ERÚ RADÍ MĚSTŮM A OBCÍM, JAK SPRÁVNĚ UZAVÍRAT SMLOUVY A BOJOVAT S ENERGOŠMEJDY
Energetický regulační úřad (ERÚ) se ve své osvětě nově zaměřuje nejen na samotné spotřebitele, ale ve větší míře i na představitele samospráv. Se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) zpracoval metodiku, jak čelit podomnímu prodeji energošmejdů, nyní ERÚ a SMO ČR připravují online seminář na téma obec jako zákazník v energetice.
Webinář proběhne v pátek 26. května od 9:00 hodin a zdarma se ho může zúčastnit každý. Poradenství na téma, jak z pozice obce správně nastavit smluvní vztahy v energetice, povedou odborníci ERÚ ze sekce správních řízení. Kromě prezentace budou odpovídat i na konkrétní dotazy, které zájemci mohou položit v předstihu na tomto odkazu. Na samotný webinář se lze přihlásit přes jednoduchý formulář, na základě registrace pak bude odeslaný odkaz k připojení.
„Spotřebitele se týkají speciální ustanovení v energetickém zákoně a občanském zákoníku, které mu v některých případech dávají například širší možnosti vypovězení smlouvy bez sankcí. Obec tuto zvýšenou ochranu nemá. Neexistuje zde z povahy věci ani dohled našeho úřadu podle zákona o ochraně spotřebitele nad nekalými praktikami. Zastupitelé proto musí být dvojnásob obezřetní, když uzavírají smlouvy. Ať už na dodávku elektřiny a plynu, tak v teplárenství, kde navíc existuje celá řada specifik,“ upozorňuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
„Z praxe víme, že nastavit správně smluvní vztahy v energetice není z pozice obce vůbec jednoduché,“ potvrzuje výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková. „Bohužel, nezřídka se dozvídáme až o problémech způsobených nevýhodnými smlouvami, které dopadají nejen na radnice, ale zprostředkovaně také na jejich obyvatele,“ doplňuje Radka Vladyková.
Nebezpečí pro občany měst a obcí představují rovněž nepoctiví energetičtí zprostředkovatelé, pro něž se vžilo označení energošmejdi. ERÚ i SMO ČR od začátku roku registrují zvýšený počet stížností na jejich chování, typicky podomní prodej, a zaměřily se proto na prevenci jejich nájezdů.
Změna programu nebo obsahu vyhrazena zadavateli či pořadateli. Neposkytujeme jakoukoli záruku přesnosti, kompletnosti nebo vhodnosti informací a materiálů nalezených nebo nabízených prostřednictvím naší webové stránky. Více v právním ujednání
Energy-Hub doporučuje
ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Fotovoltaika v praxi
JESENNÁ KONFERENCIA SPNZ
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.