Dohoda o tranzitu plynu z Ázerbájdžánu není podle slovenské firmy SPP v dohledu

Dohoda o tranzitu zemního plynu z Ázerbájdžánu, který by od ledna putoval přes Ukrajinu a nahradil ruské dodávky, zatím není v dohledu. Podle agentury Reuters to dnes uvedla slovenská státní plynárenská společnost SPP, která tak popřela čtvrteční zprávu agentury Bloomberg. Ta napsala, že slovenské a maďarské firmy jsou blízko podpisu smlouvy o dodávkách 12 až 14 miliard metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu ročně.

Dohoda o tranzitu plynu z Ázerbájdžánu není podle slovenské firmy SPP v dohledu

"O tomto tématu pravidelně diskutujeme s našimi partnery, ale informace o chystaném uzavření smlouvy o dodávkách plynu za účasti SPP nejsou pravdivé," uvedl slovenský podnik. Informacím zdrojů agentury Bloomberg nepřikládají žádnou váhu ani dva zdroje Reuters z ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR.

Aktuální smlouva mezi Moskvou a Kyjevem o vývozu ruského plynu přes Ukrajinu dál do Evropy byla uzavřena na pět let a vyprší na konci letošního roku. Evropská unie hledá alternativní zdroje dodávek, včetně plynu z Ázerbájdžánu, a zároveň chce vést jednání o zachování této trasy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neví, jaká bude situace s dodávkami plynu do Evropy v příštím roce. "Jak se budou události dál vyvíjet, jak budou zajištěny dodávky, s ohledem na to, že Ukrajina už oznámila, že odmítá prodloužit smlouvu, to teď nedokážu říct,“ citovala Peskova agentura Reuters. Ruský stát je vlastníkem společnosti Gazprom, která má v Rusku monopol na vývoz plynu potrubím.

SPP je v čele snah o zachování tranzitu navzdory válce, kterou Rusko vede s Ukrajinou. Alternativní trasy jsou nákladnější a komplikovanější. Plyn v Evropě je už teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu.

Očekává se, že v letošním roce projde přes Ukrajinu celkem 14 miliard metrů krychlových ruského plynu. To je jen zlomek předválečné úrovně. Ukrajina už v roce 2022 znemožnila část tranzitu ruského plynu do EU přes své území.

Průměrné denní dodávky zemního plynu od ruského energetického gigantu Gazprom do Evropy letos v říjnu meziročně vzrostly o 2,5 procenta. Proti září se v podstatě nezměnily, ukazují dnešní výpočty agentury Reuters.

Zatímco do roku 2022 téměř veškerou spotřebu plynu v České republice pokrývaly dodávky suroviny z Ruska, od října 2022 do září 2023 do Česka žádný plyn z Ruska neproudil, uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Loni v říjnu ale začal plyn opět proudit přes Slovensko. Naprostá většina plynu, konkrétně 92 procent, však loni do Česka přitekla z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, kam ale podle mnoha expertů proudí zejména ruský plyn.

Polostátní energetická společnost ČEZ ve čtvrtek uzavřela smlouvu o dávkách plynu s Alžírskem. Smlouva pokrývá roční objem odpovídající spotřebě přibližně 100.000 domácností, což představuje asi dvě procenta roční spotřeby plynu v Česku.

Související články

Volkswagen se smrskává, aby přežil. Rozhodnou elektromobily, emise, pokuty a zákazníci

Největší evropská automobilka se začátkem roku 2025 vstupuje do nové éry. Nejtvrdší úsporný program v dějinách značky Volkswagen z…

Ukrajinský energetický expert považuje Ficovy výhrůžky Kyjevu za směšné

Za směšné považuje šéf ukrajinského Centra pro energetický výzkum Oleksandr Charčenko výhrůžky slovenského premiéra Roberta Fica,…

Fico pohrozil Kyjevu zastavením dodávek elektřiny a snížením podpory Ukrajinců

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržuj…

V Podněstří se kvůli plynu zastavil průmysl vyjma produkce jídla, píše Reuters

Přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do moldavského separatistického regionu Podněstří si tam vynutilo uzavření všech prů…

Majitel podmořského kabelu požádal o zabaveni tankeru ruské stínové flotily

Finský provozovatel energetické sítě Fingrid podal u helsinského soudu žádost o zabavení ropného tankeru Eagle S. Firma se tímto k…

Kalendář akcí

Sdílení elektřiny II.

15. 01. 2025 09:00 - 11:00
Online
Webinář je určen zájemcům o sdílení elektřiny, předkladatelům záměrů do výzvy NPŽP č. 7/2023, energetickým koordinátorům a účastníkům Platformy ZES.

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

86547
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1159
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika