Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Oslavy 100 let ČPS - Dny otevřených dveří

20. 06. 2019
celá ČR

Při příležitosti 100. výročí vzniku ČPS se veřejnosti představí zajímavé lokace a zařízení spojené s českým plynárenstvím.

Zábavně-vzdělávací akce, Praha

U příležitosti 100. výročí vzniku Českého plynárenského svazu Vás zveme na Den otevřených dveří v Pražské plynárenské a.s.

Máme pro Vás připraven zajímavý program, v němž budou žáci zábavnou formou seznámeni s plynárenským oborem. Dozví se, kde se plyn bere a jak se dostává ke spotřebitelům. Dozví se o možnostech jeho využití. Seznámíme je s možnostmi studia plynárenského oboru a to učebních oborů, přes střední školy až po vysoké školy. Program je situován do jedinečného prostoru Pražské plynárenské a pořádán formou trasové hry. Na Vaše žáky čekají drobné dárečky a na závěr slosování o zajímavé ceny.

PROGRAM

 • Představení plynárenského oboru
 • Plynárenská pohotovost
 • Plnění auta CNG
 • Prezentace vítězných studentských projektů ENERSOL 2019
 • Plynárenské muzeum
 •  

O LOKACI

Areál Pražské plynárenské byl postaven ve 20. letech dvacátého století a zrekonstruován na přelomu milénia. Současnou a původní podobu areálu můžete porovnat díky zrekonstruovanému modelu michelské plynárny z roku 1937 v měřítku 1:100, který je k vidění v Plynárenském muzeu.

 

Podzemní zásobník, Třanovice

PROGRAM

 • Exkurze do zásobníku s odborným výkladem
 • Prezentace techniky a postupů báňské záchranné služby
  • Po celou dobu akce občerstvení pro návštěvníky, projekce filmu o výstavbě PZP

O LOKACI

Podzemní zásobník plynu (PZP) Třanovice se nachází na severní Moravě. Jeho výstavba začala v roce 1994 a v provozu je od roku 2000. Je vybudován v prostorách bývalého ložiska plynu a aktuálně zde může být uskladněno více než půl miliardy metrů krychlových tohoto ekologického zdroje energie.

Nejrozsáhlejší stavbou je kompresorová hala pro dva výkonné turbokompresory o hmotnosti 40 tun dopravené ze Spojených států amerických. Ty zvyšují flexibilitu zásobníku a umožňují dodávat zemní plyn z PZP Třanovice zpět přímo do přepravní plynárenské soustavy.

Vlastní areál zásobníku se rozkládá na ploše 2 ha a je tvořen následujícími celky: provozní budova, víceúčelový objekt, skladové hospodářství, filtrace plynu, kompresorová hala, sušení a ohřev plynu, předávací a regulační stanice, kotelna, potrubní rozvody, vodohospodářský objekt, skladové hospodářství a objekt náhradního zdroje.

 

Teplárna, Mydlovary

Zveme zájemce na exkurzi v Teplárně Mydlovary, která se uskuteční 20. června, a kterou pořádáme u příležitosti 100. výročí Českého plynárenského svazu.

PROGRAM

 • V areálu teplárny si budete moci prohlédnout celkový provoz včetně velkého kotle na biomasu,
 • kogenerační jednotky na zemní plyn,
 • záložního plynového kotle a bateriového úložiště.

O LOKACI

Teplárna Mydlovary II je biomasovým zdrojem tepla a elektrické energie. Byla postavena roku 2012 jako doplňující zdroj tepla pro město Zliv. Díky spalování biomasy došlo k poklesu emisí CO2 o 70 %, diverzifikovala se palivová základna a zvýšila spolehlivost dodávek tepla. Teplárna Mydlovary II pokrývá celých 80 % dodávky tepla, zbytek je zajišťován spalováním zemního plynu v části Teplárna Mydlovary I. Teplárny v Mydlovarech zároveň zajišťují provoz 13 domovních kotelen v bytových domech v Loučovicích.

DŮLEŽITÉ

Trasa je nevhodná pro děti a tělesně postižené, prohlídky se mohou účastnit pouze zájemci nad 15 let, přičemž všichni musí mít ochranné přilby (ty dodáme na místě my) a respektovat pokyny průvodce. Doporučujeme také zvolit vhodný oděv a boty.

 

 

Vodíkové technologie ÚJV ŘEŽ

VODÍKOVÉ TECHNOLOGIE ÚJV ŘEŽ

Prohlídka H2 technologií s kvalifikovaným výkladem předních českých specialistů v tomto oboru.

PROGRAM

 • Představení Skupiny ÚJV Řež v Konferenčním centru
 • Trihybus – projížďka po areálu ÚJV Řež s výkladem
  • Uvítání a trocha teorie na úvod
  • Projížďka areálem prvním českým vodíkovým autobusem Trihybus
  • Ukázky řešení v oblasti vodíkových technologií:
   • Elektromobilita a vodík – projekt HyVan (užitkové vozidlo se zařízením na zvýšení dojezdu na bázi palivových článků s využitím vodíku)
   • Systém ukládání přebytků energie z fotovoltaických panelů do vodíku – simulace energeticky soběstačné domácnosti
   • Pilotní projekt Power-to-gas (PtG)
   • „Vodíkový Kufřík“ POWER- BOX 180W – prototyp přenosného bezemisního zdroje napájení

  Program pro jednu skupinu je připraven v délce cca 50 minut.

  O LOKACI

  Vodíkové projekty jsou součástí výzkumu a vývoje Skupiny ÚJV a jsou instalovány v areálu ÚJV Řež v obci Husinec–Řež u Prahy. Ten byl založen už v roce 1955 jako první pracoviště jaderného výzkumu u nás. Společnosti Skupiny ÚJV se zaměřují na služby pro energetiku a průmysl, likvidaci radioaktivních odpadů, materiálové inženýrství nebo výrobu radiofarmak. Současná zdejší infrastruktura stále zahrnuje i řadu pracovišť s unikátními technologiemi, včetně dvou výzkumných jaderných reaktorů. Den otevřených dveří pro jaderné technologie pro veřejnost probíhá každoročně v listopadu v rámci Týdne vědy a techniky. Aktuální informace najdete na stránkách www.ujv.cz.

  DŮLEŽITÉ

  Vzhledem k povinným vstupním formalitám v areálu doporučujeme být na místě alespoň v malém předstihu. Registrace na konkrétní časy exkurzí předem je nutná

 

Podzemní zásobník, Uhřice

PROGRAM

 • Exkurze do zásobníku s průvodcem a odborným výkladem
  • Prohlídka plynárenské technologie

O LOKACI

Podzemní zásobník Uhřice leží na jihu Moravy zhruba mezi Brnem a Kyjovem. Do provozu byl uveden v roce 2001, v letech 2011 a 2012 proběhlo jeho rozšíření o skladovací strukturu Uhřice JIH. Tím došlo k navýšení skladovací kapacity až na 280 mil. m3 a denní odběrový výkon dosáhl 10,1 mil. m3.

Nadzemní část zásobníku je umístěna mezi vinohrady v místě, kde dříve společnost MND těžila plyn a ropu. Samotný zemní plyn je uskladněn v hloubce až dva kilometry pod zemí přímo v horninové struktuře. Ta je složena převážně z pórovitého pískovce, který právě svou specifickou strukturou umožňuje vtlačení a uskladnění plynu.


Kogenerační jednotka, Vrchlabí

PROGRAM

U příležitosti 100. výročí Českého plynárenského svazu Vás zveme na Den otevřených dveří do kogenerační jednotky ve Vrchlabí.

Máme pro Vás připravenou komentovanou prohlídku, která studenty seznámí s tím, jak kogenerační jednotka funguje.

 • Seznámení s výrobnou tepelné a elektrické energie
 • Princip kombinované výroby tepla a elektrické energie
 • Exkurze do výrobny s odborným výkladem
  • Prohlídka kogenerační jednotky a souvisejících technologických zařízení

Změna programu nebo obsahu vyhrazena zadavateli či pořadateli. Neposkytujeme jakoukoli záruku přesnosti, kompletnosti nebo vhodnosti informací a materiálů nalezených nebo nabízených prostřednictvím naší webové stránky. Více v paprávním ujednání

Energy-hub doporučuje

XXX. Seminář energetiků

21. 01. 2020 - 23. 01. 2020
Hotel Harmonie, Luhačovice
Zhodnocení a další vývoj energetiky ČR.

20. energetický kongres ČR

13. 02. 2020
hotel Prezident Praha, Náměstí Curieových 1/100
High level kongres o dalším směřování české energetiky. Snaha EU o klimatickou neutralitu - hrozba nebo příležitost pro Českou republiku? Jak se česká energetika postaví ke snaze EK na dosažení klimatické neutrality?

AMPER

17. 03. 2020 - 20. 03. 2020
BVV Brno
28. Mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení.

Komoditní data

13.12.2019
€/MWh okte
Base
48.1683
-10.8317 %
Peak
56.2133
-12.789 %
Offpeak
40.1233
-7.93705 %
13.12.2019
€/MWh elix
Base
37.5304
-18.7624 %
Peak
44.3108
-15.1824 %
Offpeak
30.75
-23.4202 %
12.12.2019
€/MWh ote
Base
45.0529
2.85173 %
Peak
52.0792
-14.1623 %
Offpeak
38.0267
41.175 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

47721
Počet publikovaných novinek
1603
Počet publikovaných akcí
450
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika