Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu

Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce. ČTK to řekl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského (VUV). Zemědělskou půdu v oblasti přehrady by měla záplava ovlivnit jen krátkodobě. Problém ale budou mít zemědělci především se závlahami, uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu

Čeští odborníci se tak shodli s předsedou ukrajinského parlamentního výboru pro zemědělskou politiku Oleksandrem Hajduem, podle něhož je úroda v oblastech zavlažovaných vodou z Kachovské přehrady v ohrožení.

"Voda z Kachovské přehrady zalila podle informací z médií desítky tisíc hektarů zemědělské půdy, současně katastrofa patrně naruší zásobování vodou včetně závlahových systémů. Zároveň je třeba říct, že většina znehodnocené zemědělské půdy se nachází na území okupovaném Ruskou federací. Konkrétní dopady či vyčíslení škod je proto velmi obtížné vzhledem k nepřehledné situaci ve válkou zmítané zemi," řekl ČTK Doležal.

Aktuálně se v zemědělství provádí jarní práce, přibližně do měsíce podle konkrétní oblasti a vývoje počasí začínají žně. "Což znamená pro zemědělce v okolí Kachovské přehrady znehodnocení jejich několika měsíčního snažení s cílem vypěstovat zemědělské plodiny v této nelehké době," dodal Doležal.

Zemědělskou půdu v okolí přehrady by mělo její zničení podle Hrdinky ovlivnit jen krátkodobě. Bahno se po ustoupení vody zaorá nebo odklidí, problémem je znečištění ropnými látkami. Ty se budou podle Hrdinky přirozeně odbourávat několik týdnů až měsíců. "Vhledem k velikosti naředění však nepředpokládám problém ve větším měřítku, pouze lokálně. Větší problém mohou být při pozdějším obdělávání půdy vodou zanesené miny," řekl.

Doležal i Hrdinka soudí, že zemědělci budou mít problém především se závlahami, v teplejším klimatu budou mít i menší výnosy pšenice a kukuřice. Hrdinka uvedl, že pokud nebude možné přivést vodu z jiné nádrže, budou se muset částečně změnit plodiny nebo odrůdy za více odolné suchu.

Dopady na klima v širším okolí nebudou podle Hrdinky žádné, vodní nádrž ale ovlivňovala mikroklima ve svém okolí. Vzduch na březích bude obecně celoročně sušší a teplotní výkyvy i během roku mírně vyšší. Zničení přehrady ovlivní i životní prostředí v okolí přehrady.

"Akvatické systémy, které se vytvořily nad přehradou v jezeře, budou rozvráceny a nahrazeny suchozemskými, ryby a ostatní vodní organismy se nestačí stáhnout s ustupující vodou do řeky. Pod přehradou zase bude řeka náchylnější na roční výkyvy počasí, a s tím spojený hydrologický režim," řekl Hrdinka.

Hráz Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin, voda zatopila plochu o rozměru asi 600 kilometrů čtverečních.

Související články

Von der Leyenová přivezla Česku schválených 225 miliard korun. Na Green Dealu podle ní Češi vydělají

Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bo…

Větrné elektrány v každém kraji, místa už ministerstvo našlo. Povolení na výstavbu se zkrátí na rok

Ministerstvo životního prostředí už vytipovalo několik zón v každém kraji, kde by v budoucnu mohly vzniknout větrné elektrárny. Za…

Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti

Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evrops…

I’m a Tory MP, but I know Rishi Sunak’s claims about the cost of net zero are false | Chris Skidmore

Last week’s announcement that the government would delay key net-zero targets came as a surprise to anyone who has followed the po…

Hladík:Scénář zvýšení obnovitelných zdrojů na 30 pct. za sedm let je realistický

Klimaticko-energetický plán pro Českou republiku, který počítá s třicetiprocentním podílem obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě…

Kalendář akcí

Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva

26. 09. 2023 11:00 - 27. 09. 2023 19:00
hotel Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).
Konference proběhne ve dnech 26.9. a 27.9.2023 opět v hotelu Medlov u Nového Města na Moravě (Vysočina).  

Jesenná konferencia SPNZ

28. 09. 2023 09:00 - 29. 09. 2023 18:00
Horný Smokovec

„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“

12. 10. 2023 09:00 - 13:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se koná v rámci doprovodného programu 64. MSV 2023 v Brně....

Podzimní plynárenská konference

11. 10. 2023 09:00 - 12. 10. 2023 17:00
Tábor
Plyn má budoucnost

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

79732
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
948
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika