Povodí Moravy začalo kvůli ohlášeným dešťům snižovat hladiny v přehradách
Povodí Moravy začalo snižovat hladiny ve vodních nádržích. Chce zajistit prostor pro zachycení či zpomalení možných povodňových průtoků. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Podniky Povodí Vltavy a Povodí Labe zatím k obdobnému opatření nepřistoupily. Ve druhé polovině týdne zasáhnou velkou část České republiky podle meteorologů vydatné, někde zřejmě až extrémní srážky, které mohou výrazně zvedat hladiny řek.
Podle prognóz může od čtvrtka do neděle na některých místech v Česku spadnout více než 300 milimetrů srážek. Některé toky tak mohou dosáhnout stupně povodňové aktivity.
Vodohospodáři z Povodí Moravy proto od dnešního rána zvýšili odtok z vodních nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. Manipulace na přehradách budou dál provádět na základě zpřesňování informací meteorologů a operativně podle aktuální hydrologické situace. Chmelař uvedl, že situaci sledují a vyhodnocují pracovníci vodohospodářského dispečinku, obsluha konkrétního vodního díla a další pracovníci Povodí Moravy přímo v terénu.
"Upozorňujeme, že v následujících dnech a během nadcházejícího víkendu může vlivem dešťových srážek docházet i k prudkým nárůstům průtoků ve vodních tocích. Doporučujeme proto sledovat výstrahy meteorologů a nevstupovat do koryt řek a potoků," uvedl mluvčí.
Společnost Povodí Labe zatím k upouštění přehrad nepřistoupila. "Sledujeme předpověď a v případě potřeby jsme připraveni na ni reagovat zvýšením odtoku z přehrad," řekla dnes ČTK mluvčí podniku Hana Bendová.
S případným snižování hladiny na přehradách zatím vyčkává i Povodí Vltavy. Ve středu jen zvýší odtok z nádrže ve Vraném nad Vltavou ze současných 40 krychlových metrů vody za vteřinu na 60. "Dále budeme reagovat na přesnější předpověď počasí až v příštích dnech, protože avizované srážky jsou pro nás ještě stále daleko," odpověděla na dotaz ČTK Hana Bednářová z dispečinku Povodí Vltavy.
Státní podniky spravují povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře a Odry. Starají se o víc než 93 procent délky všech vodních toků v České republice. Spadají pod ně všechny významné vodní toky na území ČR o délce 16.326 kilometrů a zhruba polovina z 86.553 kilometrů drobných vodních toků.
Související články
I tři týdny po povodních je půda v ČR do 100 cm nasycená většinou nad 90 pct
I tři týdny po povodních je půda v Česku na většině území nasycená v hloubce do jednoho metru nad 90 procent. Na celém území je be…
Stát na obnovu vodohospodářské infrastruktury po povodni uvolní dvě miliardy
Vláda uvolní ze státního rozpočtu dvě miliardy korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. Města a obce či…
Lesům ČR zabere obnova po povodních nejméně dva roky
Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody ve výši 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní toky, cesty…
V řekách je nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, varuje WMO
Ve světových řekách je úhrnem nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, za která jsou známá data. Upozornila na to ve své dn…
Program Oprav dům po babičce zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů
Ministerstvo životního prostředí spustilo před rokem motivační program Oprav dům po babičce. České domácnosti dostaly poprvé k dis…
Kalendář akcí
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.