EU upustila od zákazu dovozu ruského LNG, v sedmnáctém balíku sankcí nebude
Evropští představitelé upustili od myšlenky prosadit do sedmnáctého balíčku sankcí proti Rusku zákaz dovozu ruského zkapalněného plynu (LNG) do Evropy. Krok totiž naráží na odpor některých vlád zemí EU a zároveň panuje nejistota ohledně alternativních zdrojů, uvedla agentura Reuters. I podle diplomatických zdrojů ČTK se o zákazu dovozu ruského LNG nyní neuvažuje, balíček je zatím "slabý", omezení se budou týkat lodí z ruské stínové flotily a na sankční seznamy přibudou nová jména.

Namísto zákazu dovozu ruského LNG chce komise podle Reuters vylepšit svůj plán, jak ukončit závislost sedmadvacítky na ruských energiích do roku 2027. Původně měla EK předložit "cestovní mapu k ukončení dovozu ruské energie" již na konci března, její zveřejnění ale bylo několikrát odloženo. Podle komisaře pro energetiku Dan Jörgensena na dokumentu odborníci dál intenzivně pracují, je potřeba ale vše nastavit tak, aby konec závislosti na ruském plynu nepoškodil občany unie. Nyní se očekává, že by plán mohl být zveřejněn 6. května.
Zatím poslední, šestnáctý soubor sankcí proti Rusku, byl schválen 24. února, v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu. Zaměřil se mimo jiné na omezení vývozu hliníku z Ruska a rovněž na takzvanou stínovou flotilu zahraničních plavidel, která přepravují ruské ropné produkty.
Následně se hovořilo o tom, že by sedmnáctý sankční balík měl být přijat již v březnu, práce na něm se ale podle diplomatických zdrojů ČTK pozdržely. V březnu totiž musela EU řešit jiný problém, a sice prodloužení dosud vyhlášených sankcí proti ruským a běloruským občanům o dalších šest měsíců. Schválení blokovalo Maďarsko, nakonec se ale podařilo najít kompromis a sankce byly prodlouženy do 15. září.
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová během pondělního jednání v Lucemburku potvrdila, že EU již pracuje právě na sedmnáctém balíku sankcí. Unijní ministři zahraničí by se jím měli zabývat 20. května.
O zákazu dovozu ruského LNG do Evropy se hovořilo již v lednu v souvislosti s přípravou šestnáctého balíku sankcí. Deset členských zemí EU, včetně České republiky, tehdy dokonce vyzvalo Evropskou unii, aby zavedla úplný zákaz dovozu plynu a rovněž zkapalněného plynu (LNG) z Ruska.
Americký prezident Donald Trump již několikrát uvedl, že chce, aby Evropská unie nakupovala více amerického plynu, a unijní představitelé tuto možnost nevyloučili. Jde rovněž o součást nynějších vyjednávání se Spojenými státy ohledně vysokých cel, která Trump hodlá na dovoz z EU uvalit. Washington však stále ještě jasně nenastínil, jaké jsou jeho požadavky, poznamenala agentura Reuters.
Související články
O slovnaftskej spaľovni pochybuje aj Taraba. Odborníci varujú, že rafinéria zavádza verejnosť
Strategická investícia, čo sa likvidácie nebezpečného odpadu týka, a zároveň ďalší zdroj znečistenia už znečisteného bratislavskéh…
EÚ chce plynárom umožniť beztrestne rozviazať zmluvu s Gazpromom
1. EÚ chce plynárom umožniť beztrestne rozviazať zmluvu s Gazpromom. Podľa informácií denníka Financial Times eurokomisia pripravu…
Vlček ve Valči: Platí požadavek na podíl českého průmyslu na dostavbě Dukovan
Požadavek na celkové zapojení českého průmyslu při stavbě nového jaderného zdroje Dukovan ve výši 60 procent do konce realizace za…
Šéf MAAE: K uzavření jaderné dohody mezi Íránem a USA nezbývá moc času
K uzavření dohody mezi Íránem a USA v otázce íránského jaderného programu nezbývá příliš času, řekl dnes v Teheránu šéf Mezinárodn…
Do ČR poprvé proudí výhradně jiná ropa než ruská, ropovod TAL je rozšířen
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 lete…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.