Zelenskyj a Sanduová se dohodli na společném řešení energetické krize
Prezidenti Ukrajiny a Moldavska Volodymyr Zelenskyj a Maia Sanduová se dnes v telefonickém rozhovoru dohodli na společném řešení energetické krize v Moldavsku včetně Podněstří. Kyjev je připraven separatistickému regionu poskytnout zejména své uhlí, vyplývá z prohlášení obou stran, o nichž informovala agentura Reuters. Podněstří dlouho spoléhalo na dodávky ruského zemního plynu, ale jeho tok do regionu přes Ukrajinu byl zastaven 1. ledna, protože Ukrajina se rozhodla neobnovit dohodu o tranzitu přes své území.
"Jsme připraveni Moldavsku pomoci, zejména dodávkami uhlí," uvedl Zelenskyj po telefonátu s moldavskou prezidentkou ve svém večerním videu. "Je velmi důležité udržet stabilitu, dát všem lidem v Moldavsku podmínky k mírovému životu a práci pro svou zemi, k překonání chudoby a k našemu společnému směřování do Evropské unie," dodal ukrajinský prezident. Zdůraznil, že krize je důsledkem ruského "pokusu manipulovat s energetickými zdroji" s cílem poškodit proevropskou moldavskou vládu.
Prohlášení kanceláře moldavské prezidentky uvádí, že oba státníci se shodli na společných řešeních, která mají zabránit zhoršování humanitární krize, a to i "využíváním alternativních zdrojů energie, jako je uhlí".
V Podněstří se bez dodávek plynu ocitly desetitisíce spotřebitelů a zastavil se i místní průmysl. Místo ruského plynu začal místní energetický podnik DRES spalovat zásoby uhlí, které však vydrží jen do konce ledna.
Podněstří, které je závislé na finanční podpoře z Moskvy, existuje po boku Moldavska bez jakéhokoli mezinárodního uznání. Jeho zhruba 450.000 obyvatel je dvakrát denně vystaveno čtyřhodinovému blackoutu, píše Reuters. Samozvaný podněsterský prezident Vadim Krasnoselskij viní Moldavsko z neschopnosti krizi řešit a zároveň odmítá prohlášení úřadů v Kišiněvě o nabídce pomoci.
Související články
Slovensko sa stalo v Európe energetickým premiantom. No pre krajinu to má fatálne dôsledky
Keď sa v roku 2022 rozbiehala energetická kríza, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulíkprišiel s ambicióznom návrhom. Ten ho…
Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy
Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta nejspíš promění tamní energetický sektor. Na horší časy se připravují firmy,…
Štát hľadá miesto pre uloženie jadrového odpadu. V dotknutých obciach nič netušia
Štát vytypoval päť lokalít pre uloženie vyhoretého jadrového odpadu. Štyri z nich sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.
Do Grónska míří zlatá horečka, tání ledu otevírá zmrzlý ostrov těžařům
Obrovské přírodní zdroje Grónska včetně zásob kritických nerostných surovin jsou kvůli velkému úbytku ledu v posledních stále víc…
Vypořádání připomínek k Metodice cenové regulace pro VI. regulační období
Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil připomínky z veřejného konzultačního procesu k Metodice cenové regulace pro VI. regulač…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.