Chladná zima v Německu může rychle vyčerpat zásoby plynu, upozornil svaz INES.

Německo nebude mít v létě problémy s rychlým naplněním plynových zásobníků, v případě chladné zimy ale může rezervy rychle vyčerpat, což může vést k nedostatku této klíčové energetické suroviny. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke. Zároveň varoval, že dodržení zákonného limitu mít k 1. únoru zásobníky plné nejméně ze 40 procent může být problematické, i když bude teplotně normální zima.

Chladná zima v Německu může rychle vyčerpat zásoby plynu, upozornil svaz INES.

"Fáze uskladňování plynu je v plném proudu," řekl Bleschke, který neočekává při plnění zásobníků žádné komplikace. "Současná úroveň dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) je zcela dostačující," uvedl a dodal, že i v případě snížených dodávek plynu přes terminály na LNG se zásobníky podaří naplnit.

Německo si díky teplé zimě a snížené spotřebě zachovalo nezvykle vysoké zásoby plynu. Už teď má zásobníky plné z více než 75 procent, což je podle síťového regulátora Bundesnetzagentur hodnota stanovená pro začátek září. Německé zákony vyžadují, aby zásobníky byly k 1. říjnu naplněny z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Splnění zákonných limitů očekává INES už v polovině srpna. Zcela plné budou úložiště podle prognóz svazu do konce srpna, tedy výrazně dříve, než vyžaduje zákon. Podle Bleschkeho je však zásobovací situaci Německa i tak nutné brát vážně.

"Nesmíme se nechat ukolébat falešným pocitem bezpečí. I když budou zásobníky plynu opět zcela naplněny, stále zůstává nebezpečí nedostatku plynu za chladné zimy," řekl. "Náročné může být i dodržení zákonného limitu 40procentních zásob plynu do konce ledna v případě normálních teplot," poznamenal.

Prognóza INES pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu takzvané normální teploty, za které INES považuje ty z roku 2016.

Při teplé zimě očekává INES udržení vysokých zásob plynu až do jara, než opět začne jejich doplňování. Tento teplotní profil nedostatek plynu nepřipouští stejně jako scénář běžné zimy, který však nevylučuje pokles zásob plynu do 1. února na 38 procent. To by bylo o dva procentní body méně, než vyžaduje zákon.

Jako rizikovou INES hodnotí teplotně chladnou zimu, kdy by mohlo být nutné čerpat ze zásob už od října. Vyprázdnit své zásobníky by pak Německo v případě silných mrazů mohlo dokonce už v lednu, což by mohlo vést k nedostatečnému zásobování plynem. "Extrémně nízké teploty by mohly vést k tomu, že by v některých dnech v Německu chybělo 38 procent spotřeby," uvedl svaz.

INES už dříve vyzval německou vládu i ostatní evropské země, aby se vedle hledání úspor zaměřily na zvýšení skladovacích kapacit. Tato úložiště by se později podle svazu mohla využívat k ukládání vodíku, se kterým Německo a Evropa počítají pro klimaticky neutrální hospodářství.

Související články

Von der Leyenová přivezla Česku schválených 225 miliard korun. Na Green Dealu podle ní Češi vydělají

Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bo…

Lobing automobiliek bol silnejší než argument, že výfukové plyny zabíjajú desaťtisíce ľudí

Automobilky nebudú musieť pred ukončením predaja „spaľovákov“ v EÚ výrazne modernizovať ich motory. V EÚ zomiera na znečistenie z…

Vodíková Tatra bude v listopadu. Jako příklad schopností Čechů v zelených technologií jí zmínila šéfka Evropské komise

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila v úvodním slově na pražském Green Deal Summitu hned dvě české firmy. V…

Kompromisní Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké, zní z automobilek

V pondělí dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu ne…

Větrné elektrány v každém kraji, místa už ministerstvo našlo. Povolení na výstavbu se zkrátí na rok

Ministerstvo životního prostředí už vytipovalo několik zón v každém kraji, kde by v budoucnu mohly vzniknout větrné elektrárny. Za…

Kalendář akcí

Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva

26. 09. 2023 11:00 - 27. 09. 2023 19:00
hotel Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).
Konference proběhne ve dnech 26.9. a 27.9.2023 opět v hotelu Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).  

Jesenná konferencia SPNZ

28. 09. 2023 09:00 - 29. 09. 2023 18:00
Horný Smokovec

„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“

12. 10. 2023 09:00 - 13:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se koná v rámci doprovodného programu 64. MSV 2023 v Brně....

Podzimní plynárenská konference

11. 10. 2023 09:00 - 12. 10. 2023 17:00
Tábor
Plyn má budoucnost

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

79732
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
948
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika