Testovací polygon pro drony na Sokolovsku bude jediným v Česku i Evropě
Polygon pro testování bezpilotních leteckých systémů, který má vzniknout u Nového Sedla na Sokolovsku, bude svého druhu jediným v Evropě. Možnost testování samotných přístrojů, ale i jejich koordinace s dalšími druhy letecké dopravy, se zatím jinde neprovádí. Uvedl to dnes při podpisu memoranda o společném postupu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Na pozemcích Sokolovské uhelné, kde polygon vznikne, se pod něj podepsali i karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN), předseda Hospodářské komory (HKČR) Zdeněk Zajíček a předseda představenstva Sokolovské uhelné Jan Filip.

"V České republice je celá řada výrobců bezpilotních leteckých prostředků, neboli dronů. Ale strádají tím, že nemají prostor, kde by to mohli testovat a rozvíjet svoje aktivity. A tohle je unikátní prostor, který by tak mohl sloužit a přilákat i pozornost výrobců z okolních států," uvedl Kupka.
Unikátní lokalita je to i podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Davida Jágra. Jde o plochu, která je umístěna v neobydlené zóně dolového území, a tudíž nehrozí kontakt s obyvatelstvem. Plocha je navíc v dosahu karlovarského mezinárodního letiště a i vojenského újezdu Hradiště. Je tak možné na jediném místě zkoušet interakci hned tří druhů letecké dopravy, bezpilotní civilní, klasické letecké a armádní.
Předseda HK ČR Zajíček vyzdvihnul to, že jde o projekt společného postupu státní správy a privátního sektoru. Nositelem projektu testovacího polygonu bude Sokolovská uhelná, která na základě doporučení leteckých úřadů vybuduje infrastrukturu pro testování a bude polygon provozovat.
Ministr dopravy, ale i Hospodářská komora a Karlovarský kraj ale vidí ve vybudování polygonu pro drony i další dlouhodobý přínos pro region. Pokud zde najdou místo pro testování technologické firmy, je velká šance, že na sebe navážou nejen místní dodavatele, ale vytvoří i potřebu dalších pracovníků, studentů, později vzdělaných odborníků. Podle hejtmana Kulhánka jde přesně o projekt, který zapadá do plánů kraje na postupný odklon od těžby a zpracování uhlí k jiným průmyslovým oborům, zejména k těm, které s sebou přinášejí vyšší přidanou hodnotu, řekl dnes.
Související články
Dobíječky elektromobilů v Německu zejí prázdnotou. Provozovatel trpí, zákazník ušetří
Jednou z největších překážek, která brání rychlejšímu zvýšení prodejů čistě elektrických vozů, je nedostatečně hustá síť veřejných…
Írán a Rusko podepíší smlouvu o rozvoji ropných polí za čtyři miliardy USD
Írán podepíše s ruskými společnostmi smlouvu o rozvoji sedmi ropných polí v hodnotě čtyř miliard dolarů (88 miliard Kč). Ve státní…
Kapacita větrné a solární energie v Číně překonala kapacitu tepelné energie
Kapacita větrné a solární energie v Číně poprvé překonala kapacitu tepelné energie, za kterou je převážně uhlí. Oznámil to dnes čí…
S koncem Elektrárny Dětmarovice propustí ČEZ i část energetiků
Desítky zaměstnanců v Moravskoslezském kraji propustí na konci dubna energetická Skupina ČEZ. Hromadné propouštění souvisí s ukonč…
Bloomberg: Ruský ropný průmysl odolává sankcím, vrtné práce na pětiletém maximu
Ruští těžaři ropy nyní provádějí vrtné práce nejvyšším tempem nejméně za posledních pět let. Připravují se tak na možné uvolnění t…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.