OPEC opět zhoršil výhled poptávky po ropě na letošní a příští rok
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zhoršila výhled růstu poptávky po ropě na letošní i příští rok. Důvodem jsou hlavně obavy o vývoj v Číně a v Indii, ale i v některých dalších regionech. OPEC to dnes uvedl ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Je to už čtvrtý měsíc za sebou, kdy kartel OPEC zhoršuje výhled.
Slabší výhled ukazuje na problémy, kterým čelí skupina OPEC+, která zahrnuje také spojence ropného kartelu v čele s Ruskem. Skupina se na začátku tohoto měsíce rozhodla odložit plán zvýšit od prosince těžbu, protože ceny ropy se snižují.
Podle nového odhadu se poptávka po ropě v letošním roce zvýší o 1,82 milionu barelů denně. V říjnu OPEC počítal na letošní rok s růstem o 1,93 milionu barelů denně. Výhled, který poprvé zveřejnil loni v červenci, OPEC přitom až do srpna neměnil. Na příští rok snížil OPEC výhled růstu na 1,54 milionu barelů denně, do té doby čekal 1,64 milionu barelů denně.
Hlavní podíl na snížení letošního výhledu má Čína. OPEC tam zhoršil výhled růstu poptávky na 450.000 barelů denně, dosud čekal 580.000 barelů denně. Dodal přitom, že spotřeba nafty se v Číně v září sedmý měsíc za sebou meziročně snížila. Na vině je zpomalení ve stavebnictví a nárůst využívání nákladních vozů na zkapalněný zemní plyn (LNG), uvedla agentura Reuters.
Prognózy poptávky po ropě na letošní rok zveřejněné různými organizacemi se značně liší. Částečně kvůli rozdílným pohledům na vývoj poptávky v Číně a na tempo transformace energetiky na čistší paliva. Prognóza OPEC je i po revizi na horní hranici odhadů odvětví.
Související články
Ceny ropy rostou navzdory přetrvávajícím obavám ohledně vývoje poptávky
Ceny ropy se dnes zvyšují, na trhu nicméně přetrvávají obavy ohledně vývoje poptávky. Severomořská ropa Brent krátce po 19:00 SEČ…
Američtí těžaři uhlí by mohli používat výztuže z Opavy
Proniknout na americký trh se podařilo strojírenské firmě Ostroj z Opavy. Aktuálně expeduje 292 táhel určených pro generální oprav…
USA predstavili plány na rozšírenie jadrovej energetiky do roku 2050
Výstavba jadrových reaktorov je oveľa drahšia ako zostrojenie solárnych alebo veterných elektrární. Vzhľadom na riziko havárií, ak…
Viaceré krajiny podporili na konferencii COP29 zvýšenie financovania opatrení v oblasti klímy
Nemecko od budúceho roka prisľúbilo vyčleniť šesť miliárd eur ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy. Predchádzajúce rozpo…
Polská nuklearizace se zasekla. Nad Korejci visí otazník, nadějí jsou malé reaktory GE Hitachi
Na elektřině z uhlí stále silně závislé Polsko mělo za minulé vlády velké jaderné ambice. Chtělo postavit až šest velkých reaktorů…
Kalendář akcí
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
Konference Inspirujme se 2024
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.