Teplárny Brno zahájily stavbu kotle na biomasu za 2,4 miliardy korun

Symbolickým poklepáním základního kamene dnes zástupci Brna, městské společnosti Teplárny Brno a dodavatelských společností v provozu tepláren Brno-sever zahájili stavbu kotle na biomasu. Vybudování kotle, který bude spalovat dřevní štěpku, přijde spolu s dalším potřebným příslušenstvím na 2,4 miliardy korun a má o 15 procent snížit závislost tepláren na výrobě tepla ze zemního plynu.

Teplárny Brno zahájily stavbu kotle na biomasu za 2,4 miliardy korun

"Stavbu jsme začali plánovat už v roce 2013, letos jsme 15. května předali staveniště dodavateli a podle smlouvy by měl za 18 měsíců stavbu dokončit," uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Kotel na biomasu spotřebuje ročně 80.000 tun dřevní štěpky, kterou bude teplárnám dodávat další městská společnost Lesy města Brna. "Už nyní teplárnám dodáváme 10.000 tun štěpky za rok, toto množství jsme schopni z vlastních zdrojů zdvojnásobit. Pro její výrobu využíváme surovinu, která v lese zbývá po výrobě cenných sortimentů, jsou to větve, vrcholové části stromů a další dřevní materiál. Zbylé množství potřebné štěpky pro Teplárny Brno budeme vykupovat od dalších majitelů lesů," uvedl ředitel společnosti Lesy města Brna Jiří Neshyba.

Štěpku budou teplárny ke kotli dopravovat výhradně po železnici, stejným způsobem se bude odvážet i odpadní popílek. "Teplo ze štěpky je při stávajících cenách až pětkrát levnější. Představuje také úsporu asi 70.000 kusů emisních povolenek za rok," doplnil Fajmon.

Dodavatelem stavby, jejíž součástí je až 80 stavebních prvků, je konsorcium firem Škoda Praha a OHLA ŽS. Z celkové částky 2,4 miliardy korun bez DPH pokryje část dotace z Modernizačního fondu životního prostředí, a tove výši 1,661 miliardy korun.

Provoz Brno-sever byl původně vybavený kotli na mazut a zemní plyn, když se spalováním mazutu teplárny skončily, nahradily jeden ze tří kotlů moderními kotli na zemní plyn a zbylé dva nechaly odstranit. Místo nich vznikne právě zdroj na spalování biomasy.

Teplárny Brno nyní vyrábí ze zemního plynu 80 procent tepla, zbylých 20 procent vzniká spalováním odpadu ve spalovně další městské společnosti SAKO Brno.

Související články

Von der Leyenová přivezla Česku schválených 225 miliard korun. Na Green Dealu podle ní Češi vydělají

Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bo…

Vodíková Tatra bude v listopadu. Jako příklad schopností Čechů v zelených technologií jí zmínila šéfka Evropské komise

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila v úvodním slově na pražském Green Deal Summitu hned dvě české firmy. V…

Lobing automobiliek bol silnejší než argument, že výfukové plyny zabíjajú desaťtisíce ľudí

Automobilky nebudú musieť pred ukončením predaja „spaľovákov“ v EÚ výrazne modernizovať ich motory. V EÚ zomiera na znečistenie z…

Kompromisní Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké, zní z automobilek

V pondělí dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu ne…

Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti

Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evrops…

Kalendář akcí

Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva

26. 09. 2023 11:00 - 27. 09. 2023 19:00
hotel Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).
Konference proběhne ve dnech 26.9. a 27.9.2023 opět v hotelu Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).  

Jesenná konferencia SPNZ

28. 09. 2023 09:00 - 29. 09. 2023 18:00
Horný Smokovec

„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“

12. 10. 2023 09:00 - 13:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se koná v rámci doprovodného programu 64. MSV 2023 v Brně....

Podzimní plynárenská konference

11. 10. 2023 09:00 - 12. 10. 2023 17:00
Tábor
Plyn má budoucnost

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

79732
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
948
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika