Investice do energetických úspor loni vzrostly na rekordních 2,7 miliardy Kč
Investice do projektů energetických úspor loni v Česku vzrostly na 2,7 miliardy korun. Meziročně je to zhruba o čtvrtinu více. Šlo o celkem sedm nových projektů. Dosud realizované projekty přitom loni vygenerovaly úspory za energie kolem 706 milionů korun. ČTK o tom informovala Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o nejvyšší čísla.

Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zahrnují modernizace zařízení s cílem snížení využití energií, typicky jde například o výměnu osvětlení za úspornější. Klientům smluvně garantují, že jejich dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.
"Rok 2024 byl přelomový jak v množství realizovaných projektů, tak v dosažených úsporách. Pro metodu to byl nejúspěšnější rok v historii, překonal i do té doby rekordní rok 2023,“ uvedl předseda APES Miroslav Marada.
V loňském roce bylo nově zprovozněno sedm projektů s celkovou investicí 2,7 miliardy korun, u nichž poskytovatelé garantovali roční úsporu 43 milionů korun. Celkový počet renovovaných objektů v pak loni vzrostl na 37.
Podle Marady je růst úspor i investic do EPC projektů výsledkem několika faktorů. Jde například o využití peněz z programu Evropské investiční banky (EIB), dále o nabídku konzultačních služeb a pobídky ze Státního fondu životního prostředí a také komerční financování. "A samozřejmě to nejdůležitější je celková atraktivita garantovaných úspor," doplnil.
Mezi významné nové projekty patří například miliardová renovace Nemocnice Na Homolce, městské projekty v Olomouci nebo ve Středočeském kraji. "Trendem je komplexnost renovací se zahrnutím prediktivního řízení nebo aktivních prvků moderní energetiky, jako jsou obnovitelné zdroje,“ vysvětlil Marada.
Projektů by podle asociace mohlo být i více, jejich větší uplatnění je ale nyní limitováno například rozpočtovými omezeními pro organizace zřizované územními samosprávnými celky (OSS) a u některých dodavatelů také dostupnými realizačními kapacitami. Projekty na státních budovách ale chce brzy umožnit ministerstvo financí, podle něhož by projekty mohly rozpočtům v příštích letech ušetřit až desítky miliard korun. Připravilo proto změnu zákona.
Podle dat Asociace poskytovatelů energetických služeb bylo za období od roku 1994 do loňska realizováno 297 úsporných projektů, které zahrnovaly 1497 objektů. Celkové investice dosáhly 9,3 miliardy korun a úspora za energie dohromady činí 6,5 miliardy korun.
Související články
Spotřeba energií navzdory vedrům klesá, vliv mají soláry a prázdniny
Současná vedra elektrizační soustavu v Česku výrazněji nezatěžují, spotřeba elektřiny je u části odběratelů naopak nižší. Příčinou…
Japonsko ako prvé na svete plánuje ťažbu kovov z hlbokého mora
Japonsko sa pokúsi začať ťažiť kovy vzácnych zemín z hlbokého morského dna, bude to prvý takýto pokus na svete.
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
Evropská komise a Evropská investiční banka dnes oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliar…
Senát schválil zavedení oblastí pro snazší vznik solárních a větrných zdrojů
Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednod…
Revízia eurofondov pokračuje dobre, kompenzácie cien energií eurokomisia neodmieta, tvrdí Migaľ
Práce na revízii eurofondov napredujú veľmi dobre a mohli by byť ukončené ešte pred termínom, ktorý stanovila v polovici júna vlád…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.