Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni

Poptávka průmyslu po plynu zůstává v největších evropských zemích navzdory nižším cenám slabá. Doléhá na ni zpomalení ekonomiky a také fakt, že se zákazníci orientují na obnovitelné zdroje energie, uvedla agentura Bloomberg.

Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni

Podle údajů společnosti S&P Global Commodity Insights poptávka po plynu v Německu, Itálii, Nizozemsku, Francii, Španělsku a Británii v květnu klesla meziročně o 9,7 procenta. To znamená, že spotřeba je nižší než loni, kdy se Evropská unie snažila šetřit plynem, aby naplnila zásobníky na zimu.

Pokles za květen byl sice nejnižší v letošním roce, poukazuje ale na to, že evropský průmysl se snaží vzpamatovat z energetické krize, která následovala po ruské invazi na Ukrajinu. Průmyslová aktivita v eurozóně se snižuje a existují obavy, že pokles poptávky by mohl být z části trvalý.

Podle S&P jsou zde také specifické faktory, které mají negativní dopad na poptávku v některých nejdynamičtějších evropských odvětvích. U chemických látek podnítil propad cen čpavku pokračování v dovozu z USA a Trinidadu a Tobaga. Spotřebu plynu v květnu také snížila sezonní údržba rafinerií.

Pokles průmyslové poptávky po plynu pak byl obzvláště citelný v Německu, které se dostalo do hospodářské recese. Poptávka se tam snížila o 15 procent.

Hlavní spotřebitelé plynu, od chemických firem po ocelárny, se zdráhají obnovit poptávku, vzhledem k tomu, že je rekordní růst cen energií loni přiměl omezit výrobu. To přispělo k poklesu cen plynu v Evropě o 60 procent. Kupující se také orientují na alternativní zdroje při získávání energie pro své podnikání, například na elektřinu z větru a slunce.

Země EU splnily dobrovolný cíl snížení spotřeby plynu od srpna 2022 do března letošního roku o 15 procent. To však bylo částečně způsobeno mírnou zimou a vyššími cenami, které snižovaly poptávku. EU se snaží drasticky omezit svou závislost na ruských fosilních palivech.

Související články

VW kvůli poklesu poptávky a dotací omezí výrobu dvou modelů elektromobilů

Německá automobilka Volkswagen kvůli poklesu evropské poptávky a snížení státních dotací omezí výrobu dvou modelů elektromobilů, I…

Von der Leyenová přivezla Česku schválených 225 miliard korun. Na Green Dealu podle ní Češi vydělají

Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bo…

Lobing automobiliek bol silnejší než argument, že výfukové plyny zabíjajú desaťtisíce ľudí

Automobilky nebudú musieť pred ukončením predaja „spaľovákov“ v EÚ výrazne modernizovať ich motory. V EÚ zomiera na znečistenie z…

Vodíková Tatra bude v listopadu. Jako příklad schopností Čechů v zelených technologií jí zmínila šéfka Evropské komise

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila v úvodním slově na pražském Green Deal Summitu hned dvě české firmy. V…

Kompromisní Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké, zní z automobilek

V pondělí dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu ne…

Kalendář akcí

Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva

26. 09. 2023 11:00 - 27. 09. 2023 19:00
hotel Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).
Konference proběhne ve dnech 26.9. a 27.9.2023 opět v hotelu Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).  

Jesenná konferencia SPNZ

28. 09. 2023 09:00 - 29. 09. 2023 18:00
Horný Smokovec

„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“

12. 10. 2023 09:00 - 13:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se koná v rámci doprovodného programu 64. MSV 2023 v Brně....

Podzimní plynárenská konference

11. 10. 2023 09:00 - 12. 10. 2023 17:00
Tábor
Plyn má budoucnost

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

79732
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
948
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika