Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti
Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. Dnes to na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.

"Ochrana klimatu se podaří jen tehdy, pokud ji bude doprovázet hospodářská prosperita," řekl Habeck. "Elektřinu potřebují všichni. A v mém největším zájmu je, aby ceny elektřiny šly dolů. O tom mě nemusíte přesvědčovat," poznamenal. Dodal také, že z přechodu vysoce průmyslového Německa na bezuhlíkové hospodářství se musí stát vzor úspěchu.
O nezbytnosti ekologicky šetrného průmyslu je přesvědčen i Russwurm. "Nutnost rozhodného boje proti klimatickým změnám není třeba zpochybňovat," řekl. "Cílů, které jsme si pro dekarbonizaci stanovili, chce německý průmysl dosáhnout raději rychle než pomalu. Ale jedno nechceme, a to zánik kvůli ztrátě konkurenceschopnosti," dodal.
Mnohé podniky v Německu podle Russwurma bojují o přežití kvůli vysokým cenám energií. Jako řešení proto navrhuje snížit daň z elektřiny na minimum povolené Evropskou unií a snížit síťové poplatky pro všechny spotřebitele. "To by byla velká úleva," řekl.
V Německu nyní jako ochrana před prudkými změnami cen energií platí do konce letošního roku brzda, kterou je možné prodloužit do konce dubna nadcházejícího roku. Prodloužení platnosti cenových limitů podporuje nejen Habeck, ale také ministr financí Christian Lindner. Berlín na toto téma už vyjednává s Evropskou komisí (EK).
Habeck a také spolkový kancléř Olaf Scholz opakovaně zdůrazňují, že zárukou dostupných cen elektřiny je přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje. Do roku 2030 chce proto Německo získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné i z větrných a solárních elektráren. V loňském roce to bylo 46 procent a pro letošní rok Habeck očekává překonání hranice 50 procent.
Související články
The Guardian view on Cop28: a phase-out of fossil fuels is the only decision that makes sense | Editorial
It was never really in doubt. But the first week of Cop28, which ended with a rest day on Thursday, made one crucial fact impossib…
Vlani spôsobili ošiaľ, teraz padajú. Solárne panely výrazne zlacneli. Tlačí nás Čína, tvrdia predajcovia
Minulý rok sa na Slovensku rozbehol solárny boom. Domácnosti obvolávali predajcov a na strechy domov si chceli za každú cenu namo…
Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu sú tam kde pred rokom
Ruské príjmy z ropy a zemného plynu dosahujú v druhej polovici roka podobnú úroveň ako v roku 2022. Podľa analytikov sa Rusku da…
Ceny ropy dnes rostou, míří však k dalšímu týdennímu poklesu
Ceny ropy se dnes zvyšují, jsou však na cestě k sedmému týdennímu poklesu za sebou. Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SEČ vykazo…
Aliance: Zapojení firem z ČR do stavby dukovanského bloku může být jasné do jara
Způsob a rozsah zapojení českých firem do stavby nového jaderného bloku v Dukovanech by mohly být definované již v prvním čtvrtlet…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky
PRO-ENERGY CON 2024
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.