Vědci se domnívají, že hvězdný vítr pomohl vzniku vody na Zemi
Klíčovým faktorem vzniku vody na Zemi by mohl být hvězdný vítr. Vyplývá to z nové studie vědců z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Ta předpokládá, že hvězdný vítr, který bombardoval povrch meteoritů, na nich způsobil vznik vody. Na zemský povrch se voda poté dostala před přibližně 4,1 až 3,8 miliardami let v období Velkého pozdního bombardování asteroidy, které do Země narážely. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.
Díky infračervené spektrometrii a metodě takzvané teplotně programované desorpce tým Svatopluka Civiše zjistil, že bombardování kyslíkatých minerálů atomy vodíku vede k tvorbě molekul vody. Ty se pevně vážou na povrchu minerálů, zůstávají stabilní i při velmi nízkém tlaku a odolávají vysokým teplotám. Výsledky studie podle vědců naznačují, že hvězdný vítr by mohl hrát klíčovou roli při přísunu vody nejen na Zemi, ale i na jiná tělesa ve Sluneční soustavě.
Mezi kyslíkaté minerály, které se mohou vyskytovat ve vesmíru patří například magnetit, hematit, křemen nebo sírany, vápence a fosfáty. Výzkum Civišova týmu zahrnoval 14 vzorků minerálů obsahující kyslík, včetně dvou meteoritů.
Vědci zjistili, že tyto materiály dokážou zadržet malé množství vody - od 0,09 procenta do 0,7 procenta své hmotnosti. To naznačuje, že pevné materiály, které dopadly na Zemi v období intenzivního bombardování, mohly přispět k vytvoření části vody, která dnes tvoří oceány. Experti se proto domnívají, že voda mohla vznikat díky procesům, které byly na povrchu prachových částic a minerálů, když na ně působilo kosmické záření.
Výzkum byl publikován ve vědeckém časopise Astrophysical journal.
Súvisiace články
MŽP zahájilo posuzování vlivů na životní prostředí malého modulárního reaktoru Temelín
Ministerstvo životního prostředí zahájilo posuzování vlivu na životní prostředí projektu výstavby malého modulárního reaktoru v lo…
Nemožno čakať na jadrovú fúziu, proti zmene klímy treba konať teraz, vraví šéf ITER-u Barabaschi
Rozprávali sme sa s Pietrom Barabaschim, šéfom Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER). Denník N sa ho pý…
Sladkovodní řasy v Římovské přehradě likviduje nově objevený budvirus
Jihočeští vědci objevili nový virus v Římovské přehradě na Českobudějovicku. Dostal jméno Budvirus a je obrovským pomocníkem ve vo…
Konec znečištěných oceánů? Vědci vyvinuli plast rozložitelný ve slané vodě
Mezinárodní tým vědců vyvinul nový typ umělé hmoty, která se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení…
Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže
Slovensko stále nemá riešenie na to, čo bude robiť s veľmi nebezpečným jadrovým odpadom. Ten by mal byť v súčasnosti uskladňovaný…
Kalendár akcií
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.