Slovenské plynárny SPP uvedly, že využívají nové kontrakty na nákup plynu

Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), aktivně využívá diverzifikační kontrakty na nákup plynu od doby jejich uzavření. ČTK to dnes sdělil SPP, detaily k dodávkám po zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ale společnost neuvedla. Ukrajina ve středu ukončila přepravu suroviny z Ruska do EU a do Moldavska, protože vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost této dohody neprodloužil.

Slovenské plynárny SPP uvedly, že využívají nové kontrakty na nákup plynu

"Využíváme kombinaci všech zdrojů, které máme k dispozici tak, aby to přineslo objemový, ale i finanční efekt pro SPP a naše zákazníky," napsal mluvčí SPP Ondrej Šebesta.

SPP za důležitou označil přepravní trasu plynovodem TurkStream přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, kterým lze podle něj přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. V minulosti SPP využil také trasy z Chorvatska či Itálie.

Zatím není známo, zda SPP učiní například právní kroky v reakci na přerušení dodávek plynu od ruského koncernu Gazprom, s níž má slovenská firma uzavřenou dlouhodobou smlouvu. "Rozhodnutí o reakci na přerušení dodávek uděláme po důkladné analýze s ohledem na aktuální situaci a na možné dopady na společné smluvní vztahy," uvedl SPP.

SPP už ve středu ujistil, že na zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu dlouhodobě připravoval a že všem svým zákazníkům zaručuje bezpečné dodávky suroviny. SPP dříve uzavřel obchodní smlouvy s firmami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE, a zároveň naplnil zásobníky. Využít může také plynovodní propojení Slovenska se sousedními zeměmi. Upřednostnit během zimní sezony chce trasu z Německa přes Rakousko nebo Česko. Za nejméně pravděpodobnou možnost SPP považuje využití přepravní trasy přes Polsko, což slovenský podnik zdůvodnil vysokými tranzitními poplatky.

Finanční dopad případných alternativních dodávek plynu na své hospodaření SPP vyčíslil pro letošní rok na zhruba 90 milionů eur (2,27 miliardy korun), a to hlavně kvůli poplatkům za přepravu plynu.

Slovenský premiér Robert Fico dříve opakovaně tvrdil, že zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu bude mít drastické dopady na všechny v Evropské unie, ale nikoli na Rusko. Slovensko podle Fica také přijde o příjmy z tranzitních poplatků. Tranzit ruského plynu přes Slovensko dále do západní Evropy zajišťovala slovenská společnost Eustream, ve kterém má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Fico v souvislosti s ukončením přepravy plynu přes Ukrajinu kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pohrozil zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska na Ukrajinu, jejíž energetickou síť poškodily ruské útoky.

Fica za kroky v uvedené záležitosti dnes opětovně kritizovala opoziční slovenská strana Svoboda a Solidarita (SaS). "Robert Fico o zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu věděl už dlouho, ale za celý rok ve funkci nebyl schopen udělat absolutně nic. Nyní hanebně lže a pomlouvá našeho souseda, který čelí ruské agresi," uvedl předseda SaS Branislav Gröhling.

Podle poslance SaS a bývalého náměstka na ministerstvu hospodářství Karola Galeka je smlouva mezi SPP a ruským Gazpromem uzavřena do roku 2034 a je záležitostí Ruska, jak plyn na Slovensko dopraví. Podle dostupných informací kontrakt počítá s tím, že místem dodání ruského plynu je slovensko-ukrajinská hranice.

Související články

Ruský plyn už přes hranice neproudí, ropa skončí v červnu. Putinův režim tak přijde o nástroj k vydírání Česka

Pokud po vládě Petra Fialy (ODS) zůstane nějaký trvalý odkaz, bude jím odstřihnutí Česka od závislosti na ruské ropě a zemním plyn…

Výroba Stellantisu v Itálii loni klesla o 37 procent. Z linek sjelo nejméně osobních aut za 68 let

Automobilka Stellantis vyrobila v Itálii loni nejméně vozidel za 68 let, výroba klesla o 37 procent na 475 090 kusů. Firma vyprodu…

Ropa je na cestě vykázat týdenní zisk, pomáhá jí chladné počasí a čínské stimuly

Ropa je stabilní a navazuje na zisky z předchozího dne, kdy uzavřela na nejvyšší hodnotě za více než dva měsíce. Ceny mohou vykáza…

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe rastú, pohybujú sa blízko 14-mesačného maxima

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v piatok vzrástli a zvýšia sa aj za celý týždeň, keďže trh zápasí s klesajúcimi zásobami a obmed…

Teplárna v Dětmarovicích nahrazuje uhlí biomasou

V Dětmarovicích začala výstavba biomasových a plynových zdrojů společnosti ČEZ Teplárenská, objekty nové teplárny rychle rostou v…

Kalendář akcí

Sdílení elektřiny II.

15. 01. 2025 09:00 - 11:00
Online
Webinář je určen zájemcům o sdílení elektřiny, předkladatelům záměrů do výzvy NPŽP č. 7/2023, energetickým koordinátorům a účastníkům Platformy ZES.

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

86588
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1159
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika