Škody z povodní na majetku Skupiny ČEZ dosahují 1 miliardy. Do postižených oblastí zároveň ČEZ poslal miliony korun, elektrocentrály a další materiální pomoc, zákazníkům nabízí odložení záloh za energie

Skupina ČEZ předběžně odhadla rozsah škod, které jí způsobily zářiové povodně, na 900-1100 milionů korun. Jedná se o první indikativní odhad, který se bude průběžně zpřesňovat během opravných prací. Drtivá většina odhadované částky připadá na distribuční zařízení a objekty společností ČEZ Distribuce a Gasnet. Skupina ČEZ zároveň do postižených oblastí směřuje finanční i materiální pomoc, zákazníkům navíc umožňuje odložit platby záloh.

Škody z povodní na majetku Skupiny ČEZ dosahují 1 miliardy. Do postižených oblastí zároveň ČEZ poslal miliony korun, elektrocentrály a další materiální pomoc, zákazníkům nabízí odložení záloh za energie

Škody po zářijových povodních, které zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, odhaduje Skupina ČEZ předběžně na 900 až 1 100 milionů korun. Přibližně 90 % připadá na zničenou distribuční infrastrukturu, tedy zejména elektrické vedení, trafostanice a rozvodny ČEZ Distribuce a lokální podzemní plynovody a distribuční stanice GasNet. Škody odhadem v desítkách milionů ale eviduje také mateřská společnost ČEZ, především na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách, nebo ČEZ Teplárenská, jíž velká voda kompletně zaplavila 66 předávacích stanic tepla v Bohumíně.   

„Škody, které ničivé záplavy na naší infrastruktuře natropily, jsou obrovské. V některých místech voda sloupy elektrického vedení doslova smetla a odplavila je desítky metrů, rozvodny se ocitly kompletně pod hladinou, jinde povodeň přervala plynovody nebo poškodila výměníkové stanice. Naší hlavní prioritou byla obnova dodávek našim zákazníkům s nastupujícím chladným počasím, proto jsme leckde museli volit provizorní řešení a teď nás v dalších měsících čeká systematická práce na celkových renovacích. Teprve až dokončíme všechny opravy a rekonstrukce, budeme znát skutečný rozsah škod,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Pomoc postiženým oblastem: přes 18 milionů korun, materiální sbírky, auta i odložené zálohy

Hned 16. září schválila Nadace ČEZ ve zrychleném projednání mimořádnou krizovou pomoc ve výši 10 milionů korun pro složky Integrovaného zásahového systému a humanitární organizace, které okamžitě vyjely do nejvíce postižených míst. První fáze pomoci tak směřovala na pokrytí akutních potřeb, které se mohly velmi rychle měnit a zároveň lišit obec od obce. Například hasičské záchranné sbory Moravskoslezského a Olomouckého kraje z příspěvku pořídily přes 270 elektrocentrál, které rozvezly do míst s naprosto zničenou infrastrukturou. Organizace ADRA příspěvek využila na finanční pomoc nejvíce zasaženým rodinám v Moravskoslezském a Zlínském kraji, část šla také na koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhají přímo v Krnově, Ostravě-Nové Vsi a v Bohumíně. Česká federace potravinových bank objednala kamion dětské výživy, které poputují do oblastí Jeseníku a Opavy. Další organizace využily finanční injekci například k nákupu vysoušečů a čerpadel, k zřízení internetového spojení v zasažených místech, či k materiální pomoci. V zasažených oblastech pomáhala také šedesátka zaměstnanců ČEZ v rolích dobrovolníků. 

Nadace ČEZ zároveň zorganizovala od 16. do 30. září mimořádnou zaměstnaneckou sbírku. Zapojilo se do ní přes 2 000 zaměstnanců, kteří darovali více než 4 miliony korun. Nadace výtěžek zdvojnásobila na 8,3 milionu korun. Na Koncertu solidarity, který zorganizoval ČEZ v Českých Budějovicích, se na charitativním Oranžovém kole Nadace ČEZ vyšlapalo 200 tisíc korun pro dvě vytopené jihočeské obce, Plavu a Benešově nad Černou.

„Celkem jsme v první fází pomoci mohli i díky solidaritě našich zaměstnanců poslat na pomoc do postižených regionů přes 18 milionů korun. Víme, jak důležitá je ale i následná pomoc, když už prvotní potřeba opadne, ale obce se potřebují dostat zpět do běžných kolejí. Proto si mapujeme situaci a chceme připravit i druhou fázi, která možná nebude tak akutní, ale její přínos bude stejně významný,“ doplňuje Daniel Beneš. 

Společnost ČEZ Prodej umožnila lidem zasaženým povodněmi pozastavit placení dvou záloh na energie, tak aby se jim uvolnily finance na řešení aktuálních problémů. Této možnosti využilo zatím cca 2 000 zákazníků. Zároveň ČEZ Prodej v nejvíce postižených oblastech v tuto chvíli pozastavil upomínání přibližně 32 tisíc klientů v prodlení s platbami. Lidem, kteří se v důsledku povodní dostali do problémů s placením za energie, nabízí ČEZ prodej individuální bezúročné splátkové kalendáře.

Ve spolupráci s charitami a s potravinovými bankami proběhly v 9 budovách ČEZ napříč republikou tento týden materiální sbírky. Zaměstnanci přinášeli zejména čisticí prostředky a úklidové nářadí, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny a balené vody. Celkově lidé donesli stovky kilogramů pomoci, již spolupracující organizace odvezou tam, kde je zrovna potřeba. S dopravou pomoci potřebným i s převozem materiálu ve čtyřech extrémně postižených severomoravských obcích  (v Zátoru, Mikulovicích, Holčovicích a Vrbně pod Pradědem) pomáhají čtyři terénní vozy zapůjčené ČEZ. Místní silnice jsou totiž po povodních ve velmi špatném stavu a běžné osobní automobily, které v obcích úřady využívají, by se zbytečně ničily.

Více informací zde.

Související články

Analytik: Po odstavení uhelných elektráren může zdražit elektřina až o patnáct procent

Cena emisní povolenky poroste a do dvou let to může znamenat odstavení uhelných elektráren. Dodávky elektřiny a tepla pro koncové…

Bloomberg: Italgas je blízko dohody o převzetí konkurenta

Italský distributor plynu Italgas se blíží dohodě o převzetí svého hlavního domácího konkurenta 2i Rete Gas za pět miliard eur (12…

ÚOHS začal posuzovat odkup zkrachovalé Tameh Czech Hubáčkovou skupinou UCED

Odkup zkrachovalé společnost Tameh Czech, která dodávala energie Liberty Ostrava, skupinou UCED Pavla Hubáčka, začal posuzovat Úřa…

IEA: Globální poptávka po plynu letos i příští rok vzroste na nový rekord

Globální poptávka po plynu v letošním a příštím roce vzroste na nový rekord, hlavně díky růstu v Asii. Zpoždění v nových dodávkách…

Spotřeba elektřiny se ve třetím čtvrtletí meziročně už výrazně neměnila

Spotřeba elektřiny se letos ve třetím čtvrtletí meziročně prakticky nezměnila. A to i přes to, že v srpnu a na začátku září bylo v…

Kalendář akcí

ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?

10. 10. 2024 09:00 - 12:00
Brno
Český svaz zaměstnavatelů v energetice si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci, která se uskuteční v rámci doprovodného programu 65. Mezinárodní...

SMART ENERGY FORUM

09. 10. 2024 09:00 - 10. 10. 2024 16:00
PVA EXPO PRAHA
Hlavní tematické bloky: • Hlavní trendy v oblasti fotovoltaiky, akumulace energie a decentrální energetiky • Nové obchodní modely a trendy • Kvalita...

Dny kogenerace 2024

22. 10. 2024 08:30 - 23. 10. 2024 14:00
Aquapalace hotel Prague, Čestlice
Srdečně Vás zveme na největší událost oboru, 17. ročník konference Dny kogenerace, která se uskuteční 22.-23. října 2024 v hotelu Aquapalace, Čestlice...

Podzimní plynárenská konference

23. 10. 2024 09:00 - 24. 10. 2024 17:00
Karlovy Vary
Jubilejní 30. ročník Podzimní plynárenské konference se letos uskuteční ve dnech 23. - 24. října v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Hlavním témate...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

84993
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1122
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika