se nad 30 eur za MWh

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes zvýšila téměř o pětinu a vrátila se nad 30 eur (přes 700 Kč) za megawatthodinu (…

Ceny ropy mírně rostou, za celý týden ale směřují k poklesu

Ceny ropy mírně rostou, za celý týden ale směřují k poklesu. Na trhu převážily obavy ze slabé poptávky po ropě nad vlivem omezení…

Bioplynka na pražské zbytky má nového vlastníka. Zpracování gastroodpadu přebírají Francouzi

Bioplynových stanic je v Česku několik stovek, energetický zdroj společnosti Anaerobic Power Biogas Benešov (APBB) v Přibyšicích u…

Kyrgyzstan and Rosatom agree nuclear healthcare cooperation

Russia's Rosatom has signed a fresh memorandum of cooperation (MoC) with Kyrgyzstan, on non-energy application of nuclear technolo…

Británie zruší mimořádnou daň, pokud ceny energií dostatečně klesnou

Británie zruší mimořádnou daň, kterou zatížila producenty ropy a zemního plynu, pokud ceny těchto surovin šest měsíců po sobě kles…

Kalendář akcí

PKV talk #3: O fotovoltaikách, plynu a udržitelnosti s GasNet

15. 06. 2023 10:00 - 12:00
online
Na další PKV talk si vyhraďte více času. Přinášíme vám totiž více než hodinu cenných informací o energetice a udržitelnosti. Díky panu Michnovi ze spo...

Bezpečnostné, technické a právne výzvy slovenského plynárenstva

15. 06. 2023 09:00 - 16. 06. 2023 18:00
Žilina
Konferencia má za cieľ v piatich paneloch predstaviť najzaujímavejšie a najdôležitejšie témy, ktoré ovplyvňujú plynárenstvo na Slovensku i v Európe. D...

FOR ARCH

19. 08. 2023 10:00 - 23. 08. 2023 18:00

Fotovoltaika v praxi

14. 09. 2023 09:00 - 18:00
Praha, hotel Artemis - Olympik
Další konferenci o rozvoji fotovoltaiky, legislativním prostředí pro rozvoj FVE a zkušenostech z realizovaných projektů. Konference je určena pro inve...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

77995
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
912
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika