Druhý blok Temelína přechází na delší palivový cyklus

Na delší provoz mezi odstávkami aktuálně přechází druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Blok tak bude vyrábět elektřinu o dva měsíce déle než před rokem. Energetikům to umožnil větší podíl čerstvých palivových souborů umístěných do reaktoru. Právě zavážení paliva do reaktoru druhého temelínského bloku ČEZ v těchto dnech dokončil. Technici do reaktoru umístili 163 palivových souborů. Za rok pak čeká stejná úprava první blok.

Druhý blok Temelína přechází na delší palivový cyklus

Ještě před několika lety trval provoz obou temelínských bloků deset měsíců, po kterých následovala cca dvouměsíční odstávka. Nově přejde druhý blok na delší, cílově osmnáctiměsíční cyklus.

„Oficiálně jsme přešli do režimu delšího palivového cyklu. I když ani aktuálních čtrnáct měsíců provozu ještě není cílový stav. Ten bude šestnáct měsíců provozu následovaných přibližně dvouměsíční odstávkou,“

uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Na delší palivovou kampaň přechází elektrárna postupně druhým rokem. Už loni prodloužil provoz o dva měsíce, z deseti na dvanáct. Cílového stavu chtějí energetice na druhém bloku dosáhnout v roce 2026. „Prodlužovaní kampaně předcházelo pečlivé ověření všech bezpečnostních parametrů a zachování všech bezpečnostních rezerv. S maximálním důrazem na bezpečnost pak probíhal i vlastní přechod,“ zdůraznil Jan Kruml.

Delší palivová kampaň je podle vedení ČEZ jednou z klíčových součástí programu nazvaného „Bezpečně 32 Tera“. Skrývá se pod ním další zvyšování bezpečnosti, efektivity a vytvoření podmínek pro plánovaný nejméně šedesátiletý provoz všech českých jaderných bloků.

„Díky prodloužení palivového cyklu snížíme čerpání životnosti zařízení díky menšímu počtu odstavování, a tedy i vychlazování a náhřevu bloků. Získáme i vyšší výrobu na úrovni téměř dvou terawatthodin ročně za obě jaderné elektrárny. Už loni jsme dokončili přechod na delší palivovou kampaň v Dukovanech,“

konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

První temelínský blok by na delší palivových cyklus měl přejít příští rok. Ještě předtím musí energetici získat příslušné povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Osmnáctiměsíční palivové kampaně jsou v současné době standardem u většiny jaderných elektráren.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 19 tisíc činností včetně 74 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. První blok byl pro kontroly a výměny paliva na dva měsíce odstaven od začátku dubna do začátku června.

 Delší palivový cyklus:

Temelín delšího palivového cyklu dosáhne díky vyššímu podílu čerstvých palivových souborů. Ten se přibližně ze čtvrtiny zvyšuje na třetinu. Celkový počet palivových souborů zůstává stejný, tedy 163. Stejné bude i obohacení paliva. Palivové soubory budou ale obsahovat více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle. Zjednodušeně je to podobné, jako když člověk hodí do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivře vzduch, taky vydrží déle.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Viacej informacií tu.

Súvisiace články

Moldavsko bude rokovať o dodávkach plynu s Gazpromom

Prevažná väčšina elektrickej energie pre Moldavsko je vyrábaná v tepelnej elektrárni v odštiepeneckom regióne Podnestersko, ktorý…

Obce zasažené povodněmi finišují se zajištěním tepla

Na Jesenicko naplno dorazila zima. Teploty klesají pod nulu, na silnicích i v krajině je od pěti do deseti centimetrů sněhu. Lidé…

Radost mi to nedělá, mírnil Fiala výroky o levném ruském plynu. Proč Česko stále bere komoditu z východu?

Skutečnost, že je Česká republika závislá na dodávkách plynu z Ruska, označoval premiér Petr Fiala (ODS) před dvěma lety za obrovs…

MŽP zahájilo posuzování vlivů na životní prostředí malého modulárního reaktoru Temelín

Ministerstvo životního prostředí zahájilo posuzování vlivu na životní prostředí projektu výstavby malého modulárního reaktoru v lo…

Nemožno čakať na jadrovú fúziu, proti zmene klímy treba konať teraz, vraví šéf ITER-u Barabaschi

Rozprávali sme sa s Pietrom Barabaschim, šéfom Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER). Denník N sa ho pý…

Kalendár akcií

NE•RS 2024

27. 11. 2024 09:00 - 17:00
Opletalova 29, Praha 1
16. výroční konference o jaderné energii NE•RS 2024 se bude konat v Praze ve středu 27. listopadu 2024. Výjimečná a neopakovatelná příležitost – Česko...

Elektrifikace začíná zde

27. 11. 2024 - 28. 11. 2024
O2 Universum, Praha
Elektrifikace výroby tepla dnes patří mezi globální trendy v dekarbonizaci. Jedna z nejvýznamnějších evropských konferencí Průmyslová tepelná čerpadla...

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

85968
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1124
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika