ČEZ Teplárenská nově jako součást ČEZ ESCO
Společnost ČEZ Teplárenská se od 2. ledna stala součástí ČEZ ESCO. Jde o jeden z důležitých kroků transformace teplárenství ve Skupině ČEZ, která probíhá v souvislosti s ukončením využívání uhlí v energetice a přechodu na ekologičtější zdroje. Přechod pod ČEZ ESCO umožní ČEZ Teplárenské efektivněji začlenit dodávky tepla do celkových integrovaných služeb moderní energetiky, včetně dalších ESCO produktů, jako jsou například energetické úspory, HVAC nebo fotovoltaické elektrárny. Pro samotné zákazníky ČEZ Teplárenská se nic nemění a dodávky tepla tato změna nijak neovlivňuje.

„Teplárenství prochází největší proměnou za poslední desítky let. Uhlí v české energetice končí a my ho musíme nahradit i jako důležitý teplárenský zdroj. V našich teplárnách po celé České republice jsme tak spustili projekty, jejichž cílem je postavit nové ekologické teplárny. Zároveň dává smysl modernizovat nejen zdroje, ale celý systém vytápění, včetně jeho distribuce a optimalizace spotřeby u zákazníků, a propojit tak dodávky tepla s ostatními ESCO řešeními, které našim zákazníkům poskytujeme. Budeme tak našim zákazníkům nabízet celkové řešení jejich energetických potřeb a úsporných opatření z jednoho místa,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Skupina ČEZ plánuje v příštích letech do přeměny teplárenství investovat vyšší desítky miliard korun. Už zahájila i konkrétní projekty v klíčových regionech severních Čech a severní Moravy. V Ústeckém kraji ČEZ již zahájil modernizací zdrojů v Prunéřově, Tušimicích a jejich přechod na biomasu a zemní plyn. Stejnou modernizaci oznámil ČEZ i v Trmicích. Dík těmto investicím tak budou zachovány i v budoucnu dodávky tepla nejen pro Ústí nad Labem, ale také pro Chomutov, Kadaň, Jirkov nebo Klášterec nad Ohří.
Klíčovou transformací postupně prochází také teplárenství v Moravskoslezském kraji, kde ČEZ zahájil modernizaci Elektrárny Dětmarovice a její postupnou přestavbu na moderní nízkoemisní teplárnu s kogeneračními jednotkami a plynovými a biomasovými kotli.
„V příštím roce chceme udělat velký kus práce a vybudovat základní moderní teplárenské zdroje v severních Čechách i v Moravskoslezském kraji. Uvědomujeme si, že jde o dlouhodobou spolupráci se zákazníky, proto jsme rádi, že máme silné partnery jak na městské, tak na krajské úrovni, se kterými se můžeme do ambiciózního plánu s cenovkou mnoha miliard korun pustit. Věřím, že společnými silami dokážeme vybudovat moderní teplárenství, které bude další desítky let zásobovat naše města stabilními dodávkami tepla za dostupné ceny, “ uzavírá Kamil Čermák.
Více informací zde.
Související články
ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
Svazy:Urychlení plynových a obnovitelných zdrojů pomůže energetické bezpečnosti
Novela energetického zákona zvaná lex plyn urychlí výstavbu nových plynových i obnovitelných zdrojů, což je klíčové pro zajištění…
Ekologové vítají, že se urychlí povolování paroplynových elektráren
Novela energetického zákona zvaná lex plyn přináší dílčí pozitivní kroky zejména pro obnovitelné zdroje, míní ekologové, které osl…
Pantůček: O dalším využití ropovodu Družba je třeba rozhodnout do tří let
O budoucím využití české části ropovodu Družba, kterým do Česka desítky let proudila ropa z Ruska a nyní jej nahradil rozšířený ro…
Plyn: Koeficienty pro výpočet BSD pro zimní období 2025-2026
Na stránce Dokumentace – Bezpečnostní standard zveřejňujeme koeficienty pro výpočet bezpečnostního standardu dodávek plynu (BSD) p…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.