Firma Školky Litomyšl začala zkušebně pěstovat maliny pod fotovoltaickými panely
Firma Školky Litomyšl začala zkušebně pěstovat ovoce pod fotovoltaickými panely. Plochu zčásti zastiňují a zároveň s instalovaný výkonem 10 kilowattů vyrábějí elektřinu. Zatím se v Litomyšli testují na malé ploše pod konstrukcí i bez ní keříky malin, v budoucnu se ale počítá i s dalšími rostlinami pod podstatně větší "střechou".

"Na jeden hektar se dá nainstalovat až 0,7 megawattu. Chceme dělat šest megawattů, máme s firmou ČEZ nasmlouváno připojení do sítě, což by mělo být sedm až osm hektarů plochy. Ta budoucí farma ale nebude jen o malinách," řekl ČTK jednatel společnosti Tomáš Brýdl. Pod panely by časem měly růst i borůvky a rybíz, okrasné stromky a rostliny v kontejnerech. Pro každou skupinu bude nutné konstrukci na míru uzpůsobit.
Myšlenka na takzvanou agrovoltaiku vzešla z potřeby zastínit některé rostliny před palčivým sluncem, zároveň by clona mohla vyrábět energii potřebnou pro čerpadla na zalévání. Kromě panelů od slovenské firmy Agora, které propouštějí 40 procent světla bylo nutné sehnat speciální nosnou konstrukci. Od producenta v Německu byla příliš drahá, proto se Brýdl rozhodl vyvinout vlastní a také ji ve společném podniku firem bragen, kde má Brýdl podíl, a Metal Trade Comax začal vyrábět. Kromě agrovoltaických instalací nabízí i konstrukce pro běžné pozemní fotovoltaické elektrárny.
Školky Litomyšl testují agrovoltaické hospodaření ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským. Výsledkem je metodika na pěstování malin a sledování a optimalizace závlahy a živin. "Nejsou to klasické elektrárny, ale 50 procent tvoří pěstitelská činnost a 50 procent výroba energie. Musí to být vyvážené, když se bude víc tlačit na produkci elektřiny, dole nic neporoste," uvedl Brýdl.
Firma provozuje i menší klasickou pozemní fotovoltaickou elektrárnu, proud používá na zavlažování a čerpání vody. Přebytky energie by v budoucnu chtěla dodávat přímo místní továrně Saint-Gobain Adfors CZ, která vyrábí stavební materiály.
Překážkou agrovoltaického hospodaření je zatím legislativa. Dosud povolovala využívání panelů pouze v trvalých porostech, hlavně v sadech či chmelnicích. V budoucnu by ale měla zahrnout i další plodiny včetně zeleniny, produkci by tak bylo možné dotovat.
Související články
„Číňany porazíme jen s podporou z Bruselu.“ Reportáž z největší evropské továrny na solární panely
Ze skladiště v přízemí přijíždějí speciálním výtahem křemíkové destičky. Tady, ve druhém patře bytelné budovy v průmyslové zóně si…
Češi v systému sdílení elektřiny zatím často tápou, ukázal průzkum
Češi ve fungování komunitní energetiky zatím často tápou. Mezi jejich nejčastější omyly patří představa o odložené spotřebě vyrobe…
Ve Vlkově na Náchodsku bude v květnu referendum ke stavbě sluneční elektrárny
Ve Vlkově na Náchodsku bude v polovině května referendum ke stavbě sluneční elektrárny na polích v katastru obce. O vypsání refere…
Ško-Energo využívá na střechách svých provozů 1692 fotovoltaických panelů
Společnost Ško-Energo využívá na střechách tří svých provozů v Mladé Boleslavi 1692 nových fotovoltaických panelů. V budoucnu mají…
Z velkých solárních plánů vznikl jen zlomek. Dělníci často nevěděli, co dělat
Přibližně 220 fotovoltaických elektráren plánovala do letoška městská společnost SAKO Brno Solar instalovat na střechy budov ve vl…
Kalendář akcí
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.