Průzkum artéského vrtu v Kníničkách potvrdil, že může zásobovat obyvatele Brna
Hydrogeologický průzkum artéského vrtu v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady potvrdil vhodnost výběru a užití pro nouzové zásobování obyvatel Brna pitnou vodou. Před dokončením je tak návrh technických úprav vrtu tak, aby z něj cisterny mohly čerpat vodu. Stavební úpravy budou následovat v příštích měsících, pokud nebude nutné povolení. ČTK to dnes řekl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Zdroj v Kníničkách je jediným vhodným artéským vrtem v Brně, jenž může sloužit jako záloha pro zásobování pitnou vodou. Pochází ze 60. let, avšak od 90. let není využíván. Jeho kvantitu i kvalitu ověřil hydrogeologický průzkum. Výsledky jsou příznivé a město o vrtu dále uvažuje pro krizovou infrastrukturu. "Bude tam čerpadlo a vrt nachystáme tak, aby jej mohla užívat technika vodáren. Původně jsme uvažovali o hasičích, ale jedná se o pitnou a velmi kvalitní vodu," poznamenal náměstek.
Pokud nebude nutné získat stavební povolení, mohl by být vrt nachystaný v polovině roku. V opačném případě bude záležet na vydání povolení. Brno chce vybudovat další vrty, například v Brněnských Ivanovicích, v bývalých škrobárnách v areálu CTP nebo v areálu Tepláren.
Související články
Svět zažil druhý nejteplejší duben. ‚Teploty v Evropě byly převážně nadprůměrné,‘ uvádí Copernicus
Svět má za sebou druhý nejteplejší duben v historii měření. Oznámila to ve čtvrtek ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteoro…
Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj?
Extrémně teplé a suché roky 2015 a 2018 vedly ke zhoršení zdravotního stavu lesů a rozvoji extrémní kůrovcové kalamity v České rep…
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastň…
Celosvětová mapa odhaluje skrytá ohniska kontaminace nebezpečnými chemickými látkami. Česká republika není výjimkou
Nově zveřejněná globální mapa organizací Arnika a IPEN naléhavě upozorňuje na rozsah celosvětového znečištění perzistentními organ…
Bulharsko a Řecko se dohodly na regulaci závlahy na řece Arda
Bulharsko a Řecko se dohodly na regulaci závlahy na řece Arda. Učinily tak v kontextu obav o dostatek vody, které vyjadřovali země…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.