Češi v systému sdílení elektřiny zatím často tápou, ukázal průzkum
Češi ve fungování komunitní energetiky zatím často tápou. Mezi jejich nejčastější omyly patří představa o odložené spotřebě vyrobené elektřiny, o automatickém snížení účtů za energie či o možnostech zapojení do sdílení. Vyplývá to z průzkumu agentury Talk Group pro energetickou společnost E.ON. Reálné sdílení elektřiny v ČR funguje od září, do konce února se do něj zapojilo přes 14.000 účastníků.

Dosavadní poptávka po sdílení podle E.ON předčila původní očekávání. "Lidé chtějí maximálně využít svou vyrobenou elektřinu. Klíčové ale je, aby zákazníci měli správné informace o tom, jak systém funguje. Při kontaktu se zákazníky jsme zjistili, že stále věří řadě polopravd a omylů," uvedl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.
Průzkum, jehož se zúčastnilo přes 1000 respondentů, ukázal, že pojem sdílení elektřiny zná více než 60 procent dotázaných. Velká část z nich však tápe v tom, jak sdílení v praxi funguje.
Jedním z nejčastějších omylů, kterému podle průzkumu věří přes 36,5 procenta lidí, je představa, že vyrobenou elektrickou energii je možné využít kdykoliv později v jiném odběrném místě. Ve skutečnosti však vyprodukovaná elektřina musí být spotřebována ve stejném patnáctiminutovém okně, v němž byla vyrobena. Odložení spotřeby na později tak podle E.ON možné není.
Dalším častým mýtem o sdílení je podle průzkumu domněnka o automatickém snížení vyúčtování za energie při sdílení, které věří 31 procent lidí. Přes 32 procent dotázaných pak věřilo tomu, že čím víc lidí se do sdílení zapojí, tím je to pro ně lepší. Podle E.ON je v těchto případech realita často jiná a zájemci by si ji u energetických firem měli ověřit. Firma k tomu nabízí vlastní službu.
Lidé často podle průzkumu ani nevědí o možnostech zapojení do sdílení. Téměř 23 respondentů lidí si totiž myslelo, že do sdílení se mohou zapojit pouze majitelé fotovoltaických elektráren. Ve skutečnosti se však do sdílení mohou podle společnosti zapojit i ostatní odběratelé, a to ve formě příjemce elektřiny.
Sdílení elektřiny v Česku zavedla předloňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v komunitě nebo je možné sdílet vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. V Česku je přes 3,7 milionu odběrných míst elektřiny, na konci února se jich do komunitní energetiky podle Elektroenergetického datového centra zapojilo 14.138, přičemž výrobců bylo 5198. Během sedmi měsíců lidé takto nasdíleli dohromady přes 3,15 gigawatthodiny (GWh) elektřiny.
Související články
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Obec Břehy u Přelouče pokryje spotřebu elektřiny z vlastní výroby
Obec Břehy u Přelouče na Pardubicku provozuje vlastní malou vodní elektrárnu, díky níž je z velké části energeticky soběstačná. Le…
Výroba solární energie letos láme rekordy
Meziroční přírůstek 9 GWh vyrobené ekologické elektřiny vykázaly v prvním čtvrtletí fotovoltaické elektrárny ČEZ. Za skokem o 42 p…
Sněmovna schválila zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť
Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberoc…
Slovinci to rozjeli: Na sousedské elektrárny dávají ještě víc peněz!
Slovinci nefandí jen solární energetice, ale i sousedským projektům v takzvané komunitní energetice. Vzhledem ke změně Programu ev…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.