V Litoměřicích hloubí dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii

Vrtná souprava v areálu Jiříkových kasáren v Litoměřicích začala hloubit dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii. Teplo z nitra Země chce město využít pro vytápění i chlazení. Vrty poskytnou data pro návrh konstrukce, určení počtu a hloubky hlavních vrtů, které již budou sloužit pro ukládání a jímání tepla. Náklady na geotermální projekt SYNERGYS v následujících pěti letech jsou přes miliardu korun. Se zkušebním provozem se počítá v roce 2027, řekl dnes novinářům manažer projektu Antonín Tym.

V Litoměřicích hloubí dva průzkumné vrty kvůli geotermální energii

Průzkumné vrty budou hluboké 200 a 550 metrů. Vrtná souprava se k dnešku dostala do 29 metrů. Hotovo bude zhruba za měsíc. Odebrané vzorky budou odborníci ihned zkoumat. Zjišťovat se bude složení hornin, rozložení puklin pod zemí, teplotní vlastnosti, vydatnost spodní vody a směr proudění, což je klíčové pro hloubku vrtů a jejich celkovou účinnost. "Spodní voda totiž může úložiště ochlazovat. Je proto nutné použít speciální izolaci. Na druhou stranu, pokud se část vrtů použije ke chlazení např. v budovách, je proudění vody přínosem," uvedl Tomáš Fischer, ředitel výzkumného centra Ringen, které se v kasárnách otevřelo v roce 2019. Teplo z vrtů by mohlo nahradit spalované hnědé uhlí. Hlubinná geotermální energie představuje podle odborníků prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie.

Práce začaly téměř s ročním zpožděním. "Řadu měsíců se nám nedařilo najít dodavatele," uvedl Tym. Náklady na dva vrty jsou zhruba 20 milionů korun, uhradí je dotace z evropských zdrojů.

Jakmile odborníci získají potřebná data, začnou se hloubit v areálu kasáren další mělké vrty. Finančně a technicky nejnáročnější částí projektu je realizace dvou hlubinných vrtů, které se dostanou tři až čtyři kilometry pod zem. Dodávat by mohly vodu teplou až sto stupňů Celsia. Společně s mělkými úložišti tepla, které využijí naopak přebytečné teplo v letním období, budou fungovat jako dva hlavní zdroje energie. Využije je společnost Energie Holding, jež vlastní sítě a pokrývá zhruba 70 procent tepelné potřeby města.

Projekt SYNERGYS, jehož hlavním cílem je využití geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku a podobně, Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty v programu spravedlivé transformace, jejichž realizace byla schválena. Náklady se odhadují na 1,25 miliardy korun. "Mám z toho obrovskou radost. Téměř dvacet let náročné a v mnoha ohledech průkopnické práce, provázené donedávna jistým nepochopením strategického významu geotermální energie jak ze strany státu, tak i Evropské unie, snad již konečně bude korunováno úspěchem," uvedl senátor za Litoměřicko a bývalý dlouholetý starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Byl jedním z těch, co stáli u zrodu myšlenky využití tohoto obnovitelného zdroje energie.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry.

Související články

Gazprom v budúcom roku nepočíta s dodávkami plynu do Európy cez Ukrajinu

Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom vo svojom internom pláne na rok 2025 vychádza z predpokladu, že po 31. decemb…

České firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, o dalších jednají

České firmy poslaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, tedy zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, a o dalšíc…

Francouzská vláda podpoří Křetínského elektrárnu na jihu země

Francouzská vláda podpoří fungování jedné elektrárny na biomasu společnosti GazelEnergie, která je součástí podnikatelského impéri…

Saudská Arábia dojednala investičné dohody zamerané na ťažbu za miliardy, investuje Čína aj India

Saudská Arábia dojednala s viacerými spoločnosťami v oblasti ťažby kovov a baníctva deväť investičných dohôd za viac ako 35 miliár…

Liberecký kraj schválil přes výhrady ANO smlouvu o připojení chystané FVE Ralsko

Liberec 26. listopadu (ČTK) - Zastupitelé Libereckého kraje dnes schválili smlouvu se společností ČEZ Distribuce, která by měla do…

Kalendář akcí

NE•RS 2024

27. 11. 2024 09:00 - 17:00
Opletalova 29, Praha 1
16. výroční konference o jaderné energii NE•RS 2024 se bude konat v Praze ve středu 27. listopadu 2024. Výjimečná a neopakovatelná příležitost – Česko...

Elektrifikace začíná zde

27. 11. 2024 - 28. 11. 2024
O2 Universum, Praha
Elektrifikace výroby tepla dnes patří mezi globální trendy v dekarbonizaci. Jedna z nejvýznamnějších evropských konferencí Průmyslová tepelná čerpadla...

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

86043
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1124
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika