Odvolací soud počtvrté zrušil zprošťující verdikt v kauze podnikatele Shenara
Odvolací soud počtvrté zrušil nepravomocný osvobozující verdikt nad někdejším předsedou představenstva společnosti Amun.Re Martinem Shenarem, který podle obžaloby neodvedl daně při prodeji tří projektových společností energetické firmě ČEZ. Případ vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Muž podle žalobkyně způsobil škodu za desítky milionů korun. Shenar vinu od počátku odmítá. Tvrdí, že zákon neporušil.

"Prvoinstanční soud nevěnoval náležitou pozornost okolnostem svědčícím v neprospěch obžalovaného a především kontextu," uvedl v odůvodnění předseda odvolacího senátu Robert Pacovský. Nepravomocný rozsudek podle něj nevyznívá přesvědčivě. Sporná je doba, ve které měl Shenar akcie nabýt. Z důkazů lze podle Pacovského dospět k závěru, že až v době, kdy tvrdí obžaloba. Naopak některá tvrzení obhajoby jsou podle něj nelogická. "Nejednalo se o náhodný souběh pochybení celé řady lidí," uvedl soudce. Muž podle něj jednal účelově.
Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko - Kuřivody. Koncem téhož roku je podle spisu za 515 milionů korun prodal firmě ČEZ, která je zaplatila v několika splátkách v následujících dvou letech.
Shenar ale nezaplatil daň z příjmu, podle žalobkyně tak způsobil škodu přes 76 milionů korun. Státní zástupkyně v předchozích hlavních líčeních žádala, aby soud Shenara poslal do vězení a uložil mu i peněžitý trest.
Podnikatel se hájil tím, že společnosti zmíněné v obžalobě nakoupil v roce 2007. Udělal to záměrně právě proto, aby při jejich prodeji daně platit nemusel. Do konce roku 2007 totiž platil mírnější zákon, který dovoloval osvobodit akcie od daní, pokud mezi dobou jejich nabytí a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců. Od počátku následujícího roku se pravidla zpřísnila a bez odvedení daní lze prodat podíly až po pěti letech.
Shenar v úvodu prvního kola hlavního líčení řekl, že kvůli 76 milionům korun by vězení nikdy neriskoval. Upozornil na to, že v Česku podniká víc než 20 let a nikdy neměl s placením daní problémy. Podle něj by také bylo nemyslitelné podvádět na daních při obchodování s polostátní firmou ČEZ.
Policisté se dlouhou dobu zabývali také okolnostmi, za jakých Amun.Re prodal firmě ČEZ obří solární parky u Ralska a Mimoně. Energetická společnost za ně zaplatila pět miliard korun, což bylo podle kritiků o miliardu více, než byla běžná výkupní cena.
Související články
Až 20 % Čechů má naddimenzované solární elektrárny, které se jim nikdy nezaplatí
Schopnost vyrábět vlastní elektřinu má v Česku necelých 200 tisíc rodinných domů. To je cca 11,5 % z celkového počtu 1,7 milionu o…
Vyrábame čerpadlá, no kúrime plynom. Slovensko si podkopáva zelený priemysel
Aj keď má Slovensko silnú výrobnú základňu v oblasti tepelných čerpadiel, daňová politika a dotácie deformujú trh v prospech plynu…
Senát chce vypustit z energetického zákona kontroly části solárních elektráren
Senát chce opět vypustit z energetického zákona individuální kontroly části solárních elektráren. Pozměňovací návrh svého hospodář…
Nulová cena elektriny takmer denne. Solár vo Francúzsku rastie, no pokrýva minimum spotreby
Francúzsko zaznamenalo počas mesiaca máj tohto roka 90 % dní s nulovou alebo zápornou cenou elektriny. V porovnaní s aprílom (80 %…
Regulačná rada ÚRSO má novú predsedníčku, stále však nie je uznášaniaschopná
Kľúčový orgán, ktorý schvaľuje strategické dokumenty Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a rozhoduje tiež o odvolaniach v…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
EnergoSecurity 2025
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.