Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad i do chystané spalovny v Č. Budějovicích
Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad k energetickému využití i do Českých Budějovic, kde vznik takového zařízení připravuje společnost ZEVO Vráto. Návrh na uzavření memoranda s touto společností o podpoře výstavby nového zařízení dnes schválila krajská rada. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Kukla (ANO). ZEVO Vráto by z Vysočiny mohlo odebírat až 50.000 tun směsného komunálního odpadu za rok.
![Obce z Vysočiny by mohly vozit odpad i do chystané spalovny v Č. Budějovicích](https://energy-hub.cz/image/thumbnail/md/https://e-hub.cz/img/res/odpady/5402-ohen.jpg)
"My víme, že po roce 2030 nemůžeme skládkovat. Je lepší mít připravená memoranda, abychom pak nezjistili, že nemáme kam ten odpad odvážet," řekl Kukla. Cílem vedení kraje je podle hejtmana také podpora budování takových energetických zařízení na Vysočině. "V tuto chvíli se diskutují dvě ZEVA, co se týká Kraje Vysočina, a to Třebíč a Žďár nad Sázavou," uvedl. Zvažované zařízení v Třebíči by mohlo ročně zpracovat okolo 20.000 tun odpadu a žďárské 40.000 tun. Doplnil, že jde o odhady, protože tyto záměry jsou v počátcích.
Podle materiálu, který dnes projednali radní, vzniká v obcích na Vysočině ročně okolo 110.000 tun komunálních odpadů, které zřejmě nebude možné ukládat na skládky od roku 2030. Včetně odpadu z podnikatelského sektoru by podle předpokladu kraje mohlo být tohoto odpadu v roce 2030 okolo 125.000 tun za rok.
V Třebíči má firma TTS energo v plánu postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Možné dopady tohoto záměru na okolí nyní posuzují úřady. K záměru ve Žďáru nad Sázavou zatím podrobnosti nejsou.
Vysočina domlouvá v jiných krajích kapacitu na spalování odpadů ze svého území delší čas. V roce 2021 uzavřel Kraj Vysočina memoranda o spolupráci se SAKO Brno a elektrárnou Opatovice a v roce 2023 se společností C-Energy Planá. Do Brna podle nich bude možné z Vysočiny vozit okolo 60.000 tun odpadu ročně a do elektrárny Opatovice okolo 25.000 tun. Do Plané nad Lužnicí by mohly obce z kraje dodávat asi 16.000 tun odpadu za rok. Vloni nabídlo kraji odběr odpadu také ZEVO Malešice v Praze 10, to uzavření memoranda nepožadovalo.
Související články
PVK loni udělily pokuty za nelegální přípojky ve výši 9,3 milionu korun
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) udělily loni pokuty za nelegální přípojky ve výši 9,3 milionu korun. Jde o rekordní částku. V…
SUAS Lab rozšířila portfolio služeb o mikrobiologické zkoušky
Společnost SUAS Lab získala akreditaci pro nové mikrobiologické zkoušky. Firmě, která patří do skupiny SUAS GROUP, to umožní kromě…
U záměru na výrobu energií z odpadu v Třebíči dal úřad souhlasné stanovisko
Záměr na stavbu kotle v Třebíči, který bude vyrábět teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy, získal úřední so…
Pardubický kraj získal další peníze na výměnu neekologických kotlů
Pardubický kraj rozdělí dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla všem, kteří o ně v poslední výzvě požádali. Lid…
Palivové dřevo loni zlevňovalo, poptávka přesto klesla meziročně o 38 procent
Poptávka po palivovém dříví loni opět klesla, meziročně se snížila o 38 procent. Podle dodavatelů šlo o nejhorší rok za posledních…
Kalendář akcí
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.