Dobíjecí stanice u Humpolce by v nejbližších letech měla obsloužit i kamiony

Dobíjecí stanice elektrických aut ve Vystrkově u Humpolce by v nejbližších letech měla začít sloužit i pro kamiony. Energetická společnost E.ON, která stanici provozuje, už kvůli tomu vykupuje sousední pozemek s rozlohou 6000 metrů čtverečních. Novinářům to dnes řekl Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure.

Dobíjecí stanice u Humpolce by v nejbližších letech měla obsloužit i kamiony

Firma má dobíjecí stanici u Humpolce od roku 2016, nyní dokončila investici za deset milionů korun do jejího zrychlení. Do provozu tam uvedla také novou dobíječku s výkonem 400 kilowattů (kW), která je podle firmy nejrychlejší v Česku i ve střední Evropě. Mezi významné provozovatele infrastruktury pro elektromobily v Česku patří také firmy ČEZ a Pražská energetika.

Kamiony s elektrickým pohonem ještě v Česku prakticky nejezdí, podle podle Klímy jsou zatím dva. "Chystáme to z toho důvodu, že E.ON má strategii být pionýrem v těchto technologiích," řekl k chystanému rozšíření humpolecké stanice. Výrobci kamionů si podle něj stěžují na to, že pokud není infrastruktura, nemohou taková vozidla uvést na trh. "Takže my tomu chceme jít naproti. Zároveň pro nás je to i otestování té technologie jako takové, protože to bude úplně jiná disciplína v porovnání s osobními automobily," řekl.

Dobíjecí stanice je u Humpolce vedle klasické čerpací stanice. Kvůli plánovanému rozšíření E.ON přikupuje vedlejší pozemek s rozlohou 6000 metrů čtverečních. "Instalovaný výkon, který teď máme na té lokalitě, přesahuje jednu megawattu. Co budeme dělat vedle pro ty kamiony, bude přes pět megawatt," uvedl Klíma.

Mezi novými dobíječkami u Humpolce má jedna výkon 400 kW a druhá 300 kW. Výkon 400 kW zatím žádné auto využít nedokáže, nejvýkonnější dobíječka ale může zároveň obsloužit dva elektromobily, řekl Klíma. Stejně výkonnou dobíječku chce firma do měsíce otevřít v Lovosicích.

Ve stanici byly vyměněné také další dobíječky, dobíjet baterie tam teď může najednou šest aut. Rychlost závisí na tom, jaký je to které auto schopné přijmout výkon, řekl Klíma. U některých je možné dobít baterii z deseti na 80 procent za 18 minut. Další stojany má ve stanici firma Tesla.

První dobíjecí stanici otevřela firma E.ON v roce 2011, nyní provozuje po celé ČR přes 400 veřejných dobíjecích bodů. "Naše vize je taková, že do roku 2025 chceme mít síť více než trojnásobnou," řekl Klíma. Protože dobíjecích stojanů přibývá, jejich vytíženost se pořád v průměru pohybuje okolo 2,5 procenta, ve vytíženějším Humpolci to zatím bylo skoro šest procent. Na Vysočině zaznamenala firma letos od ledna do konce srpna přes 6500 dobíjení, z toho v Humpolci 2568.

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru minulého roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny ve 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu. Letos zjara bylo v ČR registrováno kolem 15.000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

Související články

Venezuelský režim obvinil 14 lidí z vlastizrady kvůli územnímu sporu s Guyanou

Venezuelská generální prokuratura tento týden obvinila 14 lidí z vlastizrady a zločinného spiknutí kvůli jejich údajným vazbám na…

Vlani spôsobili ošiaľ, teraz padajú. Solárne panely výrazne zlacneli. Tlačí nás Čína, tvrdia predajcovia

Minulý rok sa na Slovensku rozbehol solárny boom. Domácnosti obvolávali predajcov a na strechy domov si chceli za každú cenu namo…

The Guardian view on Cop28: a phase-out of fossil fuels is the only decision that makes sense | Editorial

It was never really in doubt. But the first week of Cop28, which ended with a rest day on Thursday, made one crucial fact impossib…

Aliance: Zapojení firem z ČR do stavby dukovanského bloku může být jasné do jara

Způsob a rozsah zapojení českých firem do stavby nového jaderného bloku v Dukovanech by mohly být definované již v prvním čtvrtlet…

Tesla s novou aktualizací opět nabídne i jednu bláznivou možnost nastavení

Automobilka Tesla vydá příští týden update, který přinese řadu vylepšení. Nebyla by to však Tesla, aby nedošlo i na přidání jedné…

Kalendář akcí

Dny teplárenství a energetiky

23. 04. 2024 16:00 - 24. 04. 2024 00:00
Clarion Congress Hotel Olomouc

PRO-ENERGY CON 2024

07. 11. 2024 16:00 - 08. 11. 2024 00:00
Hotel Amande, Hustopeče, ČR
Odborná konference PRO-ENERGY CON pořádaná již od roku 2011, je již tradičním setkáním zástupců a předních odborníků všech energetických odvětví. Konf...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

80949
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
981
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika